ساخت آتشدان بتنی ، گرمای آتش را مهمان خانه خود کنید!

تاریخ بروزرسانی : ۱۱ خرداد ۱۳۹۸

ساخت آتشدان بتنی به شما کمک می کند تا به سادگی برای فضای بیرونی خود یک محیط دلپذیر بسازید و با کمترین هزینه جلوه ی منحصر به فردی به بالکن و حیاط بیرونی خود بخشید. 

خودتان بسازید: آتشدان بتنی و بطور کلی هر وسیله ای از جنس بتن این روزها بسیار پرطرفدار شده اند. قطعا این وسایل زیبایی خاصی دارند و نشانه هایی از عصر حاضر را بروز می دهند، ولی همه افراد فضای مناسب برای نگهداری این نوع آتشدان را درون باغچه و حیاط خود ندارند. iHome در این مطلب روش ساخت آتشدان رومیزی بتنی را آموزش می دهد. این وسیله به راحتی قابل حمل است و برای روشن کردن آتش هیچگونه کثیفی به جای نمی گذارد. به علاوه بتن یک متریال بسیار مقاوم است و در هر محیطی دوام می آورد. این وسیله مدرن و صنعتی را می توانید به هر فردی هدیه دهید:

ساخت آتشدان بتنی

وسایل مورد نیاز برای ساخت آتشدان بتنی

 • دو کاسه یکبار مصرف در دو سایز مختلف
 • مخلوط بتن
 • اسپری آشپزی غیرچسبناک (روغنی)
 • سمباده
 • سنگریزه
 • یک وسیله سنگین به عنوان وزنه (تخته سنگ، دمبل و …)
 • سنگ های تزیینی مقاوم به آتش
 • قوطی سوخت ژلی
 • انبردست
 • شبکه توری فلزی
 • دستکش محافظ

ساخت آتشدان بتنی

مرحله اول: بتن را مخلوط کنید.

بتن را طبق دستورالعمل کارخانه آن با آب مخلوط کنید. بتن را به اندازه کافی مخلوط کنید تا این مقدار بتواند کاسه بزرگتر را تا 80-90% پر کند. این مقدار بستگی به عمق مورد نظر شما برای کاسه بتنی دارد. توجه داشته باشید که میزان سیمان بعد از اینکه کاسه کوچک را درون آن قرار دهید افزایش می یابد تا حفره را تشکیل دهد.

ساخت آتشدان بتنی

مرحله دوم: قالب را از بتن پر کنید.

در این مرحله، ار هر دو کاسه به عنوان قالب استفاده کنید. کاسه بزرگتر بخش خارجی آتشدان را تشکیل می دهد و کاسه کوچکتر، حفره درونی را می سازد. قبل از آنکه کاسه بزرگتر را از بتن پر کنید، با استفاده از اسپری غیرچسبناک روغنی سطح درونی کاسه را چرب کنید. با این کار بعد از خشک شدن بتن، می توانید قالب را به راحتی جدا کنید.

ساخت آتشدان بتنی

مرحله سوم: حباب های اضافی را آزاد کنید.

در حین پر کردن کاسه ممکن است حباب هایی درون مخلوط ایجاد شده و در آن باقی مانده باشند. برای اینکه این حبابها را آزاد کرده و از بین ببرید، لبه های کاسه را با دو دست گرفته و خوب تکان دهید. با این کار سطح بتن هم صاف می شود. علاوه بر تکان دادن کاسه، دیواره های آن را هم ضربه بزنید.

ساخت آتشدان بتنی

مرحله چهارم: کاسه دوم را فرو کنید.

بعد از آنکه حبابها از بین رفته و هیچ حبابی روی سطح بتن دیده نشد، کاسه کوچکتر را برداشته و سطح بیرونی آن را به خوبی با اسپری چرب کنید. کاسه کوچک را درون بتن کاسه بزرگتر فشار دهید تا یک حفره بوجود آید و لبه های بیرونی از بتن بالا آمده پر شود.

ساخت آتشدان بتنی

بتن این قابلیت را دارد که کاسه دوم را دوباره به سطح بالایی برگرداند. پس یک شیء سنگین را درون کاسه کوچکتر قرار دهید تا مانند وزنه عمل کند. می توانید از سنگ استفاده کنید.

ساخت آتشدان بتنی

مرحله پنجم: اجازه دهید بتن خودش را بگیرد.

حال زمان آن رسیده است که بگذارید به خوبی خودش را بگیرد. اگر از سیمانی استفاده کرده باشید که سریع خشک شود، حدود 24-48 ساعت زمان نیاز است. زمانی که رنگ بتن روشن شده باشد و هیچ لکه تیره ای روی سطح بتن به چشم نخورد، متوجه می شوید که بتن به خوبی گرفته است.

ساخت آتشدان بتنی

مرحله ششم: قالب را جدا کنید.

بعد از خشک شدن بتن، کاسه درونی را جدا کنید. اگر به اندازه کافی از اسپری آشپزی استفاده کرده باشید، قالب به راحتی جدا می شود. حال کاسه بتنی را برگردانده و کاسه بیرونی را نیز جدا کنید.

ساخت آتشدان بتنی

مرحله هفتم: سطح بتن را سمباده کشی کنید.

احتمالا بر روی سطح کاسه بتنی، گوشه های تیز و سفت وجود خواهد داشت که می تواند در اثر حبابهای از بین نرفته ایجاد شده باشد. می توانید کاسه بتنی خود را با همین حالت طبیعی خودش نگهدارید و یا با کمک سمباده سطح آن را صاف کنید.

ساخت آتشدان بتنی

مرحله هشتم: محفظه سوخت بسازید.

در این مرحله با استفاده از توری فلزی، یک استوانه بسازید که بتوانید قوطی سوخت ژلی را درون آن قرار دهید. با این کار می توانید قوطی سوخت را نیز راحت تر تعویض کنید. بعد از آنکه دستکش ها را دست کردید، با استفاده از انبر، یک نوار با ابعاد مورد نظر از توری را که با ابعاد قوطی همخوانی داشته باشد، جدا کنید.

ساخت آتشدان بتنی

لبه های تیز توری در جهت طولی را قبل از آنکه به شکل استوانه شود، خم کنید تا از آسیب دیدن دست محافظت شود.

ساخت آتشدان بتنی

حال توری را به شکل استوانه کرده و لبه های آن را روی هم مماس کنید. برای اینکه دو انتهای توری را به هم متصل کنید، می توانید از زائده های خود توری و محکم کردنشان استفاده کنید.

ساخت آتشدان بتنی

بعد از آنکه استوانه درست شد، قوطی را درون آن قرار داده و ابعادش را تست کنید.

ساخت آتشدان بتنی

مرحله نهم: درون کاسه بتنی سنگریزه بریزید.

قوطی سوخت ژلی را درون استوانه قرار دهید. سطح رویی آن کم و بیش با استوانه مماس می شود. در غیر این صورت، مقداری سنگریزه زیر قوطی اضافه کنید تا ارتفاعش بالا بیاید.

نکته: سنگ های شیشه ای هم می تواند مانند سنگریزه عمل کند تا همه کاسه را با آنها پر کنید. ولی طبیعتا سنگریزه هزینه کمتری دارند. اگر می خواهید از سنگریزه های تزیینی استفاده کنید، تنها لایه رویی کافی است.

ساخت آتشدان بتنی

ساخت آتشدان بتنی

مرحله دهم: توری فلزی را برش دهید.

برای اینکه از افتادن سنگریزه ها روی قوطی سوخت جلوگیری کنید، توری فلزی را به اندازه دایره ای بزرگتر از قطر استوانه برش دهید. دریچه قوطی را باز کرده و توری دایره ای برش داده را روی آن قرار دهید.

ساخت آتشدان بتنی

ساخت آتشدان بتنی

مرحله یازدهم: سنگ های تزیینی مقاوم را اضافه کنید.

حال وقت آن است که سنگ های تزیینی و مقاوم به آتش را اضافه کنید. توری را با دست روی قوطی نگه دارید و بعد از اتمام کار اگر روی توری سنگی قرار دارد، آن را بردارید.

ساخت آتشدان بتنی

کار تمام است و آتشدان بتنی شما آماده شده است!

در مطالب بعدی آموزش های بیشتری برای ساختن وسایل خلاقانه در خانه به شما می دهیم، پس برای اطلاع از به روزترین ایده های خلاقانه و ساخت لوازم و وسایل بامزه چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

منبع: ehow | ترجمه شده در تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *