کاهش قیمت مسکن به چه عواملی بستگی دارد؟

تاریخ بروزرسانی : ۲۶ فروردین ۱۳۹۷

اگر درها به روی سرمایه های خارجی باز شود و سرمایه های داخلی از نگرانی های موجود خارج شوند و بازار حالت تنشی خود را از دست بدهد احتمال کاهش قیمت مسکن وجود دارد.

یادداشت/ حسین وکیلی کارشناس ارشد مسائل اقتصادی

 

همیشه نگاه افرادی که به دنبال سفته بازی و خرید و فروش مسکن در جهت سود آوری و حفظ ارزش پول خود دارند به وضعیت داخلی و سیاسی و بین المللی کشور است. در حال حاضر ساخت و ساز به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده است.

افرادی که منابع مالی مناسبی دارند بر این باورند که اگر در بازار مسکن سرمایه کنند بازده بیشتری نسبت به سپرده بانکی و بازارهای دیگری مانند طلا و ارز می گیرند.

اگر قرار باشد اتفاقات خاصی در بازار رخ دهد، به توافقات میان ایران و آمریکا و دیگر کشورهای اروپایی بستگی دارد اگر نرمشی از سوی ایران رخ دهد و درها به روی سرمایه های خارجی باز شود و سرمایه های داخلی از نگرانی های موجود خارج شوند و بازار حالت تنشی خود را از دست بدهد احتمال کاهش قیمت مسکن وجود دارد.

در حال حاضر قیمت مسکن بسیار کاذب است به گونه ای که اگر قیمت تمام شده با قیمت زمین تطبیق داده شود در برخی اوقات قیمت فروش دو برابر قیمت تمام شده می شود به عبارتی یک واحد آپارتمانی که هر متر مربع آن حداکثر متری شش میلیون تومان درآمده به متری 12 تا 15 میلیون تومان و بیشتر در شمال شهر به فروش می رسد.

در نتیجه در حال حاضر بازار مسکن بازار حبابی شکل است. این حباب با تغییرات اقتصادی و آرامش بین المللی در ارتباط با مسائل ایران از بین می رود و عرضه مسکن با قیمت های پایین تری به فروش می رسد.

برای مطالعه یادداشت های تخصصی در حوزه املاک و بازار مسکن هر هفته شنبه ها مجله خبری ihome.ir را از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *