قرارداد مشارکت مدنی ، همه آنچه که باید در مورد آن بدانید!

تاریخ بروزرسانی : ۶ خرداد ۱۳۹۸

پرسش و پاسخ: همه ما می دانیم که اکثر کسب و کارهایی که تازه شکل گرفته اند احتیاج به یک سرمایه قابل قبول هستند تا بتوانند کار خود را توسعه دهند. در بسیاری از مواقع افراد به دنبال دریافت وام هستند تا از این طریق بتوانند به هدف خود دست یابند. یکی از راه هایی که در این زمینه به کمکشان می آید استفاده از مشارکت مدنی است. به طور کلی می توان گفت که مشارکت مدنی در واقع قراردادی است که بر اساس آن افراد حقیقی و یا حتی حقوقی سرمایه خودشان را به صورت سهم الشرکه نقدی و یا غیرنقدی و هم چنین به صورت مشاع و همین طور برای انجام یک کار مشخص و معین شده برای مدت محدودی به منظور انتفاع بر طبق قرارداد قرار می دهند. در این مطلب از ihome.ir همراه ما باشید تا در این رابطه بیشتر صحبت کنیم و شما را با مفهوم مشارکت مدنی و قرارداد مشارکت مدنی بیشتر آشنا سازیم.

قرارداد مشارکت مدنی

به طور کلی می توان گفت که استفاده از مشارکت عمومی موارد مختلف و متفاوتی دارد که در انواع فعالیت های خدماتی، فروش محصولات، صادرات و یا تولید کالا، واردات کالا و ماشین آلات، ساخت مسکن به شکل انفرادی، انبوه سازی، بازرگانی و… تقسیم می گردد.

طبیعتا قرارداد مشارکت مدنی دارای مبنایی حقوقی مشخص شده است. باید گفت که بعد از این قرارداد است که شرکت های مدنی شکل خواهند گرفت. از ماده 571 قانون مدنی به بعد، این مسئله برای شرکت ها قابل پرداخت شده است. در این ماده چنین آمده است که شرکت ها به دو دسته مدنی و همین طور تجاری تقسیم می گردند. بر اساس این قانون شرکت های تجاری از قانون تجارت تبعیت کرده و دارای شخصیتی حقوقی نیز خواهند بود.

قرارداد مشارکت مدنی

انواع مشارکت مدنی

به طور کلی می توان گفت که قرارداد مشارکت مدنی به سه صورت قرارداد مشارکت مدنی با بانک، قرارداد مشارکت مدنی خصوصی و همین طور مشارکت در ساخت رخ می دهد که هر کدامشان دارای شرایط و قوانینی مخصوص به خود هستند.

قرارداد مشارکت مدنی با بانک

در این نوع از قرارداد مشارکت مدنی کسانی که می خواهند برای تقویت کار خود از راه قرارداد مشارکت مدنی با بانک شریک شوند باید اطلاعاتی کافی اعم از میزان سرمایه مورد نظر، مدت مشارکت، موضوع مشارکت، سهم سود پیشنهادی، هزینه و فروش و همین طور وثیقه هایی برای حسن انجام کار را به بانک ارائه دهند.

بعد از این مرحله بانک وظیفه دارد که اطلاعات را بررسی کرده و میزان سرمایه مورد نظر برای قرارداد مشارکت مدنی، سهم بانک و شریک، نسبت سود شریک و بانک با رعایت تمامی ضوابط و… را تایید نماید. بانک می تواند نظارت بر کیفیت جذب سرمایه و برگشت آن را برای خود بانک در نظر بگیرد. ناگفته نمایند که در آخر هر سال مالی سود حاصل از این شراکت توسط خود بانک و شریکش تقسیم می گردد. با توجه به منابع حقوقی بسیار:

«انواع تسهیلات مشارکت مدنی که توسط بانک ‌ها ارائه می ‌شود شامل تسهیلات مشارکت مدنی بازرگانی، خدماتی، صادراتی و مسکن است.

قرارداد مشارکت مدنی

شرایط و ضوابط کلی برای عقد قرارداد مشارکت مدنی شامل موارد زیر است:

 • اعطای تسهیلات منوط به بررسی کارشناسی و تایید وی دارد.
 • در این نوع قرارداد مشارکت مدنی، حداکثر مشارکت بانک در قرارداد 80 درصد است و بقیه آن توسط شخص تامین می ‌شود.
 • مدت قرارداد مشارکت مدنی باید توسط بانک تعیین و در سند مشارکت مدنی نیز باید آورده شود.
 • نرخ سود مورد نظر بانک با توجه به قوانین جاری آن مشخص می گردد.
 • اگر در صورتی خواستار تغییر در شرایط قرارداد مشارکت بانکی بودید باید ابتدا بانک آن را بررسی و سپس تایید کند.
 • وثایق مورد نیاز در عقد قرارداد مشارکت مدنی با بانک می ‌تواند به سه صورت سفته، ملک، ضامن یا ضامنین معتبر باشد. اگر وثیقه سفته باشد باید به اندازه کل قرارداد با بانک سفته تهیه شود. در صورتی که وثیقه ملک باشد باید به اندازه سهم بانک و سود حاصل از شراکت در رهن بانک قرار داشته باشد و در غیر این صورت اگر وثیقه شما ضامن یا ضامنین معتبر است باید مدارک آنها را به بانک تحویل دهید.»

قرارداد مشارکت مدنی

قرارداد مشارکت مدنی خصوصی

به طور کلی باید گفت که قرارداد مشارکت مدنی خصوصی بین مالک و عامل منعقد می گردد و بر این اساس طرف اول قرارداد را مالک و طرف دوم را نیز عامل می گویند. باید گفت که سرمایه این نوع از مشارکت مدنی از هر دو طرف تامین می گردد. مالک باید شش دانک کامل خود را بدون دریافت هیچ گونه مبلغی در اختیار این قرارداد و بر اساس زمان مشخص شده اش قرار دهد. فرد عامل نیز به عنوان مدیریت داخلی این مشارکت به حساب آمده و بابت مدیریت خود هیچ نوع حقوقی دریافت نخواهد کرد.

قرارداد مشارکت مدنی

بر اساس گفته های بسیاری از منابع حقوقی وظایف مدیر داخلی مشارکت یا همان عامل به این شرح است:

 • مدیریت مستمر و دائم بر روی این مشارکت
 • افتتاح حساب جاری به نام طرفین قرارداد و در یکی از بانک ‌های سطح کشور
 • تمرکز کلیه پول‌ های مشارکت در این حساب
 • حفاظت از کلیه اموال موجود در محل قرارداد
 • پرداخت سود سالیانه این مشارکت به مالک
 • تحویل تمامی سود حاصل از این مشارکت در پایان قرارداد و یا فسخ آن به مالک با دریافت رسید کتبی
 • تحویل ملک اصلی ذکر شده در قرارداد به مالک آن

قرارداد مشارکت مدنی

مشارکت در ساخت

این نوع از مشارکت مدنی دارای شرایطی است مه در آن سازنده و مالک با یکدیگر شراکت خواهند کرد و در این شراکت مالم صاحب زمین بوده و سازنده دیگه به عنوان یک سرمایه گذار به ساخت و ساز می پردازد. در منابع حقوقی بسیاری نکاتی در رابطه با مشارکت در ساخت آماده است که بدین شرح هستند:

 • در متن قرارداد از الفاظ قانونی استفاده شود و هم چنین باید بر روی الفاظ استفاده ‌شده تسلط و اشراف داشت.
 • قبل از امضای قرارداد یک بار سند مشارکت مدنی را به طور کامل از ابتدا به انتها خوانده و هر جای آن گنگ و نامفهوم بود در مورد آن توضیح بخواهید.
 • هنگامی که طرف مقابل در مجلس عقد مشارکت مدنی وجود ندارد از امضا یک ‌جانبه آن خودداری نموده و سعی کنید همزمان با هم قرارداد را امضاء نمایید.
 • شخص سازنده باید توانایی کار ساخت و ساز را داشته و قبلاً در این زمینه کار کرده باشد.
 • در هنگام عقد مشارکت مدنی حتما وکیل شما در محل حضور داشته باشد و در صورت نبود ایشان قرارداد را برای او ارسال کرده و در نهایت در صورت تایید وی آن را امضاء کنید.
 • در صورت لزوم در هنگام عقد مشارکت مدنی از شهود آگاه و قابل دسترس استفاده کنیم.
 • در سند مشارکت مدنی حضور مستمر و نظارت بر پروژه ساخت پیش‌ بینی شود.
 • زمان پایان ساخت پروژه تعیین شود و در صورت تخلف از این تاریخ تمهیدات لازم در نظر گرفته شود.
 • در مورد ممنوعیت واگذاری ساخت پروژه افراد دیگر در سند مشارکت مدنی تعیین تکلیف شود.
 • در سند مشارکت مدنی حتماً مصالح به کار رفته در ساخت تعیین شود.
 • در قرارداد مشارکت مدنی هزینه‌ های جانبی همانند اشتراک برق، گاز، مالیات و…تعیین تکلیف شود.

بیشتر بخوانید: بیمه مسئولیت ساختمانی،هر آن چیزی که لازم است بدانید!

قرارداد مشارکت مدنی

حالا شما به ما بگویید:

اگر شما هم تجربه و اطلاعات مفیدی از قرارداد مشارکت مدنی دارید برای غنی تر شدن هر چه بیشتر این مطلب آن را از طریق دیدگاه های پایین همین مطلب با ما و سایر مخاطبان ihome.ir در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای راهنمای معاملات مسکن هستم.

در مطالب بعدی شما را با اسرار بیشتری از قرارداد مشارکت مدنی آشنا خواهیم کرد، پس برای اطلاع از جامع ترین اطلاعات و اخبار مسکن ایران و جهان چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

نویسنده: طلوع حقیقت | تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *