طراحی ویلای مدرن، یک مدرن متفاوت در جزیره کیش!

تاریخ بروزرسانی : ۳ آبان ۱۳۹۶

در این مطلب می خواهیم شما را با طراحی ویلای مدرن به مساحت 252 متر مربع , واقع در جزیره کیش به طراحی ایمان معمار و علی راهی از دفتر معماری آفرینش طرح پایدار آشنا کنیم.

خانه های ایرانی: این روزها اگر نگاهی گذرا به آثار معماری ایران داشته باشیم به خوبی شاهد سیر تحول معماری ایرانی خواهیم شد. هرچند که تعداد آثار ناب در میان انبوه ساخت و سازهای بازاری انگشت شمار است اما همین تعداد محدود می تواند گواهی برای سیر پیشرفت معماری های امروز ایران باشد. ویلای رج یکی از طراحی های برجسته معماری ایران در جزیره کیش است، طراحی بسیار منحصر به فرد و کمتر دیده شده از دفتر آفرینش طرح پایدار که امروز در ihome  تصمیم گرفتیم شما را با بخش های مختلف آن آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید تا این با طراحی ویلای مدرن رج از نزدیک آشنا شویم.

طراحی ویلای مدرن

مشخصات عمومی پروژه طراحی ویلای رج

  • نام: ویلای رج
  • موقعیت: جزیره کیش، ایران
  • دفتر معماری: دفتر آفرینش طرح پایدار
  • معماران: ایمان معمار، علی راهی
  • کارفرما: مسعود رجبی
  • مساحت: 252 مترمربع
  • سال ساخت: 1396
  • عکاس: محمد حسن اتفاق

خانه های ویلایی

ایده اولیه طراحی ویلای مدرن رج

در طراحی ویلای مدرن رج همچون سایر خانه های ویلایی مدرن، با توجه به عدم رضایت کارفرما از فضاهای خانه قبلی خود و تاکید ایشان مبنی بر حفظ و ایجاد محرمیت در معماری داخلی و حجم کلی ساختمان، سعی بر آن شد تا بر اساس نیاز، سلیقه و سبک زندگی کارفرما به کمبودهای کمی و کیفی فضا پاسخ داده شود.

خانه های مدرن کیش

طراحی این پروژه باید از سه فیلتر رعایت ضوابط شهرسازی منطقه، تامین خواسته‌ها و نیازهای کارفرما و سازگاری با شرایط اقلیمی منطقه عبور می کرد. تاثیر هر کدام از این عوامل به خصوص نیاز کارفرما مبنی بر داشتن ویلایی با معماری مدرن و در عین حال همسو با معماری سنتی ایران در کنار کاربردی‌ بودن فضاهای داخلی پروژه و توجه به گرما و تابش شدید آفتاب ایده های اولیه طراحی این ویلا را شکل داد.

ویلاهای مدرن کیش

چالش های طراحی ویلای مدرن رج

رعایت ضوابط شهرسازی منطقه

با توجه به الزام رعایت ضوابط شهرسازی و شیب دار بودن سقف ساختمان ها، شیب سقف این ویلا به صورت دو طرفه در نمای شرقی و غربی ویلا ایجاد شده است.

خانه های مدرن کیش

تامین نیازهای کارفرما

برای تامین نیازهای فضایی کارفرما و خواسته های وی، در طراحی پلان ها تلاش بر این بود تا ضمن توجه به خواسته‌های اصلی کارفرما از فضاهای داخلی در کنار ایجاد فضاهای عمومی و خصوصی، به حفظ محرمیت در داخل ساختمان پاسخ اساسی داده شود؛ همچنین در شکل گیری ظاهری این  خانه ویلایی مدرن از طریق ترکیب دو حجم ساده، نمایی مدرن به وجود آمد که در نمای بیرون، به دلیل نزدیکی بنا به حریم خیابان و ارتباط بصری مستقیم از بیرون به داخل ساختمان، سعی شد با استفاده از یک عنصر معماری به نام “شناشیر” که در گذشته در معماری جنوب ایران بسیار استفاده می‌شد، یک پوسته آجری ایجاد شود و به حفظ محرمیت فضای داخلی کمک شایانی شود.

شناشیل

* نکته ای از ihome: شناشیل یا شناشیر در زبان عربی به معنای بالکن چوبی کرکره دار است و مانند هر تراس و یا بالکن دیگری نسیم و بادهای خنک و مطبوع را به داخل خانه هدایت می کند. شناشیل ها مقابل پنجره‌های طبقات فوقانی خانه‌ها قرار دارند و به عنوان یکی از مهمترین عناصر معماری بومی خلیج فارس است به عنوان حقله ی برون گرایی و درون گرایی خانه ها محسوب می شود.

استفاده از شناشیل در خانه

سازگاری ویلا با اقلیم منطقه

همان طور که گفته شد استفاده از شناشیر به عنوان یک عنصر رایج در معماری جنوب ایران به دلیل واسط بودن بین فضای داخلی و بیرونی سبب جلوگیری از تبادل حرارتي، جلوگیری از نفوذ نور نامطلوب، ایجاد سایه، کاهش رطوبت از طریق کنترل جریان هوا، هدایت باد به داخل  و ایجاد تهویه دوطرفه در این ویلای مدرن شد.

ویلاهای مدرن کیش

از دیگر موارد سازگاری این ویلای مدرن با اقلیم منطقه می توانیم به ایجاد حداکثر باز شو در نمای شمالی و جنوبی ساختمان برای تهویه مطلوب، استفاده از آجر به دلیل ظرفیت حرارتی بالا در پوسته و نمای ساختمان، استفاده از رنگ روشن برای نمای ساختمانو  ایجاد دیوارهای دوجداره خارجی، برای به‌حداقل‌رساندن تبادل حرارتی در داخل و خارج ساختمان اشاره کرد.

    خانه های مدرن ویلاییطراحی ویلای مدرن

مقطع ویلای مدرن

معماری مدرن

بررسی پلان و مقطع ویلای مدرن رج

اگر شما هم از طراحی ویلای مدرن رج لذت بردید و دوست دارید با جزییات بخش های دیگر آن آشنا شوید می توانید با بررسی پلان و مقطع آن به سادگی با جزییات بیشتر این ویلای مدرن آشنا شوید.

اگر دوست دارید با طراحی های برجسته ی ایرانی بیشتر آشنا شوید، کانال تلگرام آی هوم را از دست ندهید!

منبع: Archdaily | مترجم: ثمینا فراهانی | تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *