عمارت فخرالدوله، یادگار قاجاری ها در بهارستان تهران!

تاریخ بروزرسانی : ۲۸ فروردین ۱۳۹۷

عمارت فخرالدوله امروز به خانه ی مداحان تغییر کاربری داده است. اگر وارد این عمارت شده باشید حتما اولین المانی که نظرشما را جلب کرده است معماری بسیار زیبای و لطافت نمای آجری منقوش آن است.

تهران شناسی: ” ایستگاه دروازه شمیران! مسافرین محترمی که قصد ادامه مسیر به سمت ایستگاه شهید کلاهدوز و یا ارم سبز را دارند در این ایستگاه از قطار پیاده شده و با توجه به تابلوهای راهنما وارد خط چهار شوند…” این روزها که مردم از کلیشه های زندگی مدرن و کامپیوتری بیش از بیش خسته شده اند و به هرچیز نوستالژیکی از یک آهنگ استاد بنان تا یک بنای قدیمی پناه میبرند، دور از ذهن نیست که در گوشه و کنار شهرمان به دنبال احیای یک حس تازه باشیم، حسی فراتر از حس امروز دنیایمان! گاهی با تمام خستگی های روزانه که در منطقه کاریمان داریم، جاذبه ای که ما را به طرف خود می کشاند تا ادامه مسیر را بدون توجه به تابلوهای راهنما پیاده برویم بی تردید لمس همین احساس است؛ به همین منظور هر سه شنبه در  ihome قصد داریم شما را با یکی از خانه های تغییر کاربری داده شده در شهر تهران آشنا کنیم، خانه هایی که با آنکه دیگر خانه نیستند اما هنوز بوی ناب خانه بودن را لا به لای در و دیوار خود حفظ کرده اند، پس با ما همراه باشید.

عمارت فخرالدوله کجاست؟

عمارت فخرالدوله کجاست؟

عمارت فخرالدوله، مربوط به دوره قاجار یکی از خانه های تاریخی تهران است که از دست انبوه سازان فرار کرده است و در گوشه ای از خیابان بهارستان تهران به راحتی نفس می کشد، درست مانند مادربزرگی که لب ایوان به انتظار نوه هاش نشسته تا با نگاهش حال نوه هایش را خوب کند!
از مترو دروازه شمیران که بیرون بیاییم سمت راست پل چوبی را خواهیم دیدم وسمت چپ هم میدان ابن سینا که مجسمه شیخ الرئیس هم به خوبی از آنجا دیده می شود، اگر از این مسیر قدم زنان به طرف میدان بهارستان و اولین خیابان اصلی بیایید اولین خیابان به سمت چپ مسجد زیبای فخرآباد را خواهید دید. ساخت بنای مسجد به دست حاج میرزا علی‌خان امین‌الدوله در سال ۱۳۲۴ آغاز شده است و چهار سال به طول انجامیده است. این بنا در سال ۱۳۲۸ به همت بانو اشرف‌الملوک فخرالدوله و روبروی خانه او ( عمارت فخرالدوله ) به دست مارکف که در دوران سلطنت رضا شاه از مطرح‌ترین معماران ایران بود به اتمام رسید. از مسجد فخرالدوله و سفارت کشور رومانی که بگذریم، مکانی را خواهیم دید که موضوع اصلی گزارش امروز ما است، منزل خواهر ناصرالدین شاه قاجار، عمارت کوشک فخرالدوله .

عمارت کوشک فخرالدوله

این عمارت به دست چه کسی ساخته شد؟

همان طور که گفته شد عمارت فخرالدوله و مسجد مجاور آن ساخته ی دست فردی به نام مارکوف و به سفارش بانو اشرف‌الملوک فخرالدوله خواهر ناصرالدین شاه قاجار بوده است که بناهای بسیاری را در تهران و دیگر شهرها ساخته است. ساختمان دبیرستان البرز از اولین کارهای ماندگار مارکوف است و مسجد امین الدوله را هم ایشان به درخواست بانی اش خانم فخرالدوله بنا نهاده است. عمارت فخرالدوله که در سال 1387 توسط شهرداری منطقه 12 مرمت و احیا شده است، همچنین فضای اطراف این عمارت نیز توسط شهرداری آزادسازی شده است و به عبارتی شکل خانه باغ را به خود گرفته است.

عمارت کوشک فخرالدوله

معماری عمارت فخرالدوله چگونه است؟

همان طور که گفته شد این عمارت شکل خانه باغ داشته و از نظر فرم و فضای معماری با سایر ابنیه هم زمان خود نظیر کوشک احمد شاهی (نیاوران)، کوشک قوام السلطنه (موزه آبگیر فعلی) ، کوشک سردار اسعه ساخته شده بود. از مشخصات اصلی این بنامی توان به ساختار کوشک شکل آن اشاره کرد که دارای دو طبقه و یک تالار در نیم طبقه دوم است. پلکان در قسمت شمالی بنا قرار دارد و فضاهای اصلی در اطراف این پلکان قرار گرفته است. اسکلت بنا از آجر است و روکش نما از آجرهای قالبی می باشد، متاسفانه در مرمت های مربوط، عملیات اشتباهی در نما انجام شده که به این بنا لطمه زیادی وارد ساخته است.

خانه مداحان تهران

کاربری امروز عمارت فخرالدوله چیست؟

عمارت فخرالدوله امروز به خانه ی مداحان تغییر کاربری داده است. اگر وارد این عمارت شده باشید حتما اولین المانی که نظرشما را جلب کرده است معماری بسیار زیبای و لطافت نمای آجری منقوش آن است. در حیاط عمارت کوشک فخرالدوله علاوه بر حوض پویا بازنشستگانی را خواهید دید که در کنار هم به گپ و گفت مشغول اند.
لازم به ذکر است که در زمان پیگیری های ما برای علت این واگذاری و عکس برداری از فضای داخلی این عمارت، متاسفانه مسئول مربوطه بخش فرهنگی شهرداری منطقه۱۲ همکاری لازم را با گزارشگران و عکاسان ihome نداشته اند و علت این واگذاری و اهداف خانه مداحان همچنان برای ما مجهول مانده است، اما آنچه که روحانی محل رابطه با بیوگرافی این بنا گفتند به شرح زیر بود:
” ۱۵ آبان ۱۳۸۸ با حضور شهردار تهران و حجت الاسلام خاموشی عمارت فخرآباد ( عمارت فخرالدوله) افتتاح شد، مرحوم حاج علی آهی بنیانگذار خانه مداحان بودند و امروز نیز استاد حاج غلامرضا سازگار ریاست این مجموعه را به عهده دارند که هدف از ایجاد این مجموعه پرورش و آموزش اصولی مداحی اهل بیت (ع) و تبلیغ سنت اصلی ذاکری و مداحی اهل بیت است و بزرگترین تلاش این مجموعه فراهم کردن و وصل کردن واعظان و خادمان و علاقه مندان به اهل بیت در کناریکدیگر است که مجالس اهل بیت انشاالله از رونق نیافتد.”

عمارت فخرالدوله تهران

کلام آخر…

در پایان آنچه که در عمارت فخرالدوله برای ما جذاب بود و بی شک دوباره ما را به سمت خودش می کشاند نه فضای معنوی که به دلیل تغییر کاربری احتمالی به وجود آمده است بلکه احساسی است که از ساده و صمیمی بودن بنا به ما دست می دهد.

اگر شما هم ساکن این محله هستید و یا اطلاعات و تصاویر کامل تری در رابطه با این بنا دارید، برای غنی تر شدن هر چه بیشتر این گزارش آن را با ما در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای تورهای تهران گردی ihome هستم.

برای دیدن گزارش های بیشتر تورهای تهران گردی و آشنایی با مناطق گردشگری بیشتر تهران ، چشم از کانال تلگرام آی هوم برندارید!

گزارشگر: علیرضا میناییان | عکاس: علی مهری | تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *