قدرت خرید مردم اجازه شوک قیمت مسکن را نمی دهد!

تاریخ بروزرسانی : ۲۱ شهریور ۱۳۹۶

براساس گزارش وزارت راه و شهرسازی، در شرایطی حجم معاملات صورت گرفته در تیر با رشد ٢٣,٨‌درصدی همراه بوده که قیمت‌ها در این مدت ٧‌درصد گران‌تر شده ‌است. حالا نگرانی‌ها نسبت به بازگشت دلالان به بازار مسکن قوت گرفته است.

به گزارش مجله خبری ihome.ir به نقل از فردا، براساس گزارش وزارت راه و شهرسازی، در شرایطی حجم معاملات صورت گرفته در تیر با رشد ٢٣,٨‌درصدی همراه بوده که قیمت‌ها در این مدت ٧‌درصد گران‌تر شده ‌است. حالا نگرانی‌ها نسبت به بازگشت دلالان به بازار مسکن قوت گرفته است. البته بسیاری از فعالان بازار مسکن و ازجمله حسام عقبایی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران معتقدند در نیمه دوم امسال شوک قیمتی مسکن رخ نمی‌دهد، زیرا قدرت پایین خرید مردم توان افزایش قیمت‌ها را در این بازار گرفته است. این گزارش را به نقل از روزنامه شهروند بخوانید:

علی‌اصغر بدری، اقتصاددان با اشاره به باقی ماندن سرمایه‌های سرگردان در بانک‌ها به شکل سپرده‌های بانکی برای کسب سود، در این‌باره گفته است: با سیگنال‌های مثبتی که بازار مسکن در طول ماه‌های گذشته به دلالان نشان داده و همچنین مشکلاتی که موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز داشته‌اند و از سویی اصرار بانک مرکزی نسبت به رعایت افتتاح سپرده‌های بانکی با سود ۱۵‌درصد در بانک‌ها، چنین برآورد می‌شود که احتمال بازگشت دلالان و سفته‌بازان به بازار مسکن در ماه‌های آتی وجود دارد.

اما فعالان بازار نظری متفاوت دارند و معتقدند روند افزایش قیمت‌ها در نیمه دوم ‌سال ادامه نخواهد داشت و نباید نگران آن بود. «حسام عقبایی» رئیس اتحادیه مشاوران املاک می‌گوید، وضع معاملات مسکن رو به بهبود است و در نیمه دوم امسال شاهد رشد قیمت به میزان تورم خواهیم بود، اما به معنی سونامی یا جهش قیمت در بازار مسکن نیست. او هرچند معتقد است که رشد معاملات مسکن در حد تورم و حتی کمتر از آن بوده است، اما از بازگشت رونق به بازار مسکن خبر می‌دهد. نکته‌ای که دیگر کارشناسان بازار مسکن هم بر آن صحه می‌گذارند.

اما شرایط در بازار اجاره‌بها متفاوت بود و بیشترین مستاجران ترجیح دادند که قراردادهای قبلی خود را تمدید کنند. به گفته وزارت راه و شهرسازی، میزان قراردادهای به ثبت رسیده در این بخش نسبت به تیر امسال، ۴.۷‌درصد و نسبت به مردادماه ‌سال قبل، ۱۰.۶‌درصد کاهش داشته است.

براساس اعلام اداره کل برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، در تهران در طول مردادماه ۱۳۹۶، تعداد ۱۴‌هزار و ۴۸۷ فقره اجاره مسکن به ثبت رسید که نسبت به تیرماه امسال، ۴.۷‌درصد و نسبت به مردادماه ‌سال قبل، ۱۰.۶‌درصد کاهش داشته است.

متوسط اجاره‌بهای هر مترمربع آپارتمان در تهران در طول ماه گذشته (مرداد ۹۶) معادل ۲۸‌هزار و ۱۱۷ تومان (رهن و اجاره) برآورد شد که گرچه نسبت به تیرماه امسال رشد اندکی (۱.۳) را نشان می‌دهد، اما نسبت به مدت مشابه‌ سال قبل (مرداد ۹۵) رشدی معادل ۱۵.۱‌درصد داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *