طراحی ساختمان اداری، مجتمع بارکد مدرن ترین آپارتمان اداری کیش!

تاریخ بروزرسانی : ۲۶ دی ۱۳۹۶

طراحی ساختمان اداری بارکد به سرپرستی امیر افغان از دفتر معماری ایوان در شهر کیش و با مساحتی معادل 3198 مترمربع صورت گرفته است، که در این مطلب به بررسی جزییات مختلف فضای آن می پردازیم. 

 معماری: مجتمع بارکد، یک مجموعه با کاربری اداری واقع در کیش است که با طراحی امیر افغان ، معمار مسئول آن، توانسته با زیر زره بین قرار دادن ناحیه ی مورد نظر، نیازها و فرصت های قابل بهره برداری را شناسایی و در پروژه ی خود به کار گیرد. با مطالعه این مطلب از ihome ، با مجتمع نام برده بیش تر آشنا خواهید شد ، پس با ما همراه باشید.

طراحی ساختمان اداری بارکد

مشخصات عمومی طراحی ساختمان اداری بارکد

  • نام پروژه: ساختمان بارکد
  • موقعیت: کیش ، هرمزگان ، ایران
  • دفتر معماری: استودیو معماری ای وان
  • معمار مسئول: امیر افغان
  • تیم طراحی: ایلدا کبگانی، حامد اخوی زاده، عطیه کشاورز، آرش حسین زاده
  • مساحت: 3198 مترمربع
  • سال ساخت: 2017
  • عکاس: استودیو دید

طراحی ساختمان اداری بارکد

ایده اولیه طراحی ساختمان اداری بارکد

با توجه به قرار گیری پروژه در کیش و قیمت بالای زمین و گران بودن واحدهای اداری، تیم طراحی این مجموعه دست به طراحی ساختمانی ساده و به دور از بازی های فرمال معماری زدند تا بتوانند حداکثر استفاده از زمین را با توجه به آن چه گفته شد ، لحاظ کنند.

طراحی ساختمان اداری بارکد

ایده های طراحی نمای ساختمان اداری بارکد

دست یابی به حداکثر نور طبیعی ، دید و منظر واحدها ، قیمت بالای واحدهای تجاری و افزایش دید ، منجر به طراحی یک ساختار شیشه ای شده است. ساختاری که برای حفظ شخصیت منحصر به فرد و نمادین خود ، از پوسته ای مشبک کمک گرفته است. پوسته ی طراحی شده ، نه تنها حجم را پوشش داده و دید و منظر را کنترل می کند بلکه در میزان ورود نور به داخل مجموعه دخالت دارد.

طراحی ساختمان اداری بارکد

روند طراحی پلان ساختمان اداری بارکد

واحد های تجاری این پروژه دارای پلان و ابعاد مشابهی هستند، بنابراین وجود چنین پوسته ای به ایجاد نوعی تفاوت و تنوع در نما و دید و منظر پروژه  کمک می کند. به این ترتیب هر واحد با وجود تشابه فضایی ، به لطف پوسته ، منحصر به فرد می شود.

طراحی ساختمان اداری بارکد

نکته حائز اهمیت دیگر، کوچک بودن واحدهای اداری این پروژه است که تصمیم گیری آن مبنی بر مطالعات تیم طراحی آن است. بررسی های آنان حاکی از کمبود واحدهای اداری کوچک مقیاس در جزیره کیش است، که هم رفع کننده نیاز کسانی است که در کیش به حرفه هایی مشغول هستند که به فضای آن چنان بزرگ نیازی ندارند و هم شرکت هایی که به دنبال داشتن یک دفتر کوچک برای شروع کسب و کار خود در آن جا هستند.

طراحی ساختمان اداری بارکد

چالش های طراحی ساختمان اداری بارکد

مقابله با آب و هوای نامطلوب و ارائه حجمی یکپارچه از جمله چالش های پیش روی طراحان آن بود. طراحان مجتمع بارکد، برای یافتن راه حل این موارد، از معماری بومی خلیج فارس الهام گرفتند و با استفاده از دو پوسته کردن کالبد ساختمان، میزان گرما و نور خورشید را کنترل کردند.

طراحی ساختمان اداری بارکد

در طراحی های بومی، برای تنظیم گرما و نور،  از سایه ی لایه های بیرونی و سیرکولاسیون هوا در فضای مابین، استفاده می شده است. لازم به ذکر است در طراحی نمای مجتمع بارکد، از پوسته های مشبک بومی ، الهام گرفته شده است.

طراحی ساختمان اداری بارکد

برای تلطیف معماری خشک آن، ایده ی استفاده از گیاهان سبز در فضای مابین، بسیار مناسب به نظر می رسد. از طرفی ، مستقل بودن این واحدها ، از لحاظ دسترسی به خدمات و پارکینگ و … ، از جمله چالش های پیش روی طراحان آن بوده که به خوبی با آن مواجه شده اند.

طراحی ساختمان اداری بارکد

بررسی مقاطع ساختمان اداری بارکد

اگر شما هم از طراحی ساختمان اداری بارکد لذت بردید و دوست دارید با جزییات بخش های دیگر آن آشنا شوید می توانید با بررسی مقاطع آن به سادگی با جزییات بیشتر این فضای مدرن و شگفت انگیز آشنا شوید.

گالری تصاویر ساختمان اداری بارکد


اگر دوست دارید با طراحی های برجسته ی ایرانی بیشتر آشنا شوید، کانال تلگرام آی هوم را از دست ندهید!

 

منبع: Archdaily | مترجم: مهزاد پوررکنی | تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *