شهر کتاب فرشته، گشتی در میان کافه کتاب 40 ساله شریعتی!

تاریخ بروزرسانی : ۴ آذر ۱۳۹۸

شهر کتاب فرشته، ⁣ساختمانی 40 ساله در خیابان شریعتی است که با ظاهر خاص خود نگاه هر رهگذری را به خود جلب می کند و امروز میزبان سخاوتمند ihome  است!

تهران شناسي: گاهی برای گشت و گذار و تفریح در شهر به دنبال برنامه ریزی نیستیم، راهی می شویم و دل مان ما را به فضایی می برد که به حال مان نزدیک است. گاهی باید بدون خودروی شخصی، گوگل مپ و بدون هیچ یک از نرم افزار ها و سیستم تکنولوژی خودمان را به زمان بسپاریم تا ما را به نقطه ای برساند که می خواهیم. اگر راهی خیابان شریعتی، و حوالی پل صدر می شوید، ساختمانی سه طبقه با رنگ سفید و پنجره های آبی رنگ نگاه تان را به خود معطوف می کند و شما را برای ورود بیشتر ترغیب می کند. احساسی که شاید با دیدن کمتر ساختمانی در سطح شهر، در وجودتان ایجاد شود. ناخدآگاه قدم در آن می گذارید و از تصمیم تان پشیمان نمی شوید. فضای ایجاد شده آشناست و در بدو ورود دعوت کننده است که محال است در ذهن تان نماند. اینجا شهر کتاب فرشته است!

امروز هم مانند هر سه شنبه در ihome قصد داریم شما را با یکی از خانه های تغییر کاربری داده شده در تهران آشنا کنیم، فضایی که هویت و اصالت سال های پیشین خود را حفظ کرده اند و تن به تخریب نداده اند. همراه ما باشید.

شهر کتاب فرشته

شهر کتاب فرشته کجاست؟

اگر نام شهر کتاب فرشته را شنیده باشید، قطعا در ابتدا فضای دیگری در ذهن تان تداعی می شود. در اوایل دهه 1390 شهر کتاب فرشته، در خیابان فرشته و چهار راه حسابی مستقر بود، اما بعد ها شهر کتاب فرشته در ساختمان جدیدی در خیابان شریعتی مستقر شد. ساختمانی که شاید در نگاه اول به فکر تان نرسد که متعلق به فضای فرهنگی شهر کتاب باشد، اما با ورود تان به آن متوجه انتخاب خوب ساختمان، چیدمان فضای داخلی و توازن و هماهنگی کلی در فضا خواهید شد.

شهر کتاب فرشته

اين بنا به دست چه كسی ساخته شد؟

بنا و ساختمانی که امروز متعلق به شهر کتاب فرشته است، ساخت آن مربوط به سال های 1350 تا 1355 شمسی است و معمار آن به طور دقیق مشخص نیست. بنایی 40 ساله که به بقای خود در این سال ها با کاربری های مختلف ادامه داده است و امروزه رسالت جدیدی را بر عهده دارد.

شهر کتاب فرشته

در سال های 1350 تا 1355 که این ساختمان کاربری مسکونی داشته است و تا اوایل سال های دهه 80 همچنان مسکونی بوده است اما از سال 1385 تا 1395 این ساختمان در غالب و کاربری جدید به بقای خود ادامه داده است. در سال های ذکر شده کاربری این بنا به دانشگاه جامع علمی کاربردی تغییر پیدا کرده است. فضایی که پس از چندین سال خدمت در کاربری مسکونی به رسالت جدید یعنی دانشگاه ایفای نقش کرده است. پس از 10 سال این ساختمان در دی ماه سال 1395 به کاربری شهر کتاب تغییر پیدا کرده است.

شهر کتاب فرشته

معماري این بنا در گذشته چگونه بوده است؟

این ساختمان در سه طبقه ساخته شده است اما فضایی که به شهر کتاب فرشته اختصاص دارد و به مخاطبین خود ارائه خدمات می دهند، دو طبقه است. طبقه اول مربوط به صنایع دستی، نوشت افزار و بخش کتاب کودک و نوجوان است و طبقه دوم مربوط به بخش کتاب بزرگسال، کتاب های زبان اصلی و بخش CD است. همچنین کافه ای که در حیاط مجموعه قرار گرفته است و به مخاطبین خدماتی خوب را ارائه می کند.

شهر کتاب فرشته

ساختمان شهر کتاب به دلیل داشتن کافه ای در حیاط آن دارای دو درب است. یکی که مستقیما وارد فروشگاه و فضای ساختمان شهر کتاب می شوید و دربی دیگر که وارد حیاط ساختمان می شوید و کافه ای در آن قرار  گرفته است که با اختلاف چند پله می توانید از این بخش وارد ساختمان و طبقه دوم شهر کتاب شوید. به طوری کلی معماری این بنا از گذشته تا به امروز تغییر فاحشی نداشته است.

شهر کتاب فرشته

کاربری امروز ساختمان فرشته چیست؟

کاربری امروز این ساختمان همان طور که در بند قبل اشاره شد مربوط به به فضای فرهنگی شهر کتاب است که از سال 1395 در این مکان مشغول به فعالیت هستند. در حال حاضر در مجموعه فرهنگی شهر کتاب نشست های فرهنگی، دعوت از نویسنگان، رونمایی از کتاب و برخی رویداد های فرهنگی که با هماهنگی مجموعه صورت می گیرد، برگزار می شود و همین امر موجب شده است مخاطبان تمایل بیشتری به مراجعه به این فضای فرهنگی و هنری داشته باشند. این نوع از مجموعه های فرهنگی با توجه به پایین بودن سطح سرانه مطالعه و با توجه به ایجاد چنین برنامه هایی مانند نشست ها باعث افزایش تمایل  مخاطبین به ترویج سطح کتاب خوانی و ارتقا سطح فرهمگ و مطالعه نیز می شوند.

شهر کتاب فرشته

مالک امروز شهر کتاب فرشته چه کسی است؟

این ملک به صورت شخصی است و در سال هایی که دانشگاه جامع علمی کاربردی در آن دایر بوده است از آن شخص اجاره شده بود و امروز هم در اجاره فروشگاه شهر کتاب است و همچنین در حال حاضر مدیریت مجموعه شهر کتاب فرشته با جناب آقای سید صالح بهشتی است.

شهر کتاب فرشته

کلام آخر…

فضای شهر کتاب که در نقاط مختلف شهر ممکن است به چشم تان بیاید، فضایی دوست داشتنی همراه با آرامش و احساسی خوب است، اما انتخاب برخی فضا ها و ساختمان ها این احساس خوب را چندین برابر می کند. شهر کتاب فرشته یکی از آن فضا های فرهنگی است که با توجه به ساختمانی که برای قرار گیری آن و همچنین تغییراتی در آن که در چند سال اخیر در آن صورت گرفته است، دیدن آن خالی از لطف نیست. فضایی آرام که می توانید با خیالی آسوده ساعاتی را برای خواندن و مطالعه کتاب صرف کنید، موسیقی گوش کنید و با شرکت در رویداد هایی که برگزار می شود، احساس متفاوتی را تجربه کنید.

ویدئو شهر کتاب فرشته

تیم تحریریه ihome برای درک حس و حال بهتر فضای شهرکتاب فرشته، ویدئوی کوتاهی برای شما آماده کرده است که تماشای آن خالی از لطف نیست.

گالری تصاویر شهر کتاب فرشته

اگر شما هم ساکن این محله هستید و یا اطلاعات و تصاویر کامل تری در رابطه با این بنا دارید، برای غنی تر شدن هر چه بیشتر این گزارش آن را با ما در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای تورهای تهران گردی و خانه های ماندگار ihome هستم.

برای دیدن گزارش های بیشتر تورهای خانه های ماندگار و آشنایی با مناطق گردشگری بیشتر تهران ، چشم از کانال تلگرام آی هوم برندارید!

 

نویسنده و گزارشگر: شهرزاد چراغی | عکس و فیلم: علی مهری | تحریریه وبسایت ihome.ir

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *