«ساخت و ساز» راه حل تورم و توزیع غیرعادلانه بازار مسکن نیست

تاریخ بروزرسانی : ۴ آذر ۱۳۹۸

دولت کنترلی در نظم دادن به سیاست ها و فوران قیمت مسکن ندارد، باید توجه داشت ساخت و ساز راه حل  تورم و توزیع غیرعادلانه و غیر کنترل شده نیست.

یادداشت-حسین وکیلی (کارشناس اقتصادی)

یکی از دلایلی که افراد را در محل زندگی خود ساکن نگه می دارد روابط دیپلماتیک ملایم با دنیاست در شرایطی که کشور نیازمند مسکن استیجاریست بسیاری از شرکت های بزرگ حاضرند در کشور ما سرمایه گذاری چند میلیارد دلاری کنند و سرمایه خود را از طریق اجاره از مستاجران پس گیرند.

در تمامی ایالت ها و شهرهای بزرگ و کوچک دنیا مجموعه های مسکونی بزرگ با تمام امکانات رفاهی با رقم های متعادل به صورت استیجاری مشاهده می شود در این میان دولت باید سیستمی به صورت سراسری و به هم پیوسته در تمامی کشور ایجاد کند.

در حال حاضر تنها چیزی که در بازار مسکن کشور وجود دارد میل به مالکیت است و از آنجایی که هیچ قدرتی بر بازار مسکن حاکم نیست و سیاست های حاکم بر توزیع عادلانه مسکن و اجبار به فروش وجود ندارد هر کسی به میل خود مسکن می سازد و به مشتری مورد علاقه خود آن هم با رقم های بالا یا اجاره می دهد یا می فروشد.

در حال حاضر بازار مسکن را گروه خصوصی و بنگاه های معاملات ملکی اداره می کنند و دولت کنترلی در نظم دادن به سیاست ها و فوران قیمت مسکن ندارد باید توجه داشت آنچه که می تواند تورم و توزیع غیرعادلانه و غیر کنترل شده را مدیریت کند موضوع ساخت و ساز نیست.

بهتر بود از ابتدا طرح مسکن مهر و مسکن اجتماعی در غالب اماکن استیجاری کلید می خورد و به جای سرمایه گذاری منابع مالی از دست مردم به صورت اقساط و به صورت سرمایه گذاری اولیه از طریق منابع مالی به صندوق های دولتی کمک می شد و در آخر در غالب بانک مسکن و وزارت راه و شهرسازی از محل مال الاجاره تمام سرمایه گذاری ها بر می گشت همین امر موجب رقابت با سازندگان بازار مسکن می شد.

باید تدبیری اندیشید که چگونه می توان از تورم و توقع بیش از حد و غیر قابل کنترل سازندگان جلوگیری کرد تورم نباید انگیزه و موتور محرکه ساخت و ساز بازار مسکن شود در غیر این صورت ما شاهد فاصله زیاد بین توان اقتصادی متقاضیان مسکن و قیمت ها می شویم و به تبع آن موج عظیم حاشیه نشینی را گسترش می دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *