⁣طراحی ویلای مدرن نیلوفر ، جواهری در قلب لواسان !

تاریخ بروزرسانی : ۱۰ دی ۱۳۹۷

معماری: ویلا نیلوفر، ویلایی است که در سال قبل توسط دفتر معماری خط طراحی گشته و توانسته است به خوبی با چالش های پیش رویش دست و پنجه نرم کرده و بر آن چیره گردد. ویلا نیلوفر با مساحت 700 مترمربعی خود توسط جلال دادور و ژوبین دلاوریان، معماران مسئولش، در لواسان واقع گشته است. این پروژه با توجه به محدودیت ها و خواسته های کارفرمایش، ویلایی است با هدف استراحت و گذران اوقات فراغت در زمینی باریک و ناهموار. اگر برای آشنایی با این پروژه خاص در لواسان به اندازه ی کافی وسوسه شده اید، بهتان پیشنهاد می کنم این مطلب از ihome.ir را به هیچ وجه از دست ندهید و برای دیدن یکی از بهترین های طراحی ویلای مدرن در ایران با ما همراه باشید.

⁣طراحی ویلای مدرن

مشخصات کلی پروژه طراحی ویلای مدرن نیلوفر

  • نام پروژه: ویلای نیلوفر
  • موقعیت : لواسان، ایران
  • دفتر معماری: استودیو معماری خط
  • معمار مسئول: جلال دادور، ژوبین دلاوریان
  • تیم طراحی : علی گودرزی، فواد رشیدی، نسترن شاهرخی، آناهیتا نجفی
  • مساحت : 700 مترمربع
  • سال ساخت: 2018
  • ساخت: مهدی سیدالدین، محمد کی خواهی
  • سازه: مهدی سیدالدین
  • عکاسان: استودیو دید

بستر و ایده های طراحی ویلای مدرن نیلوفر

ویلا نیلوفر با برخورداری از 700 متر مربع مساحت، در محدوده ی800 متر مربعی در لواسان واقع شده است. این پروژه در یک محله شهری نسبتا متراکم در یک زمین باریک و ناهموار واقع شده است. خواسته ی کارفرمای پروژه، طراحی ویلای مدرن و احداث ساختمانی بود که برای تعطیلات و اوقات فراغت بتواند از آن استفاده نماید. به علاوه ی این مورد، کارفرما تمایل خود به استفاده و بهره بری حداکثر از زمین در ساخت و ساز را عنوان نمود. هم چنین افزایش ارتفاع جهت ایجاد یک چشم انداز وسیع و بی نظیر، به دلیل کمبود زمین برای محوطه سازی، دیدگاه دیگری بود که در جلسات به آن پرداخته شد.

⁣طراحی ویلای مدرن

چالش های پیش رو در طراحی ویلای مدرن نیلوفر

با توجه به عرض محدودی که زمین در بخش شمالی داشت و ساخت ویلا در آن بخش، معماران تصمیم به طراحی فضاهایی بسته به محدودیت ها و اولویت ها کردند. به این ترتیب کل پروژه به صورت درون و بیرون در حجمی مشخص طبقه بندی گشت که داخل و خارجی بنا را به عنوان یک حجم یکپارچه نمایش می داد. هم چنین این یکپارچگی موجب آزادی عمل برای ساکنین می گشت.

⁣طراحی ویلای مدرن

روند طراحی فضایی داخلی ویلای مدرن نیلوفر

با توجه به این کانسپ، حجم بنا چرخش یافت و این چرخش باعث نفوذ نور طبیعی و مناظر بیرون به تمام فضاهای پروژه گشت و سبب خلق خانه ای با حیاط کوچک و بزرگ و تراس های متعددی شد. این حرکت سبب ایجاد نوعی تحرک در بنا و تزریق زندگی به آن است که باعث می شود هم ساختمان دیده شود هم ساکنین آن با فضای بیرون ارتباط برقرار کنند و به آن دید داشته باشند.

⁣طراحی ویلای مدرن

در طراحی ویلای مدرن نیلوفر با ترکیبی از فضای بسته، نیمه باز و باز و در دسترس در هر گوشه ای از پروژه، سناریو ای جذاب و کاربردی برای ساکنان به محض ورودشان به فضا خلق شد که با ارتباط و اتصال فضاها و چشم انداز طبیعی از بیرون پروژه همراه شد. جنبش عمودی و افقی ساکنان خانه به گونه ای است که با حرکتی آرام از کنار یک دیگر، دیدی متغیر، محرک و پیوسته، پرسپکتیو ساختمان را به نمایش می گذارند.

نقش فضاهای خالی در بخش داخلی و خارجی این بنا بسیار پررنگ است و ساکنان در تمامی فضای پروژه از حواس خود بهره خواهند برد. از طرفی نفوذ فضاهای باز، بر روی ساختار مدل افقی و عمودی تاثیرگذاشته است و مسیر بین فضاهای داخلی و خارجی را شفاف و قابل درک کرده و طراحان پروژه بدون ترس از تضعیف کانسپت آن، حداکثر تنوع و دید را در آن فراهم کرده اند.

⁣طراحی ویلای مدرن

⁣طراحی ویلای مدرن

بررسی پلان و مقطع طراحی ویلای مدرن نیلوفر

اگر شما هم از مشاهده ی یکی از بهترین و جدیدترین ویلاهای ساخته شده در لواسان، طراحی شده توسط استودیو معماری خط، تحت عنوان ویلا نیلوفر، لذت برده اید و دوست دارید با جزییات بخش های دیگر آن آشنا شوید می توانید با بررسی پلان و مقطع آن به سادگی با جزییات بیشتر این ساختمان منحصر به فرد و خاص در لواسان آشنا شوید.

گالری تصاویر پروژه ویلای مدرن نیلوفر

اگر دوست دارید با طراحی های برجسته و معماری ایرانی بیشتر آشنا شوید، کانال تلگرام آی هوم را از دست ندهید!

منبع: archdaily | مترجم : مهزاد پور رکنی | تحریریه وبسایت ihome.ir

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *