طراحی آپارتمان مسکونی سعادت آباد ، زندگی در خانه‌ای متفاوت!

تاریخ بروزرسانی : ۲۴ دی ۱۳۹۷

معماری: نقشی از آجر، بازی با نور و سایه! شاید بتوان در نگاه اول این موارد را در مورد این ساختمان منحصر به فرد بیان داشت. ساختمان مسکونی سعادت آباد، یک ساختمان بی نظیر چه از نظر طراحی نما چه از نظر توجه به نیاز های ساکنینش است. این پروژه توسط محسن کاظمیان فرد با 1300 مترمربع مساحت در تهران واقع گشته است. بیش از هرچیز پوسته ی آجری این بنا ذهن ها را به خود مشغول می کند. اما باید عنوان کرد که ای تنها یک پوسته با جنبه های زیبایی نیست! بلکه نقش موثرتری را در طراحی آپارتمان مسکونی ایفا می نماید. از این رو برای آشنایی بیشتر با چنین پروژه ی منحصر به فردی، لازم است مطلب زیر از ihome.ir را مطالعه نمایید. با ما باشید تا با هم سری به این پروژه ی جالب بزنیم!

طراحی آپارتمان مسکونی

مشخصات کلی آپارتمان مسکونی سعادت آباد

  • نام پروژه : مجتمع مسکونی سعادت آباد
  • معمار: محسن کاظمیان‌فرد
  • موقعیت : تهران، ایران
  • مساحت: 1300 مترمربع
  • سال ساخت: 2018
  • مدیر پروژه: پریما جهان گرد
  • سرپرست اجرا پروژه: محمد رضا بسطامی، عباس عطایی، امیرحسین ملکی
  • سرپرست اجرا نما: امیرحسین ملکی، پرهام تیموری
  • کارفرما: بسطامی
  • عکاس: پرهام تقی اف

طراحی آپارتمان مسکونی

طرح مسئله طراحی آپارتمان مسکونی سعادت آباد

یک آپارتمان ساخته شده ی هفت طبقه که دو طبقه از آن ها زیر زمین واقع شده بود، جهت طراحی به تیم طراحی واگذار گردید. تیم طراحی مجبور به طراحی پلان ها و نمایی شد که بتواند ارتباط قوی بین فضاهای داخلی و خارجی ایجاد کند. از جمله نیازها و خواست کارفرما در این پروژه خلق فضای داخلی با دید باز به رغم برخورداری از حریم خصوصی مناسب بود. از این رو، این موضوع نقش مهمی در روند طراحی نمای داخلی داشت.

طراحی آپارتمان مسکونی

گسترش مرز، افزایش فضا در طراحی آپارتمان مسکونی

در این نوع پروژه ها، تعریف مرز و محدوده ها نه تنها فرم بیرونی ساختمان را شکل می دهد، بلکه ارتباط بین فضاهای داخلی و خارجی را نیز تعریف می کند. در قرن اخیر، برخی از مکان های بزرگ به روش اشتباه گسترش یافته اند که مرزهای ساختمان های شهری را محدود کرده است، که ادغام و وحدت فضاهای داخلی و خارجی را از بین برده است.

طراحی آپارتمان مسکونی

همچنین در اکثر بلوک های آپارتمانی، اتصال محوطه های داخلی و خارجی به بازشوهای کوچک روی پوسته های سلب ساختمان ها محدود می شود که مرز ساختمان را از یک فضای میانجی به یک تقسیم بندی ساده تغییر داده است، وظیفه اصلی آن این است که اجازه دهد نور به داخل فضا راه یابد و نیز هم چنین از فضای داخلی در برابر خارج محافظت نماید.

طراحی آپارتمان مسکونی

جزییات طراحی آپارتمان مسکونی سعادت آباد

در این پروژه با تبدیل پوسته های آجر به سمت معبر مجاور، یک فضای میانجی مابین شیشه و پوسته ی آجری قرار گرفته است که می توان آن را محدوده ی گسترده شده نامید. فضای ایجاد شده بین پوسته ها که از داخل قابل دسترسی است، ساکنان را به به سمت یک دید کافی هدایت می کند و هم چنین تلاش می کند تا سهی از هوای بیرون به دست آورده و آن را به فضای داخلی اضافه کند.

چرخش سطوح آجر، دیدی به سمت فضای خالی شهر که حاصل معبر مجاور است ایجاد کرده است و به دلیل فاصله ی طولانی بین ساختمان و بلوک های آپارتمانی در سمت دیگر معبر، علاوه بر تجربه یک دید باز و وسیع از فضای بیرونی، سبب حفظ حریم خصوصی فضای داخلی نیز گشته است. همانطور که گفته شد، مرز و محدوده تقسیم بین داخل و خارج از طریق فضای میانجی تعریف شده است. ایده تغییر مرز از یک دیوار مشخص و قطعی به یک فضای میانجی و سیال، مسئله ای حیاتی در این پروژه است.

طراحی آپارتمان مسکونی

پوسته آجری کاربردی در طراحی آپارتمان مسکونی

در زمستان پوسته آجری متخلخل اجازه می دهد که نور وارد فضای داخلی با داشتن بهترین تاثیر نور و سایه شود. این پوسته نه تنها موجب روشنی فضا می شود بلکه آن را گرم تر هم می نماید. از سوی دیگر، به منظور صرفه جویی در انرژی در فصل تابستان، ضخامت دیوار آجری مانع از ورود نور آفتاب می شود و فقط اجازه روشن تر کردن فضای داخلی را می دهد. در کل، این می تواند یک ایده عملی برای بلوک های شهری مشابه در شهر باشد و آن را به تمامی این موارد تعمیم داد و از آن بهره برد.

طراحی آپارتمان مسکونی

طراحی آپارتمان مسکونی

بررسی پلان و مقطع آپارتمان مسکونی سعادت آباد

اگر شما هم از مشاهده ی یکی از بهترین و جدیدترین آپارتمان های ساخته شده در تهران، طراحی شده توسط محسن کاظمیان فرد، تحت عنوان ساختمان مسکونی سعادت آباد، لذت برده اید و دوست دارید با جزییات بخش های دیگر آن آشنا شوید می توانید با بررسی پلان و مقطع آن به سادگی با جزییات بیشتر این ساختمان منحصر به فرد و خاص در تهران آشنا شوید.

گالری تصاویر پروژه آپارتمان مسکونی سعادت آباد

اگر دوست دارید با طراحی های برجسته و معماری ایرانی بیشتر آشنا شوید، کانال تلگرام آی هوم را از دست ندهید!

 

منبع: archdaily | مترجم : مهزاد پور رکنی | تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *