عامل اصلی افزایش قیمت مسکن در ماه های اخیر چیست؟

تاریخ بروزرسانی : ۲۷ خرداد ۱۳۹۷

مصاحبه: محمدرضا غفوری در خصوص دلیل اصلی رشد قیمت مسکن در ماه های اخیر در گفت و گو با خبرنگار مجله خبری ihome.ir بیان کرد: همیشه حجم نقدینگی در سطح جامعه معمولا به سمته سوی مختلفی هدایت می شود حال اگر این نقدینگی به سمت بازار سرمایه ورود کند زمینه های رشد و رونق و تولید را فراهم می کند.

وی افزود: اما در اقتصادهایی که از وضعیت مناسبی برخوردار نیستند این منابع به شکل های دیگر تعریف می شود و به سمت بازار دلار و ارز و سکه و طلا و ملک یا حتی به سمته خودرو می رود.

غفوری در ادامه یادآور شد: این موضوع تاثیر نامتناسب خود را در بازار مسکن گذاشته است و قیمت را تغییر داده و افرادی که قصد خرید ملکی را داشتند با این شرایط به مشکل برخورد کردند به تبع پول سرگردانی که در این چرخه ها وارد می شود باعث تغییرات غیر منطقی قیمت در بازار ملک و املاک می شوند.

ورود دلالان به بازار مسکن

 

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: افرادی که چندی پیش خرید و فروش دلار و به نوعی دلالی می کردند حال به سمت بازارهایی مانند مسکن شدند و در این بازار تقاضای خاص و کاذب می کنند و باعث افزایش بی رویه مسکن می شوند.

غفوری در پایان سخنانش بیان کرد: در بسیاری از مناطق طی یک ساله گذشته شاهد رشد قیمت غیر منطقی بودیم و این اتفاق خوشایندی نیست. باید تعادلی میان حجم درآمد مردم و خرید ملک باشد در غیر این صورت بازار ملک و املاک رونق خوبی ندارد، اما متاسفانه این افزایش بی رویه باعث می شود رکود بدتری را تجربه کنیم.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *