شفافیت بازار مسکن در گرو ابزارهای نوین!

تاریخ بروزرسانی : ۴ آذر ۱۳۹۸

ورود ابزارهای جدید معاملاتی در بازار مسکن و استفاده از فضای مجازی می‌تواند شفافیت و دسترس‌پذیری بازار مسکن را افزایش دهد.

یادداشت/سلمان خادم المله کارشناس مسکن

به گزارش مجله خبری ihome.ir، طبیعتا وقتی فضای مجازی و اینترنت بستری مناسب برای عرضه و تقاضای هر کالایی از جمله مسکن فراهم می‌کند باید از این فرصت استفاده کرد؛ زیرا فضای مجازی با حذف شرایط مراجعه حضوری، از اتلاف وقت و انرژی جلوگیری می‌کند و با توجه به این‌که می‌تواند در دسترس عموم قرار گیرد در بازار مسکن شفافیت به وجود می‌آورد.

منافع استفاده از ظرفیت‌های فضای مجازی برای بازار مسکن بسیار بیش از مضرات آن است. تقویت چنین آیتم‌هایی باعث می‌شود نوع معاملات مسکن حالت مدرن‌تری به خود بگیرد؛ چرا که بازار مسکن در ایران تا کنون بسیار سنتی عمل کرده است. در فعالیت‌های بازار مسکن یک سری نرخ‌ها و مبناها در گذشته قرار داده شده که بسیاری از آنها در زمان خود منطقی را به دنبال داشته اما هم‌اکنون شرایط به گونه‌ای دیگر رقم خورده است.

در سال‌های گذشته مبناهایی برای قرارداداهای رهن، اجاره، تبدیل رهن به اجاره، ارزش‌گذاری زمین و ملک و سایر فرمول‌های رایج در معاملات مسکن طراحی شده که در زمان حاضر کارایی ندارد. البته در مواردی فرمول‌ها در حال اصلاح است ولی هنوز به صورت علمی انجام نمی‌شود.

در دنیا موسسات ارزیاب مسکن وجود دارد که وظیفه‌ی ارزش‌گذاری دائمی و به روز کردن ارزش املاک را به عهده دارند. اما این موسسات را در ایران نداریم و به همین دلیل بحث قیمت‌گذاری ملک در کشور ما از یک آشفته‌بازار برخوردار است. عمده فعالیت معاملات مسکن از طریق بنگاه‌داری سنتی است که می‌تواند با متدولوژی و مفاهیم اقتصادی روز اصلاح شود.

بخش عمده‌ای از دارایی‌های کشور در املاک و مستغلات قرار گرفته و  قیمت املاک و مستغلات بخصوص در شهر تهران بسیار بالا رفته است. وقتی این‌قدر ملک اهمیت دارد و بخش قابل توجهی از درآمد خانوار بابت آن هزینه می شود بنابراین جا دارد که کار به صورت علمی پیش برود.

واقعیت این است عواملی که باعث افزایش قیمت ملک در ایران شده عوامل پرقدرتی بوده است. بحث ورود منابع مالی به دارایی‌های غیرمولد، چه توسط بانک‌ها به عنوان کسانی که بخش اصلی پول کشور در اختیار آنهاست و در سیستم آنها گردش می‌کند و چه سایر بخش‌های خصوصی منجر به رشد فزاینده قیمت مسکن در طول زمان شده است.

تجمیع منابع در بخش مسکن طی سال‌های پیش از ۱۳۹۱ که شروع رکود بوده باعث افزایش شدید قیمت مسکن در تهران و سایر مناطق شهری بوده است. به طوری که وقتی قیمت کنونی یک متر مربع ساختمان را در شهر تهران با بسیاری از شهرهای استاندارد و مطرح دنیا مقایسه می‌کنیم می‌بینیم قیمت مسکن در شهر تهران با همه‌ی آلودگی، ترافیک و پایین بودن استانداردهای زندگی از قیمت مسکن در بسیاری کلان‌شهرهای جهان بالاتر است یا با آنها برابری می‌کند. لذا بدیهی است قیمتی که الان درگیرش هستیم، غیرعادی باشد.

در شهر تهران قیمت مسکن نسبت به بسیاری شهرهای دیگر جهان بالاتر است به دلیل آنکه ساختار اقتصاد کشور ما بیمار است و به همین دلیل ارزش دارایی های غیرمولد از دارایی‌های مولد بیشتر است. وقتی افراد سرمایه‌های خود را از بخش اقتصادی خارج و در بخش ملک سرمایه‌گذاری می‌کند یعنی دارایی ها از حالت مولد به دارایی غیرمولد تبدیل می شود.

برای مطالعه یادداشت های تخصصی در حوزه املاک و بازار مسکن هر هفته شنبه ها مجله خبری ihome.ir را از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *