طراحی ساختمان اداری فرمانیه با نمای متحرک در شمال تهران!

تاریخ بروزرسانی : ۹ بهمن ۱۳۹۶

طراحی ساختمان اداری فرمانیه به سرپرستی شهاب علیدوست و سونا افتخار اعظم از دفتر معماری علیدوست و همکاران در تهران و با مساحتی معادل 3000 مترمربع صورت گرفته است، که در این مطلب به بررسی جزییات مختلف فضای آن می پردازیم. 

 معماری: مجتمع تجاری – اداری فرمانیه در تهران، با مساحت 3000 مترمربع توسط دفتر معماری علیدوست و همکاران در سال 2017 طراحی و اجرا شده است. در ادامه به بررسی اجمالی این پروژه و ایده ها و چالش های پیش روی طراحان آن خواهیم پرداخت . این مطلب از ihome را از دست ندهید.

ساختمان اداری فرمانیه

مشخصات عمومی طراحی ساختمان اداری فرمانیه

  • نام پروژه: ساختمان اداری تجاری فرمانیه
  • موقعیت: فرمانیه، تهران ، ایران
  • دفتر معماری: دفتر معماری علیدوست و همکاران
  • معمار مسئول: شهاب علیدوست ، سونا افتخار اعظم
  • تیم طراحی: حمیده رئوف زاده ، سهند محدث ، پریسا سلطانی ، بهناز بهبهانی ، حامد بختیاری ، قاسم نائیجی ، فاطمه ابراهیمی ، نیلوفر محتاط
  • مساحت: 3000 مترمربع
  • سال ساخت : 2017
  • عکاسان: استودیو دید

ساختمان اداری فرمانیه

ایده ی اولیه  طراحی ساختمان اداری فرمانیه

همانطور که اشاره کردیم، موقعیت پروژه در خیابان فرمانیه در تهران می باشد که جزو خیابان های مهم با عملکرد تجاری – اداری در تهران است. با توجه به ارزش زمین و قیمت بالای واحدهای تجاری در این محدوده از شهر ، تیم طراحی بر آن شد تا به منظور حداکثر استفاده از فضا و بهره بردن از دید و منظر، بخش جلویی ساختمان را به طور کامل به واحدهای تجاری اختصاص دهند. از این رو بخش پشتی ساختمان، با در نظر گرفتن ورودی و لابی جدا، به واحدهای اداری تعلق گرفت.

ساختمان اداری فرمانیه

با توجه به این که هر دو واحد اداری در هر طبقه ، تقریبا مساحت یکسان دارد، جانمایی پله و آسانسور را به گونه ای در نظر گرفتند که همه ی واحدها از نور شمال و جنوب بهره ببرند.

ساختمان اداری فرمانیه

طراحی فضای تجاری در دل ساختمان اداری فرمانیه

اختصاص دادن فضای تجاری در همکف و نیاز این گونه عملکرد ها به شفافیت و امتداد دید از داخل به بیرون و برعکس ، طراحان آن را به امتداد دادن این شفافیت تا طبقات اداری سوق داد . بنابراین نمای اصلی پروژه پنجره های گسترده ای است که توسط فریم های پیرامونی احاطه شده است.

ساختمان اداری فرمانیه

ایده های کنترل نور در طراحی ساختمان اداری فرمانیه

برای کنترل شدت و میزان نفوذ نور خورشید به داخل واحدهای اداری، از صفحات آلومینیومی استفاده شد که قابل حرکت بوده و در تنظیم نور و ایجاد سایه موفق ظاهر شدند. از طرفی این حرکت و جابه جایی صفحات ، نوعی تنوع و دگرگونی را در نما و فضای داخلی ایجاد می کند . شکل صفحات آلومینیومی از درختان خیابان فرمانیه به گونه ای انتزاعی الهام گرفته شده است. بدین گونه که با نزدیک شدن صفحات به هم ، فضای خالی مابین آن ها ، برگ ها و درختان را در ذهن بیننده تداعی خواهد کرد.

ساختمان اداری فرمانیه

چالش های طراحی ساختمان اداری فرمانیه

چالش اصلی پروژه، ایجاد توازن و هماهنگی در نمای دو بخش مجزای پروژه بود . بدین منظور تیم طراحی کلیت نما را بر پایه ی شفافیت و استفاده از متریال شیشه قرار دادند.

ساختمان اداری فرمانیه

از دیگر چالش های آنان تعیین سیستم گرمایشی و سرمایشی مجتمع تجاری – اداری فرمانیه بود. از آن جهت که بخش بندی ساختمان به دو قسمت تجاری و اداری مجزا بود، سیستم گرمایش و سرمایش جدا از هم را سبب می شد. برای حل این چالش ، بعد از رایزنی با مشاوران مربوطه ، تصمیم به استفاده از چیلر به عنوان سیستم سرمایشی و مورتوخانه به عنوان سیستم گرمایشی ، گرفته شد.

ساختمان اداری فرمانیه

به طور کلی می توان گفت که مجتمع تجاری – اداری فرمانیه بر پایه یکپارچگی ، شفافیت و الهام گرفتن از طبیعت (محیط پیرامون) طراحی شده است.

پلان ساختمان اداری

مقطع ساختمان اداری

بررسی مقاطع ساختمان اداری فرمانیه

اگر شما هم از طراحی ساختمان اداری فرمانیه لذت بردید و دوست دارید با جزییات بخش های دیگر آن آشنا شوید می توانید با بررسی مقاطع آن به سادگی با جزییات بیشتر این فضای مدرن و شگفت انگیز آشنا شوید.

گالری تصاویر ساختمان اداری فرمانیه

اگر دوست دارید با طراحی های برجسته ی ایرانی بیشتر آشنا شوید، کانال تلگرام آی هوم را از دست ندهید!

 

منبع: Archdaily | مترجم: مهزاد پوررکنی | تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *