سد بلند بی اعتمادی در راه رونق بازار مسکن!

تاریخ بروزرسانی : ۴ آذر ۱۳۹۸

حسین وکیلی کارشناس اقتصادی معتقد است: تا زمانی که اعتماد خریداران به ثبات بازار مسکن جلب نشود افزایش تسهیلات یا تغییر سود بانکی هم نمی تواند گره از رکود مسکن باز کند.

مصاحبه با کارشناس اقتصادی مسکن: حسین وکیلی در گفتگو با خبرنگار مجله خبری ihome.ir در خصوص ناکارآمدی افزایش تسهیلات در افزایش قدرت خرید مسکن و رفع رکود این بازار گفت: «قدرت خرید»، تنها یک فاکتور در بازار مسکن به شمار می رود و با وجود اینکه دولت مصوبات بسیاری را برای افزایش تسهیلات مسکن در نظر گرفته، حتی اگر میزان این تسهیلات افزایش هم یابد، این بار مسئله «انتظار آینده خریداران و متقاضیان مسکن» به میان می آید، یعنی آنها باید اطمینان حاصل کنند که بازار مسکن روند مطلوبی داشته و یک سرمایه گذاری مطمئن محسوب می شود اما متاسفانه در کشور ما مسکن بیشتر از آنکه نقش یک کالای اساسی با اهمیت رفع نیاز و سرپناه را داشته باشد، یک کالای سرمایه ای است؛ در نتیجه به رغم افزایش تسهیلات و امکانات مالی برای تامین واحدهای ارزان قیمت مانند مسکن مهرو … انتظار خریداران و عدم اعتماد آنها به روند اقتصاد مسکن در آینده و همینطورنبود شفافیت قیمت های آتی به خصوص برای کسانی که قصد خرید یا ساخت و ساز را دارند امری بازدارنده است.

معضل بی اعتمادی

وی در ادامه یادآور شد: عدم ثبات و اطمینان نسبت به روند مشخص بازار مسکن همچنین یکی از دلایل مهمی است که باعث شده تا بیش از 1.5 میلیون واحد مسکونی، اعم از پروژه های مسکن مهر و سایر پروژه هایی که در قالب انبوه سازی در کشور اجرا شده، خالی از سکنه مانده یا نیمه کاره رها شود. هر چند این آمار رسمی نبوده و ممکن است بیشتر از رقم فوق باشد. در نتیجه حتی پرداخت وام های بیشتر نیز با اقبال مردم مواجه نخواهدشد.

وکیلی خاطر نشان کرد: در گذشته نیز برای مدتی اوراق صکوک مسکن مطرح شد اما بازار این اوراق نیز رفته رفته از رونق افتاد. مردم در آن زمان مسکن را به صورت متری خریداری می کردند بدین ترتیب که پس اندازهای کوچک خود را به جای قرار دادن در بانک، صرف خرید دو یا پنج متر مسکن کرده و اوراقی را به عنوان سپرده سرمایه گذاری مسکن خریداری می کردند و مثلا با گذشت چند سال صاجب یک آپارتمان هفتاد متری می شدند.

سود بانکی؛ بازی با اعداد

این کارشناس اقتصادی همچنین در پاسخ به سوالی در رابطه با تاثیر کاهش سود سپرده های بانکی بر رونق بازار مسکن اینگونه گفت: بیش از 80 درصد سود بانکی و سپرده های نزد بانک ها مربوط به سپرده گذران خرد یعنی سپرده گذارانی که سرمایه آنها کفاف خرید آپارتمان کوچک را هم نمی دهد، است در نتیجه این فرضیه که تغییرات سود بانکی باعث رونق بازارمی شود مردود است. در واقع تنها افرادی وارد خرید ملک و ساخت و ساز و سرمایه گذاری در بخش مسکن می شوند که سرمایه های قابل توجهی دارند؛ بنابراین کاهش یا افزایش سود تاثیری در رونق بازار مسکن نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *