طراحی ویلای مدرن کوچک ، زندگی رویایی در طبیعت بکر پلور!

تاریخ بروزرسانی : ۹ بهمن ۱۳۹۷

معماری: نفس کشیدن در طبیعتی بکر، سکوتی آرامش بخش، دماوند الهام بخش… تمام آن چیزی  است که برای رهایی از شلوغی شهر و گذران اوقات فراغت در محیطی مطلوب نیازمندید. پروژه ی ویلا پلور واقع شده در منطقه ای تحت همین نام در تهران است که توانسته است به خوبی تلفیقی از معماری و طبیعت را به عرصه ی طهور برساند. این ویلا با مساحت 450 مترمربع توسط استودیو معماری فضای خاص در سال 2013 طراحی و اجرا شده است. جهت آشنایی بیش تر با طراحی ویلای مدرن کوچک پلور، مطلب زیر از ihome.ir را به هیچ وجه از دست ندهید. با ما همراه شوید.

طراحی ویلای مدرن کوچک

مشخصات کلی پروژه طراحی ویلای مدرن پلور

 • نام پروژه: ویلای پلور
 • موقعیت : پلور، تهران، ایران
 • دفتر معماری: استودیو معماری فضای خاص
 • معماران مسئول: مجتبی تسلط، محمد علی محمدیان
 • تیم طراحی: بهرام بادین راد ، حامد سرحدی ، مهیار تسلط
 • مساحت : 450 مترمربع
 • سال ساخت: 2013
 • مهندس سازه: محمد کامران زاده
 • طراحی منظر: سحر توکل زاده
 • مدیر اجرایی: محمد تسلط
 • تیم اجرایی: سعید خلیلی
 • عکاس: اشکان باقری اقدم

طراحی ویلای مدرن کوچک

آشنایی با بستر طراحی ویلای مدرن پلور

طراحی ویلای مدرن کوچک مورد نظر در منطقه پلور تهران با مساحت 1000 مترمربع واقع شده است. ویلا پلور برای گذران اوقات فراغت یک حقیقت طراحی و ساخته گشته است. اولین نکته ای که در برخورد با این پروژه توجه را به خود جلب می نماید، فضای شگفت انگیز و بسیار زیبا سایت و محیط اطراف آن است.

طراحی ویلای مدرن کوچک

این منطقه توسط چشم انداز زیبای کوه دماوند، دره ها، رودخانه ها و مراتع گسترده احاطه شده است. کشیدگی سایت پروژه در امتداد یک شیب بسیار تند واقع شده است که سبب گشته است دسترسی از بخش پایینی دشوار به نظر برسد. از این رو بخش بالایی که بزرگتر و نیز دسترسی آسان تری دارد، برای ساخت ویلا در نظر گرفته شد. پیش از این، دیوارهای اطراف سایت و آلاچیق فلزی واقع در اشکوب دوم ساخته شده بود که در طول فرایند طراحی نیز حفظ شد.

طراحی ویلای مدرن کوچک

ایده های طراحی ویلای مدرن پلور

مهمترین ویژگی این پروژه، حضور کوه زیبا و متکبر دماوند در شمال شرقی با دیدی از دهکده پلور در دامنه آن است. با توجه به زمینه و بکگراند یاد شده، ایده اصلی پروژه، این بود که چگونه می توان از این ویلا استفاده کرد و به طور همزمان حضور و هماهنگی را در طبیعت بی نظیر این منطقه احساس کرد؟ یا به طور ساده، چگونه می توان بین داخل و خارج ساختمان نوعی ارتباط و هم بستگی برقرار نمود؟

طراحی ویلای مدرن کوچک

روند طراحی ویلا مدرن پلور

برای طراحی ویلای مدرن کوچک، تصاویری از فریم های شیشه ای و دهانه های گسترده و فضاهایی برای گفتگو و لذت بردن از کوه دماوند و طبیعت زیبا و چشم نواز اطراف ویلا، در ذهن تیم طراحی ایجاد شد. از این رو پنجره هایی در جهت قاب گرفتن و به نمایش گذاردن دید و منظری از کوه دماوند در نظر گرفته شد. هم چنین سقف هرم مانند (دارای شیب از 4 طرف) به عنوان عنصری که می تواند یک سطح آزاد در سقف ایجاد کند (هم چنین استعاره ای از کوه دماوند) مورد طراحی قرار گرفت.

طراحی ویلای مدرن کوچک

در ادامه با طراحی پنجره های نواری در زیر سقف شیب دار، همیشه قابی از داخل بنا در معرض نمایش گذاشته می شود و نیز احساس معلق بودن سقف از بیرون به رهگذران القا خواهد شد. هم چنین این پنجره های نواری سبب می شود از داخل فضا همیشه کادری از آسمان زیبای اطراف و پیرامون ویلا به نمایش گذاشته شود؛ گویی پیوستگی درون و بیرون هیچ گاه قطع نخواهد شد.

طراحی ویلای مدرن کوچک

در ادامه طراحی ویلای مدرن کوچک برای هماهنگی بیشتر بین داخل و خارج بنا، صفحات عمودی مورد طراحی گشت که در نمای ساختمان قابل مشاهده می باشد. این صفحات عمودی به داخل فضا نفذ پیدا کرده و بخش هایی از دیوارهای آشپزخانه، فضای زندگی، شومینه و غیره را تشکیل می دهند.

طراحی ویلای مدرن کوچک

در پایان لازم به ذکر است که تلاش معماران این پروژه در جهت ساختن بنایی ارزشمند و ماندگار در این بستر بی نظیر بوده است و امید دارند که بنای خلق شده خدشه ای به این طبیعت خارق العاده وارد نکرده باشند.

طراحی ویلای مدرن کوچک

طراحی ویلای مدرن کوچک

طراحی ویلای مدرن کوچک

بررسی پلان و مقطع ویلای مدرن پلور

اگر شما هم از مشاهده ی یکی از بهترین و جدیدترین ویلاهای ساخته شده در منطقه پلور تهران، طراحی شده توسط استودیو معماری فضای خاص ، تحت عنوان ویلا پلور، لذت برده اید و دوست دارید با جزییات بخش های دیگر آن آشنا شوید می توانید با بررسی پلان و مقطع آن به سادگی با جزییات بیشتر این پروژه منحصر به فرد و خاص در منطقه پلور تهران آشنا شوید.

گالری تصاویر پروژه ویلای مدرن پلور

 

اگر شما هم دوست دارید با طراحی های برجسته و معماری ایرانی بیشتر آشنا شوید، کانال تلگرام آی هوم را از دست ندهید!

 

منبع: archdaily | مترجم : مهزاد پور رکنی | تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *