شرایط پرداخت وام مسکن در سال 98 ، هر آنچه که باید امسال بدانید!

تاریخ بروزرسانی : ۳ مرداد ۱۳۹۸

پرسش و پاسخ: خرید خانه یکی از دغدغه های اصلی بسیاری از افراد است و این مسئله در رابطه با خانواده های جوان تر و زوج های جوان نیز مهم تر خواهد بود. با بالا رفتن قیمت خانه و مشکلات تهیه هزینه آن یکی از راه های اصلی برای رسیدن به این هدف بزرگ دریافت وام مسکن است. بانک های بسیاری در سطح کشور به ارائه خدماتی از جمله وام مسکن می پردازند که می تواند به یاری بسیاری از افراد بیاید. به همین دلیل هم در این مطلب از ihome.ir با شما هستیم تا به طور خاص به شرایط پرداخت وام مسکن در سال 98 بپردازیم و از جزییات آن باخبر شویم. پس اگر شما هم تصمیم به خرید خانه گرفته اید این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

شرایط پرداخت وام مسکن در سال 98

چند نوع وام مسکن داریم؟

یکی از اصلی ترین و ابتدایی ترین مسائلی که باید به آن پرداخت انواع وام مسکن است. به طور کلی می توان گفت که وام های مسکنی که امروزه در بانک ها و موسسات مربوطه وجود دارند به دو دسته اصلی تقسیم می شوند.

دسته اول مربوط به وام هایی است که افراد آنها را با خرید اوراق ممتاز از بازار بورس می گیرند. معمولا متقاضیان برای دریافت این اوراق باید به ازای هر پانصد هزار تومان یک برگ از اوراق ممتاز را خریداری نمایند. وقتی کسی این اوراق ممتاز را خریداری کند دیگر برای دریافت وام مسکن خود نیاز به آن ندارد که منتظر بماند تا نوبتش برسد.

شرایط پرداخت وام مسکن در سال 98

از شرایط پرداخت وام مسکن در سال 98 این است که معمولا بعد از خرید این اوراق و اقدامات لازم در جهت آن، پرداخت وام به راحتی انجام می گیرد. در منابع مرتبط با این مسئله آمده است که «طبق آخرین مصوبه شورای پول و اعتبار، سقف پرداخت وام‌ های مسکن از محل خرید اوراق به صورت انفرادی در شهر تهران تا ۷۰ میلیون تومان، مراکز استان‌ ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت تا ۶۰ میلیون و سایر مناطق تا ۵۰ میلیون تومان تعیین شده است.» لازم به ذکر است که پرداخت این نوع از وام ها 12 سال به طول خواهد انجامید، به علاوه آن که کسانی که اولین خانه شان را از این طریق خریداری می کنند جزء شرایط دریافت تسهیلات محسوب نخواهند شد.

دومین دسته نیز وام هایی است که توسط خود صندوق پس انداز مسکن به مردم و متقاضیان پرداخت می گردد. این نوع از وام مسکن هم به زوج ها داده می شود و هم افراد عادی مشمول آن می گردند. این نوع از وام ها به وام مسکن یکم شهرت دارند که در سال 98 در شهر تهران چیزی در حدود 80 میلیون و در مراکز استان ها و شهرهایی که جمعیت آنها بیش از هزار و دویست نفر است تا سقف 60 میلیون تومان نیز خواهد رسید. این در حالی است که در سایر مناطق کشور میزان وام مسکن یکم سال 98 چهل میلیون تومان است. در منابع حقوقی مرتبط آمده است که «اعطاي تسهيلات صندوق پس ‌انداز مسكن يكم به اشخاص مجرد، اشخاصي كه همسر آنان فوت گرديده و يا با همسر خود متاركه نموده ‌اند مشروط به داشتن درآمد مستقل متقاضي بلامانع است. در خصوص اين اشخاص، خانه اولي بودن شخص تسهيلات‌ گيرنده كافي به مقصود بوده و اخذ استعلام به نام همسر تسهيلات‌ گيرنده فاقد موضوعيت خواهد بود».

بیشتر بخوانید: شرایط انتقال وام مسکن به شهرستان ، از قوانین آن چه میدانید؟!

لازم به ذکر است که برای دریافت وام مسکن یکم در سال 98 باید تقریبا میزان نصف مبلغ وام به مدت یک سال سپرده گذاری شده باشد. البته افراد می توانند مبلغ سپرده خود را کاهش داده و بر مدت سپرده گذاری شان بیفزایند. یکی از موضوعات مهمی که در رابطه با دریافت وام مسکن وجود دارد مدت زمانی است که انجام پروسه وام و ارائه آن طول می کشد. به همین دلیل نیز در رابطه با وام مسکن یکم 98 می توان گفت که چیزی حدود حداقل 12 ماه زمان نیاز است تا متقاضیان بتوانند وام خود را دریافت نمایند. این در حالی است که بازپرداخت این وام تا چیزی حدود 12 سال به طول خواهد انجامید.

طبیعتا دریافت این وام شرایط دیگری نیز دارد که از میان آنها می توان به داشتن حداقل 18 سال سن و درآمد مستثل برای متقاضی اشاره کرد.

شرایط پرداخت وام مسکن در سال 98

طرح های دیگر وام مسکن در سال 98

طرح های دیگری نیز در سال 98 برای دریافت وام وجود دارد که از میان آنها می توان به وام خرید زمان اشاره کرد. این وام نیز از طریق صندوق پس انداز مسکن پرداخت می گردد و در آن فرد متقاضی می تواند بعد از سپری کردن شش ماه از داشتن سپرده گذاری خود برای دریافت حساب صندوق پس انداز مسکن بهره مند شود. در این نوع از وام می توان بازه ای بین 8 تا 12 میلیون تومان وام دریافت نمود. یادتان باشد که برای دریافت این نوع از وام در سال 98 باید تقریبا چیزی حدود دو برابر مبلغ وام خود را در آن مدت شش ماهه سپرده گذاری که به آن اشاره کردیم داشته باشید. علاوه بر این لازم به ذکر است که سود بازپرداخت این وام 11 درصد خواهد بود.

وام مسکن جوانان نیز نوع دیگری از طرح های وام مسکن در سال 98 است که از جمله وام های مربوط به حساب های سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت به شمار می آید. در توضیحات مربوط به این وام در منابع حقوقی این طور آمده است که «افرادی که در سال 97 این حساب را افتتاح کرده ‌اند، بعد از پانزده سال می ‌توانند در تهران 213 میلیون تومان و در شهرهای بزرگ با جمعیت بیش از 200 هزار نفر، 177 میلیون تومان و در شهرهای دیگر با جمعیت زیر 200 هزار نفر 142 میلیون تومان وام دریافت کنند. با این حال مدت ‌زمان انتظار برای وام حساب پس‌ انداز مسکن، از پنج تا پانزده سال به طول خواهد انجامید.

شرایط پرداخت وام مسکن در سال 98

دارندگان این حساب باید ماهانه حداقل 38 هزار تومان واریز کنند که هر سال 3 هزار تومان هم به این مبلغ افزوده می‌ شود. نرخ سود تسهیلات این وام 9 درصد درنظر گرفته شده است و بازپرداخت آن حداکثر تا بیست سال طول می‌ کشد. روش بازپرداخت اقساط وام به‌ صورت ساده و پلکانی است.»

وام مشترک یا همان جعاله تعمیر مسکن نیز طرح دیگری است که به صاحبان خانه تعلق می گیرد. این وام شامل کسانی می شود که در صندوق پس انداز مسکن حساب داشته باشند و یا از راه خرید اوراق وام مشترک دریافت می کنند. در منابع حقوقی مرتبط آمده است که «با توجه به ضوابط فعلی، نیازی به داشتن ضامن وام مسکن وجود ندارد. در این شرایط ضامن وام مسکن، خانه شما است که تا زمان پرداخت کامل اقساط در رهن بانک خواهد بود. با این حال بعضی از شعبه ‌ها برای اطمینان بیشتر درخواست ضامن یا چک و سفته می ‌کنند.»

شرایط پرداخت وام مسکن در سال 98

حالا شما به ما بگویید:

اگر شما هم تجربه مفیدی از شرایط پرداخت وام مسکن در سال 98 دارید برای غنی تر شدن هر چه بیشتر این مطلب آن را از طریق دیدگاه های پایین همین مطلب با ما و سایر مخاطبان ihome.ir در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای راهنمای معاملات مسکن هستم.

در مطالب بعدی شما را با اسرار بیشتری از شرایط پرداخت وام مسکن در سال 98 آشنا خواهیم کرد، پس برای اطلاع از جامع ترین اطلاعات و اخبار مسکن ایران و جهان چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

نویسنده: طلوع حقیقت | تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *