شیک‌ترین ویلاهای ایران ، طراحی ویلای مدرن وی در ماکو !

تاریخ بروزرسانی : ۳۰ مهر ۱۳۹۷

معماری: ویلا وی، پروژه ی طراحی شده توسط دفتر معماری مکعب سفید واقع در ماکو در استان آذربایجان است که تنها با 100 مترمربع مساحت توانسته است تمامی نیازهای یک ویلا را برطرف کند. طراحان این ویلا با پشت سر گذاشتن چالش های پیش رو توانسته اند با وجود مساحت کم آن به فضایی کافی و مناسب دست یابند. اگر به اندازه ی کافی برای آشنایی با این ویلا وسوسه شده اید، این مطلب از ihome.ir را به هیچ وجه از دست ندهید. با ما همراه باشید تا یکی از شیک‌ترین ویلاهای ایران را به شما معرفی کنیم.

شیک‌ترین ویلاهای ایران

مشخصات کلی  طراحی پروژه ویلای وی

  • نام پروژه: ویلا وی
  • موقعیت : ماکو ، آذربایجان، ایران
  • دفتر معماری: دفتر معماری مکعب سفید
  • معماران مسئول: هنگامه رضایی، محمد اسدزاده
  • مساحت : 1۰۰ متر مربع
  • سال ساخت : 2017
  • عکاس: فرشید نصرآبادی

ویلا وی کجا واقع شده است؟

ویلا وی در ناحیه ای واقع در ماکو، در دامنه های کوهستانی با منظره ای دیدنی از طبیعت اطراف قرار گرفته است. این پروژه جهت ایجاد فضایی دنج و مملو از آرامش، با عقب نشینی از فضای شهری فاصله گرفته است.

شیک‌ترین ویلاهای ایران

چالش های اولیه طراحی ویلا وی چه بوده است؟

اولین چالش پیش روی طراحان ویلا وی یکی از شیک‌ترین ویلاهای ایران ، ایجاد ارتباط بین فضای بیرون و داخل و نیز نحوه ی برقراری ارتباط بین فضای باز و بسته می نمود. تضاد بین بیرون و داخل ویلا به گونه ای تعریف شده است که معماری آن بخشی از جهان اطراف خود باشد و خاتمه ای از آن. این پروژه به دنبال لغو محدودیت های طبیعی و انسانی و ایجاد انسجام بین درون و بیرون است. هم چنین در تلاش برای رفع نیازهای فضایی و همچنین ایجاد پویایی در فرم است.

شیک‌ترین ویلاهای ایران

چالش دیگر، فضای ۴۵ متری مربع ساختمان بود؛ طبقه همکف به واسطه یک پلت فرم به زمین متصل شده است و شامل سالن نشیمن و آشپزخانه می باشد و طبقه اول شامل دو اتاق خواب و سرویس بهداشتی است. برای حل چالش فضا، این دو طبقه توسط یک راه پله، برای رفع نیازهای فضایی و نیز نقش اساسی در شکل دادن به فرم ساختمان، متصل شده اند. راه پله بالایی تا سقف، که خود نقش فضایی بی نظیر برای تماشای مناظر اطراف است، امتداد می یابد. یک استخر نیز به بخش شرقی پلت فرم برای بهبود تهویه طبیعی در اتاق نشیمن اضافه شده است.

شیک‌ترین ویلاهای ایران

بستر اولیه و سایت پروژه ویلا وی چگونه است؟

پروژه ویلا وی یکی از شیک‌ترین ویلاهای ایران، در طبیعتی بکر قرار گرفته است به گونه ای که غلبه ی طبیعت بر ساختمان را در همان وهله ی اول می توان تشخیص داد. حجم هادر عین حال که استقلال دارند، با یک دیگر ترکیب نیز شده اند و سادگی فرم ها خشوع طبیعت مرموز را تقویت می کند. تراس کشیده و عریض که توسط ستون های وی شکل نگه داشته می شود، به وسیله ی نرده های خطی تکمیل شده تا به حداکثر رساندن شفافیت، به یک عرصه بی نظیر برای تماشای مناظر و طبیعت اطراف منجر شود.

شیک‌ترین ویلاهای ایران

طراحی نما ویلا وی چگونه صورت گرفت؟

نقطه ی کانونی دیگر انتخاب متریال نمای پروژه بود. نکته ی مهم در این انتخاب که باید مد نظر گرفته می شد، ورود نور به داخل فضا و نیز هویت ساختمان می بود. به همین دلیل سنگ بازالت که در ساختمان های تاریخی منطقه مورد استفاده قرار گرفته است،  به عنوان یک ماده بومی در ترکیب با چوب به کار برده شد. در نهایت پنجره های بزرگ طراحی شد، تا سیالیت و شفافیت محیط فراهم شود.

شیک‌ترین ویلاهای ایران

شیک‌ترین ویلاهای ایران

شیک‌ترین ویلاهای ایران

بررسی پلان و مقطع ویلای وی

اگر شما هم از مشاهده ی یکی از شیک‌ترین ویلاهای ایران لذت بردید و دوست دارید با جزییات بخش های دیگر آن آشنا شوید می توانید با بررسی پلان و مقطع آن به سادگی با جزییات بیشتر این خانه ی شیک در بوکان آشنا شوید.

گالری تصاویر پروژه ویلای وی

اگر دوست دارید با طراحی های برجسته و معماری ایرانی بیشتر آشنا شوید، کانال تلگرام آی هوم را از دست ندهید!

 

منبع: archdaily | نویسنده: مهزاد پور رکنی | تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *