شستن ملحفه، آیا شست و شوی شما صحیح است؟!

نویسنده : ihome.ir | تاریخ انتشار : ۱۰ دی ۱۳۹۶

شستن ملحفه و کالای خواب یکی از مهمترین ارکان خانه داری است، چرا که در طول زمان خواب ذرات آلوده و آلرژی زا جذب ملحفه ها می شود و نیاز است حتما هر هفته تمیز شوند، ما در این مطلب به شما روش صحیح شست و شوی ملحفه ها را آموزش خواهیم داد.

نکات خانه داری: جنس ملحفه های روتختی متفاوت است: نخی، پشمی، ساتن و … و با توجه به این اختلاف ها، نوع بافت و تار و پود این پارچه ها نیز متفاوت است. همچنین نظرات مختلفی در مورد فواصل شستشوی ملحفه وجود دارد. در این مطلب از ihome نحوه شستشوی ملحفه ها را به شما گفته و نیز تعدادی سوال در مورد زمان شستشو و دیگر موارد مهم در حین شستشو را پاسخ می دهیم.

شستن ملحفه ها

چه زمانی باید ملحفه ها را شست؟

برای اینکه ملحفه ها تمیز باشند، باید آنها را هر هفته بشویید. یک فرد عادی 56 ساعت از هفته را درون تخت خواب می گذراند و در این مدت زمان، سلول های مرده از بدن شما جدا می شود، بدن عرق کرده و چربی نیز ترشح می کند. در طول این زمان ذرات آلوده و آلرژی زا نیز جذب ملحفه ها می شود.

شستن ملحفه ها

چگونه ملحفه ها را بشوییم؟

در مرحله اول با یک لکه پاک کن ملایم از لکه گرفتن ملحفه ها جلوگیری کنید. در مرحله ی بعد دمای ماشین لباسشویی را روی گرم یا داغ قرار دهید. آب گرم باعث از بین رفتن ذرات آلرژی زا می شود. قبل از اینکه آب را روی درجه حرارت بالا بگذارید، دستورالعمل شستشوی ملحفه ها را چک کنید. برخی از ملحفه ها برای شستشو به آب سرد نیاز دارند. آب گرم در بسیاری از موارد می تواند مورد استفاده قرار گیرد، ولی اگر ملحفه خیلی کثیف و لکه دار باشد، آب داغ استفاده کنید.

شستن ملحفه ها

مراحل شست و شوی ملحفه با ماشین لباسشویی

حالا به سراغ ماشین لباسشویی بروید و پودر شوینده یا پد خشک کن را به آن اضافه کنید، ملحفه ها را درون ماشین لباسشویی قرار دهید. مطمئن شوید که ملحفه ها را به شکل مچاله و پیچیده شده درون ماشین لباسشویی قرار نداده اید. اگر ماشین لباسشویی استاده دارید، نباید ملحفه ها اطراف قسمت چرخان وسط لگن ماشین بپیچد، چون ممکن است باعث آسیب به تاروپود پارچه شود. اطراف دیواره کاشین لباسشویی بهترین قسمت برای قرار دادن ملحفه ها است. می توانید روبالشی ها را هم میان باقی ملحفه ها قرار دهید.

شستن ملحفه ها

روش خشک کردن ملحفه های شسته شده

با توجه به دستور العمل روی ملحفه ها، آنها را خشک کنید. اگر ملحفه ها را در دور خشک کن با دمای بالا خشک کنید، تارو پود آنها می تواند آسیب ببیند و همچنین چروک زیادی بخوردند. سعی کنید در دمای کم ملحفه ها را خشک کنید. در زمان خشک کردن ملحفه ها، حواستان باشد که ملحفه ها درون هم گیر نکرده باشند. برای جلوگیری از پیچیدن و چروک خوردن ملحفه، می توانید از توپ های خشک کن پشمی درون خشک کن استفاده کنید تا باعث چرخش ملحفه ها شده و از چروک شدن آنها جلوگیری کند.

نکته: برای اینکه چین و چروک به حداقل برسد، زمانی که ملحفه ها هنوز کمی مرطوب هستند، آنها را روی تخت خواب بکشید.

شستن ملحفه ها

نکاتی در باره ی تارو پود ملحفه ها

تراکم پارچه به تعداد تار و پود در واحد سانتیمتر مربع بستگی دارد. به طور معمول، هر چه تراکم و تعداد تار و پود بیشتر باشد، کیفیت پارچه بهتر و بافت نرم تری دارد. تار و پود می تواند بین 200-100 در هر اینچ مربع باشد. اغلب ملحفه ها نخی هستند ولی جنس های دیگر هم تولید می شوند. ملحفه نخی مقاومت خوبی داشته و نگهداری ساده تری دارند. ملحفه ساتنی لطیف تر بوده و حساستر هستند. جنس فلانل یا پشمی در آب و هوای سرد استفاده شده و شما را گرمتر می کنند.

در مطالب بعدی شما را با نکات بیشتر خانه داری آشنا می کنیم، پس برای اطلاع از به روزترین ایده ها و نکات خانه داری چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

منبع: ehow | ترجمه شده در تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *