طراحی مجتمع مسکونی ، یک مدرن فراموش نشدنی در میگون!

تاریخ بروزرسانی : ۷ آبان ۱۳۹۷

معماری: اثر جدید معماران موج نو، به نام ساختمان مسکونی میگون، همان طور که از نامش پیداست، در ناحیه میگون از استان تهران واقع شده است. طراحی این ساختمان جالب با ایده ای جهت استراحت و بازیابی قوای مردم تهران شکل گرفته است. از این رو در طراحی آن فضاهایی با بهترین دید و منظر به طبیعت بی نظیر اطرافش در نظر گرفته است. این ساختمان با مساحت 5000 مترمربع با طراحی لیدا الماسیان و شاهین حیدری، معماران مسئول آن، توانست فيناليست فستيوال جهانی معماری ٢٠١٨ آمستردام شود. در ادامه با ما باشید با معرفی این پروژه ی خاص و متفاوت. تیم تحریریه ihome  این بار به بررسی این طراحی مجتمع مسکونی مطرح پرداخته است. با ما همراه شوید.

طراحی مجتمع مسکونی

مشخصات کلی  طراحی مجتمع مسکونی میگون

 • موقعیت : میگون، تهران ، ایران
 • دفتر معماری: دفتر معماری موج نو
 • معماران مسئول: لیدا الماسیان، شاهین حیدری
 • تیم طراحی: زهرا همدانی، مریم امان پور، تینا یاوریان، سهیلا زاهدی، شیرین ضیایی، الناز عشایری، پری پورمقدم، پانیز مهری
 • مساحت : 5000 متر مربع
 • سال ساخت : 2018
 • سازندگان : ونوس شیشه، Jotun, KNX, KWCIRAN, Kale Ceramic
 • سازه: یعقوب عابدپور
 • کارفرما: یعقوب عابدپور، کامران جلیلوند
 • پیمانکار: یعقوب عابدپور، کامران جلیلوند
 • عکاس: پرهام تقی اف
 • جوایز: فيناليست فستيوال جهانی معماری ٢٠١٨ آمستردام

تحلیل سایت و موقعیت قرارگیری مجتمع مسکونی میگون

همان طور که می دانید تهران یکی از آلوده ترین شهرهای آسیاست و درجه ی بالای آلودگی در آن موجب نگرانی و استرس ساکنان آن شده است. برخلاف این موضوع، میگون که در بخش شمالی تهران واقع شده است و پروژه ی مورد نظر نیز در آن قرار دارد، دارای آب و هوایی مطلوب و لذت بخش است.

طراحی مجتمع مسکونی

اکثر ساکنان شهر تهران به دلیل آلودگی و آب و هوای نامناسب آن نیازمند گذران اوقات فراغت خود در ناحیه ای با آب و هوای مناسب هستند. از این رو خلق فضایی جهت استراحت و بازیابی قوای افراد جهت بازگشت به شهر و ادامه ی روند کار و زندگی روزمره به دغدغه ی طراحان مجتمع مسکونی تبدیل گشت.

طراحی مجتمع مسکونی

چالش های طراحی مجتمع مسکونی میگون

مهم ترین چالش طراحی مجتمع مسکونی میگون، خواسته ی کارفرما بود. که این درخواست مبنی بر حداکثر استفاده از زمین و پروژه بود. از این رو تا آنجا که ارتفاع ساختمان و طبقات تا آخرین حد مجاز برای این پروژه امکان داشت، در نظر گرفته شد. پروژه مسکونی میگون بر بستری سخت از سنگ و آب و هوایی سرد و خشک قرار داشت. به خاطر رعایت اصول مربوط به محیط زیست و صرفه جویی در ارتباط بصری بین ساختمان و محیط اطرافش، طراحی با پشیرفت قابل توجهی همراه بود.

طراحی مجتمع مسکونی

در نمای جنوب ساختمان تراس های عریضی به واسطه ضخامت کف و سقف به واحدهای آپارتمانی اضافه شد تا فعالیت و عملکردی جدید برای ساکنان آن در این بخش در مقابل چنین منظره های زیبایی خلق و تعریف شود و این ضلع از ساختمان را همانند تصویری زنده کند. این پنجره های گسترده، صحنه های زیبایی از طبیعت اطراف را برای ساکنان به ارمغان می آورند. هم چنین گذران زمان را در فصول مختلف، از طریق طلوع و غروب خورشید یه معرض ظهور ناظرانش گذارده و این زیبایی را با آن ها قسمت می کند.

طراحی مجتمع مسکونی

بررسی نما در طراحی مجتمع مسکونی میگون

یکی از مهم ترین بخش های طراحی مجتمع مسکونی میگون، طراحی نمای آن توسط معماران آن بوده است. متریال نما از یک پوسته شبیه به سنگ های صخره ای شکل پوشیده شده که با تأثیرپذیری از لبه های تیز و گوشه دار اطراف ساخته شده است. این روند در طراحی باعث ایجاد تراس هایی در حجم ساختمان شده است که علاوه بر کنترل ناخوشایند باد از سمت غرب، می تواند به عنوان عرصه و محلی جهت فعالیت و اقامت ساکنان مجتمع مسکونی میگون استفاده شود.

طراحی مجتمع مسکونی

در ضلع شرقی ساختمان مسکونی مسگون، جهت ایجاد امنیت و نوعی محافظ در کنار مسیر و جاده ی اصلی، شیارهایی از اشکال بی نظم که بیش تر شبیه ساختارهای قلعه ای خشن بودند، به کار گرفته شد. این شیارها می تواند به عنوان بازشویی برای تراس ها و پنجره ها استفاده شود.

تعریف فضاها در طراحی ساختمان مسکونی میگون

در میان دو حجم قابل توجه، یک فضای خالی طراحی شده بود تا نقش فضای مرکزی و آتریوم را برای ساختمان ایفا کند. این فضای ایجاد شده، به وسیله ی نور رخنه کرده در آن که با پارتیشن های شفاف سبب ایجاد چشم اندازی مسالمت آمیز و دوست داشتنی شده، تبدیل به محیطی جهت قدم زدن و لذت بردن ساکنان مجتمع شده است.

طراحی مجتمع مسکونی

در این پروژه یک بام سبز نیز در نظر گرفته شده است که عملکردی چندگانه دارد. زیرزمین مجموعه مسکونی میگون نیز به فعالیت های ورزشی همچون زمین بسکتبال، سالن بدنسازی، سونا و استخر اختصاص یافته است. در نهایت تراس های رو به منظره با شکوه کوه، تبدیل به نقطه ی عطف مجموعه و بهترین مکان برای استراحت و انرژی بخشی به آنان گشته است.

پلان طراحی مجتمع مسکونی

طراحی مجتمع مسکونی

بررسی پلان و مقطع در طراحی ساختمان مسکونی میگون

اگر شما هم از مشاهده ی یکی زیباترین ساختمان های مسکونی تهران، لذت بردید و دوست دارید با جزییات بخش های دیگر آن آشنا شوید می توانید با بررسی پلان و مقطع آن به سادگی با جزییات بیشتر این ساختمان متفاوت در میگون آشنا شوید.

گالری تصاویر پروژه ساختمان مسکونی میگون

اگر دوست دارید با طراحی های برجسته و معماری ایرانی بیشتر آشنا شوید، کانال تلگرام آی هوم را از دست ندهید!

منبع: archdaily | نویسنده: مهزاد پور رکنی | تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *