طراحی ساختمان مسکونی ،متفاوت‌ترین آپارتمان در دل مشهد!

تاریخ بروزرسانی : ۲۵ اسفند ۱۳۹۷

معماری: فضایی که هیچ گاه آن را از یاد نخواهید برد! شاید بتوان این جمله را به عنوان بهترین توصیف برای این پروژه خاص در نظر گرفت. آپارتمان 213، یک آن! مثل نامش منحصر به فرد طراحی شده است. پروژه طراحی ساختمان مسکونی 213، در مساحت 1195 مترمربع توسط گروه معماری پی در مشهد طراحی شده است، به خوبی توانسته از پس تمام چالش های پیش رویش بر بیاید. بهتان پیشنهاد می کنم تا با ما همراه شوید تا در این مطلب از ihome.ir با هم به گشت و گذار در این پروژه ی شگفت انگیز بپردازیم.

طراحی ساختمان مسکونی

مشخصات کلی پروژه آپارتمان مسکونی 213

 • نام پروژه: آپارتمان مسکونی 213
 • موقعیت : مشهد، خراسان رضوی، ایران
 • دفتر معماری: گروه معماران پی
 • معماران مسئول: حسین ابراهیم زاده، محمد ابراهیم زاده
 • تیم طراحی: ایوب ابوترابی، مژگان افشار، آمنه اکبری، المیرا خانی، هدیه تدین
 • کاربری: مسکونی
 • مساحت: 1195 مترمربع
 • سال ساخت: 2019
 • سازندگان: Ceramica Globo, Hansgrohe
 • کارفرما: آقای رجب زاده
 • عکاس: سینا ممتحنی

طراحی ساختمان مسکونی

اساس و پایه این طراحی ساختمان مسکونی بر روی تلاشی در جهت احیای سه ریز فضا در زندگی آپارتمانی است: حیاط، ورودی، راهرو (داخل واحد) و بام. فضاهایی که به رغم اهمیت آنها، به دو دلیل نادیده گرفته می‌شوند. اول اینکه، از لحاظ عملکرد، کاربرد و عملکرد کمتری نسبت به فضاهای دیگر دارند؛ ثانیا، (در مورد حیاط و سقف)، به عنوان فضای زندگی قابل فروش محسوب نمی شوند. علاوه بر آن چه گفته شد، در خصوص حیاط و بام، به دلیل عدم امکان به کارگیری سرایدار در آپارتمان های کوچک، این فضاها به عنوان مشاع، مورد رسیدگی لازم واقع نمی‌شوند. از این رو، این فضاها اغلب فضاهای مرده مرده و غیر قابل استفاده هستند.

طراحی ساختمان مسکونی

طراحی ساختمان مسکونی ؛ حیاط و ورودی

با وجود این که فضای ورودی در معماری سنتی ایران، همواره دارای اهمیت بسیاری بوده است، این موضوع امروزه فاقد برنامه‌ریزی مناسب در طراحی ساختمان مسکونی 213 است. از این رو تیم طراحی در جهت حل این مشکل، اقدام به جداسازی ورودی خودرو و عابر پیاده از هم کرده است. سپس تیم طراحی با تغیر دادن موقعیت حیاط در زیر زمین، سبب شکل گیری فضای ورودی عابر پیاده شد و بدین ترتیب در حالی که تعامل حفظ شده است، آستانه در دو ناحیه مورد تفکیک واقع می‌شود.

طراحی ساختمان مسکونی

یک ناحیه به عنوان آستانه بصری با فضا و پیاده بیرونی، با استفاده از یک پل شیشه ای که از حیاط عبور می کند، به ناحیه دوم می رسد. ناحیه دوم فضایی نیمه بسته است که امکان دسترسی به سیکولاسیون عمودی را فراهم می آورد. فضای سبز، صدای حرکت آب (از زیر ورودی به حوض داخل حیاط سرازیر می‌شود و به داخل آن می‌ریزد) و قرار گرفتن در یک محور عمودی، در جمله عناصر کیفی ساختمان به حساب می آید. علاوه بر این، انتقال حیاط به زیرزمین، سبب تامین نور، دید و تهویه طبیعی سالن چند منظوره ای شد که از آن به عنوان فضایی جهت ورزش، پذیرایی و … استفاده می‌‌شود و به عنوان مشاعات در نظر گرفته شده است، می‌شود.

طراحی ساختمان مسکونی

طراحی ساختمان مسکونی ؛ بام

در طراحی ساختمان مسکونی 213 ، ایجاد فضایی کاربردی و قابل استفاده برای بام، معمولا با این چالش رو به رو است که ایجاد فضای سبز و نگهداری از آن بر روی بام، به دلیل مسائل اقتصادی ایده ای توجیه ناپذیر است. علاوه بر این نبود نگهبان برای این فضاها (فردی که به این فضاها رسیدگی کند)، آن‌ها را به طور تدریجی به سوی تخریب سوق می‌دهد. این موضوع تیم طراحی را بر آن داشت تا فضای بام را به دو قسمت تقسیم نماید: یک قسمت برای ساختن تاسیسات قابل دسترس برای تمام آپارتمان ها و دیگری یک حیاط آراسته شده با گلدان و محلی برای نشستن که به طور انحصاری (با یک دسترسی از داخل) برای واحد پنجم قابل دسترسی است. این رویکرد سبب شد کیفیت متفاوت واحد پنجم به‌واسطه نورگیری از سقف و رسیدگی مناسب به فضای بام تضمین نماید.

طراحی ساختمان مسکونی

طراحی ساختمان مسکونی؛ راهرو

در طراحی ساختمان مسکونی 213 ، از آن جهت که راهروهای داخل واحدها تنها به عنوان گذرگاه عمل نکنند، نقش فضایی کارکردی و خطی بین اتاق نشیمن و اتاق‌ها را نیز به عهده گرفته‌اند تا بتواند حریم خصوصی اتاق‌ها را نیز تضمین کند و کمبود اتاق های لباسشویی (لاندری روم) در ساختمان های کوچک را جبران نموده است. از این رو قرار دادن ماشین لباس شویی و لوازم مربوطه، میز اتو و صندلی برای نگهداری اقلام لازم برای زندگی در آپارتمان صد و پنجاه متری در این فضا، راهرو را به یک فضای چند منظوره تبدیل کرده است.

طراحی ساختمان مسکونی

طراحی ساختمان مسکونی

طراحی ساختمان مسکونی

طراحی ساختمان مسکونی

بررسی پلان و مقطع پروژه آپارتمان 213

اگر شما هم از مشاهده ی یکی از بهترین و جدیدترین آپارتمان مسکونی ساخته شده در مشهد، طراحی شده توسط گروه معماری پی، به نام آپارتمان 213، لذت برده اید و دوست دارید با جزییات بخش های دیگر آن آشنا شوید می توانید با بررسی پلان و مقطع آن به سادگی با جزییات بیشتر این پروژه منحصر به فرد و خاص آشنا شوید.

گالری تصاویر پروژه آپارتمان مسکونی 213

اگر شما هم دوست دارید با طراحی های برجسته و معماری ایرانی بیشتر آشنا شوید، کانال تلگرام آی هوم را از دست ندهید!

 

منبع: archdaily | مترجم : مهزاد پوررکنی | تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *