طراحی هتل بوتیک حنا ، تجربه ای منحصر به فرد در قلب تهران!

تاریخ بروزرسانی : ۱۷ شهریور ۱۳۹۸

معماری: با ما در این مطلب از ihome.ir همراه شوید تا با هم سری به پروژه منحصر به فرد حنا واقع در کوچه لولاگر تهران بزنیم. طراحی هتل بوتیک حنا یک پروژه موفق از مرمت یک ساختمان تاریخی در قلب تهران است که توسط استودیو باغ ایرانی اخیرا به بهره برداری رسیده است. این پروژه 1200 متری، با الحاقیاتش توانسته است کاربری های مورد نیاز مجموعه را برطرف کرده و هم گذشته و هم زمان حال را در معرض نمایش مخاطبانش بگذارد. برای آشنایی بیشتر با پروژه بی نظیر طراحی هتل حنا با ما همراه باشید!

طراحی هتل

مشخصات کلی پروژه طراحی هتل حنا

 • نام پروژه: هتل حنا
 • موقعیت : تهران، ایران
 • دفتر معماری: استودیو باغ ایرانی
 • معمار مسئول: مهسا مجیدی
 • نوع پروژه: مرمت
 • تیم طراحی: انوشه احمدی، دانیال اخویان، پانته آ پرهامی، نعیمه بیگی، مهدی نیک خواه، مینا نبوی، پیمان تاجیک
 • کاربری: خدماتی
 • مساحت: 1200مترمربع
 • سال ساخت: 2018
 • مهندسان: بهرنگ بنی آدم، کاوه معادی، محسن طهیری، ایمان زینعلی
 • معماری منظر: استودیو باغ ایرانی، Fantech
 • مشاور: بهرنگ بنی آدم، کاوه معادی، محسن طهیری، ایمان زینعلی
 • کارفرما: PG Group
 • همکاران: Zeeen
 • عکاس: افشین قادرپناه

طراحی هتل

بررسی بستر طرح در طراحی هتل حنا

حدود 90 سال پیش، شش ساختمان در مرکز شهر تهران ساخته شد و تنها خیابان متقارن را ایجاد کرد. این سازه های باقیمانده در کوچه لولاگر برخی از بهترین نمونه های معماری از دوره پهلوی اول است، زمانی که معماری مدرن در تهران تازه شروع به تجلی کرده بود. در ابتدا هر شش ساختمان مذکور مسکونی بودند، اما با گذشت زمان، مانند بسیاری از ساختمان های دیگر در مرکز شهر تهران، آنها نیز بدون استفاده رها شدند. پروژه حنا که شامل هتل، رستوران، گالری و فضاهای چند منظوره است، با هدف بازگرداندن زندگی به کوچه لولاگر و مرکز شهر تهران در یکی از این ساختمانها طراحی شده است.

طراحی هتل

بخشی از اهداف طراحی هتل بوتیک حنا ایجاد ارتباط مجدد ساختمان با کوچه لولاگر بود، اما این بار با مخاطبان بیشتر. بدین ترتیب، لایه های جدیدی در اطراف ساختمان طراحی شد که با حفظ احترام به سازه اصلی، کاربران را به حرکت در پیرامون و داخل این ساختمان تاریخی دعوت می کند.

طراحی هتل

روند طراحی هتل حنا

این حجم های جدید با اشکال ساده و رنگ های خنثی، برخی از کارکردهای جدید ساختمان را در خود جای می دهند و در عین حال، کاربر را در ارتفاعات و پرسپکتیوهای مختلف از ساختمان قرار می دهد. هم چنین مسیر جدیدی که ایجاد می کنند، سیرکولاسیونی متنوعی را در پیرامون ساختمان ایجاد می کند. این لایه های جدید که با استفاده از متریال معاصر ساخته شده اند، در حالی که با متریال اصلی ساختمان در تضاد هستند، سعی در کمتر دیده شدن دارند. کنارهم قرار گیری لایه های جدید و قدیمی، گذشته ساختمان و همچنین تلاش هایی را که برای مرمت آن صورت گرفته است، برای استفاده کنندگان خود به معرض نمایش می گذارد.

طراحی هتل

احجام جدید، باغ، گودال باغچه، بخشی از رستوران و گالری پروژه را خلق می کنند. این لایه های جدید هم چنین، به درون ساختمان اصلی نفوذ کرده و ضمن حفظ سطوح و سازه اصلی آن، عملکردهای جدیدی را نیز در داخل به وجود می آورند. از یک حجم خنثی اضافه شده در تراز شرقی برای جای گیری حمام های هتل استفاده می شود و هم چنین در پی خلق فضای چند منظوره هتل، تا بام صعود می کند.

طراحی هتل

این فضا منظره ای پانوراما از مناطق اطراف، در حالی که از سطح خیابان پنهان مانده است فراهم می کند. در الحاقات ساختمانی فریم های فلزی برای کاهش مرز بین داخل و خارج اضافه گشته اند. این قاب ها ضمن تعریف ورودی گالری، مرز بین گالری و کوچه لولاگر را مشخص می کنند. این قاب ها همچنین در نمای ساختمان در جهت افزایش نور و دید و منظر برای مهمانان هتل نیز استفاده شده اند.

چالش های طراحی هتل بوتیک حنا

در طراحی هتل بوتیک حنا از آنجایی که این بنا سال ها بدون استفاده رها شده بود، آسیب زیادی به سازه آن وارد گشته بود که باعث شده بود تقویت سازه آن بسیار پیچیده شود. از این رو دیوارهای بتونی و اسلب های بتونی پیوسته، ستون ها و خرپاهای فلزی برای تقویت سازه موجود اضافه شدند.

اسلب های بتونی یک هدف سازه ای را ارائه می دهند و همچنین نقش کفپوش داخلی تمام شده را ایفا می کنند. دیوارهای برشی و سازه های فلزی نیز در معرض دید بازدید کنندگان از ساختمان قرار گرفته اند تا آنان را با روند نوسازی آن آشنا کنند.

طراحی هتل

پروژه طراحی هتل بوتیک حنا در پی بازگرداندن مردم به مرکز تهران و تسخیر مجدد ساختمان های متروکه به وسیله آن ها می باشد. لایه های جدید اضافه شده که محصول زمان خود است، به ساختمان کمک می کند تا هم اکنون و در آینده کاربران را در خود جای دهد و در عین حال جلوه ای از معماری تاریخی آن را نیز به نمایش بگذارد.

طراحی هتل

طراحی هتل

بررسی پلان و مقطع هتل بوتیک حنا

اگر شما هم از مشاهده ی یکی از بهترین و جدیدترین هتل بوتیک های طراحی شده در تهران، توسط استودیو باغ ایرانی، تحت عنوان هتل بوتیک حنا، لذت برده اید و دوست دارید با جزییات بخش های دیگر آن آشنا شوید می توانید با بررسی پلان و مقطع آن به سادگی با جزییات بیشتر این پروژه منحصر به فرد و خاص آشنا شوید.

گالری تصاویر پروژه طراحی هتل بوتیک حنا

اگر شما هم دوست دارید با طراحی های برجسته و معماری ایرانی بیشتر آشنا شوید، کانال تلگرام آی هوم را از دست ندهید!

 

منبع: archdaily | مترجم : مهزاد پوررکنی | تحریریه وبسایت ihome.ir

برچسب ها :

۲ دیدگاه در “طراحی هتل بوتیک حنا ، تجربه ای منحصر به فرد در قلب تهران!

 1. حامد

  ترکیبی زیبا از هنر مدرن و تاریخ ایران

  این ترکیب هر کسی رو واقعا به وجد میاره و آدم رو خوشحال میکنه

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *