طراحی هتل سنتی ، مهمانخانه قائلی در اصفهان بی نظیر است!

تاریخ بروزرسانی : ۲۷ آذر ۱۳۹۷

معماری: پروژه مهمان خانه قائلی، یک بازسازی موفق و خلق فضایی نیمه خصوصی  به بهترین شکل است. این پروژه با مساحت 190 مترمربع در اصفهان واقع شده است. دفتر معماری یوز با به کارگیری اصول و قواعد معماری سنتی ایران، توانسته است فضایی چنان موفق خلق کند که آن را برنده ی جایزه معمار در بخش بازسازی در سال ۱۳۹۵ بنماید. اگر به اندازه ی کافی برای آشنایی با این مهمان خانه ی بی نظیر وسوسه شده اید، اگر به دنبال طراحی هتل سنتی هستید به شما پیشنهاد می کنم این مطلب از ihome.ir را به هیچ وجه از دست ندهید. با ما همراه شوید.

طراحی هتل سنتی

مشخصات کلی پروژه طراحی ویلای سنتی ” مهمانخانه قائلی “

  • نام پروژه: مهمانخانه قائلی
  • موقعیت : اصفهان، ایران
  • دفتر معماری: دفتر معماری یوز
  • معماران مسئول: محمد عرب، احسان حاجی رسولی ها، مینا معین الدینی
  • تیم طراحی: الهه حاج دایی، میلاد علیدوستی
  • مساحت : 190 مترمربع
  • سال ساخت: 2016
  • عکاس: احسان حاجی رسولی ها
  • جوایز: رتبه اول جایزه معمار در بخش بازسازی در سال ۱۳۹۵

طراحی هتل سنتی

گذری بر تاریخ خانه های اصفهان

به دنبال تغییرات اقتصادی در دهه ی 60، شیوه ی زندگی مردم دگرگون شد. به دلیل افزایش شدید قیمت زمین، تخریب و بازسازی مرسوم گشت. از این رو عمر ساختمان ها به 3 تا 4 دهه کاهش یافت.

طراحی هتل سنتی

طرح مسئله طراحی هتل سنتی ” مهمانخانه قائلی “

در سال های اخیر، دیدگاه ها تغییر یافته و توجه به ساختمان های قدیمی و ستنی رو به افزایش بوده است. با این حال باعث تاسف است که بیش تر آن ها مانند خانه عباسيان در کاشان و یا خانه شیخ الاسلام در اصفهان تبدیل به موزه هایی بدون حضور تعاملی مردم و جاذب جمعیت شده اند.

طراحی هتل سنتی

با این که دامنه وسیعی از ساخت و ساز در شهر اصفهان، سبب تغییر چهره ی آن گشته است، با این حال هنوز می توان شماری از خانه های زمان پهلوی با ارزش های معماری را یافت که با مرمت و بهسازی به جای تخریب و نوسازی، می توانند به عرصه ی حیات بازگردند.

طراحی هتل سنتی

چالش های طراحی هتل سنتی ” مهمانخانه قائلی “

در ابتدای طراحی هتل سنتی تصمیم بر تخریب و بازسازی پروژه بود، که پس از جلساتی که با کارفرما گذاشته شد و محاسبات تیم طراحی و نیز مقررات موجود، نتیجه آن شد که تخریب و بازسازی چنین پروژه ای از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نخواهد بود.

طراحی هتل سنتی

متاسفانه در سال های اخیر فضاهای مهمانخانه و پذیرایی از فهرست کاربری ها و معماری خط زده شده اند و تنها هتل های 5 ستاره ای مثل هتل عباسی برای اقامت مسافران موجود است؛ که اقامت در چنین هتل هایی برای افراد عادی بسیار گران تمام می شود و مقرون به صرفه نیست. از این رو چالش پیش روی طراحان بدین گونه خودنمایی کرد: چگونه می توان فضایی خلق کرد که به مهمانان خود اجازه ی اقامت در خانه ای در دل اصفهان با اصول و قواعد معماری سنتی ایران را بدهد و تجربه ای فراموش نشدنی با حس و حالی از معماری ایرانی را برای آن ها به جای بگذارد و از طرفی در راستای افزایش تعاملات بین مهمان و میزبان گامی موثر بردارد؟

طراحی هتل سنتی

با خلق فضاهای باز (حیاط یا میانسرا) و فضاهای نیمه باز (ایوان) در کنار اتاق ها و بخش های خدماتی در زمینی به مساحت 160 مترمربع، تیم طراحی برآن شد تا تجربیات متنوع و گوناگونی را به مسافران عرضه نماید : تعامل انسان با انسان و انسان با فضای مهمان خانه. لازم به ذکر است هزینه ی کل بازسازی حدود 50،000 دلار بوده است.

طراحی هتل سنتی

طراحی فضایی مهمانخانه قائلی

این پروژه در ابتدا که به دفتر معماری یوز پیشنهاد شده بود خرابه ای بیش نبود، که پس از ایده پردازی و طراحی بر اساس الگوهای معماری ایرانی، با تبدیل شدن به فضایی با رنگ و بویی از خانه های سنتی ایران، تجربه ای دوست داشتنی و بی نظیری را برای مهمانانش خلق خواهد کرد. این مهمانخانه از دوبخش شرقی و غربی تشکیل شده است که میان سرایی در دل آن همانند خانه های سنتی ایرانی طراحی شده است. بنا در بخش شرقی یک طبقه و در بخش دیگر دو طبقه می باشد.  چهار اتاق خانه در بخش بلندتر بر روی هم قرار دارند که جهت دسترسی به آن ها می توان از حیاط و راهرو و پله ای مستقیم به طبقه بالا استفاده نمود. در طراحی اتاق ها برای خلق فضایی پیوسته و وسیع تر در صورت لزوم، با طراحی در و دیواری مابین آن ها، به این هدف دست یافته اند.

طراحی هتل سنتی

طراحی هتل سنتی

بررسی پلان طراحی هتل سنتی ” مهمانخانه قائلی “

اگر شما هم از مشاهده ی یکی از بهترین و بی نظیرترین طراحی هتل سنتی و مهمانخانه های ساخته شده در اصفهان، طراحی دفتر یوز، لذت بردید و دوست دارید با جزییات بخش های دیگر آن آشنا شوید می توانید با بررسی پلان  آن به سادگی با جزییات بیشتر این ساختمان منحصر به فرد و خاص در اصفهان آشنا شوید.

گالری تصاویر پروژه “مهمانخانه قائلی “

اگر دوست دارید با طراحی های برجسته و معماری ایرانی بیشتر آشنا شوید، کانال تلگرام آی هوم را از دست ندهید!

منبع: archdaily | مترجم : مهزاد پور رکنی | تحریریه وبسایت ihome.ir

برچسب ها :

یک دیدگاه در “طراحی هتل سنتی ، مهمانخانه قائلی در اصفهان بی نظیر است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *