ساخت آبچکان داخل کابینت، هر خونه ای بهش نیاز داره!

تاریخ بروزرسانی : ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

ساخت آبچکان داخل کابینت یکی از دستسازه های پر کاربردی است که اگر شما به حرفه نجاری کمی مسلط باشید و ابزار مخصوص را در اختیار داشته باشید می توانید به سادگی آن را برای دکوراسیون آشپزخانه تان تهیه کنید. 

تعمیرات منزل: برای افرادی که ماشین ظرفشویی ندارند، ihome.ir پیشنهادی برای به روز کردن آشپزخانه و سبد شستشوی ظروف دارد. اگر قفسه و سبد خشک کن ظروف را روی سطح کابینت قرار داده اید، پس بدانید در متد خشک کردن ظروف، سطح زیرین سبد که کابینت یا سینی مخصوصی خواهد بود، باید دارای منفذ یا شیاری باشد که بتواند آب مازاد حاصل از ششستشوی ظروف را به سینک ظرفشویی منتقل کند. این عادت را کنار بگذارید و دیگر ظروف خیس را مستقیما در طبقه های کابینت و سر جای خودشان قرار ندهید. هر چه قدر هم که آشپزخانه کوچکی داشته باشید، باید به فکر فضایی مخصوص برای سبد ظروف در نظر بگیرید. پس چه بهتر که برای ساخت آبچکان داخل کابینت آماده شوید.

ساخت آبچکان داخل کابینت

وسایل مورد نیاز برای ساخت آبچکان کابینت

 • کابینت
 • سبد ظروف از جنس بامبو
 • اره چندکاره
 • تخته چوبی
 • دریل برقی
 • پیچ
 • چسب چوب
 • چکش
 • میخ مسی
 • چوب سدر
 • گیره
 • روغن بزرک
 • انبردست
 • متر
 • سمباده

ساخت آبچکان داخل کابینت

ساخت آبچکان داخل کابینت

مرحله اول: کفه زیرین کابینت را جدا کنید.

با استفاده از دریل سه سوراخ جداگانه روی کفه کابیتت بالای سینک ظرفشویی ایجاد کنید که از طریق این حفره ها، اره بتواند وارد عمل بشود. حال با کمک اره چندکاره تمامی سطح کابینت را جدا کنید. بعد از اره کرده، کار جدایی را با دقت انجام دهید.

ساخت آبچکان داخل کابینت

ساخت آبچکان داخل کابینت

ساخت آبچکان داخل کابینت

مرحله دوم: تخته چوبی را نصب کنید.

با استفاده از اره رومیزی، تخته های چوبی را به ابعاد مورد نظر برای صفحه پشتی و کناری کابینت برش بزنید. تخته پشتی را با کمک دریل درون کابینت مورد نظر پیچ کنید. برای اینکه تخته های کوچکتر را به کناره ها پیچ کنید، ابتدا با استفاده از چسب چوب، آنها را به لبه تخته های دیگر فیکس کنید. با چکش، میخ های مسی را به کناره و انتهای تخته ها بزنید تا مطمئن شوید محکم شده اند. این تخته ها در مراحل بعدی ضدآب خواهند شد.

ساخت آبچکان داخل کابینت

ساخت آبچکان داخل کابینت

مرحله سوم: تیغه محافظ را نصب کنید.

در این مرحله از ساخت آبچکان داخل کابینت ، چوب درخت سدر را به شکل دو تیغه و به عرض کابینت برش بزنید. با این کار لبه های انتهایی کابینت برای قرارگیری سبد نصب می شود. این تیغه های چوبی را در امتداد تخته نصب شده درون کابینت، در دو طرف ضلع بزرگتر با دریل فیکس کنید.

ساخت آبچکان داخل کابینت

مرحله چهارم: کابینت را ضدآب کنید.

تخته چوب نصب شده درون کابینت را به روغن بزرک تصفیه شده آغشته کنید. تیغه چوبی سدر هم نیاز به ضدآب شدن دارند پس روغن را به آنها هم بمالید.

نکته: برای نتیجه بهتر، سالی یکبار این روغن را تجدید کنید.

ساخت آبچکان داخل کابینت

ساخت آبچکان داخل کابینت

مرحله پنجم: سبد ظروف را از هم باز کنید.

قطعات سبد ظروف از جنس بامبو را از هم جدا کنید. مانند تصویر با استفاده از انبردست، می توانید چسب قسمت میانی آن را شل کنید. تیغه میانی را با دقت کنار بگذارید.

ساخت آبچکان داخل کابینت

مرحله ششم: ابعاد سبد جدید ظروف را تعیین کنید.

برای ساخت آبچکان داخل کابینت، ارتفاع، عرض و طول کابینت را اندازه بگیرید تا بدانید قطعات جدا شده سبد چوبی را به چه ابعادی برش بزنید. در واقع باید سه قیمت را ببرید:

 • بخش مربوط به بشقاب و کاسه
 • بخشی برای حفاظت از بشقاب ها
 • بخشی برای لیوان و فنجان

ساخت آبچکان داخل کابینت

با توجه به ابعاد کابینت، مورد یک و دو باید سه چهارم عرض کابینت و بخش مربوط به لیوان و فنجان باقی یک چهارم باقی مانده عرض کابینت را اشغال کند.

ساخت آبچکان داخل کابینت

ساخت آبچکان داخل کابینت

مرحله هفتم: سبدی جدید بسازید.

قسمت بزرگتر سبد ظروف چوبی که آنها را از هم جدا کرده بودید، را برای این قسمت جدید در نظر بگیرید. قفسه ظروف را درون کابینت قرار دهید تا ببینید چه مقدار از آن را باید ببرید. این قسمت را برش بزنید. حال یک قفسه بدون تیغه یا محافظ دارید. تیغه ای را که در مرحله چهارم کنار گذاشته بودید، برداشته و آن را به قفسه جدید متصل کنید. با کمک سمباده قسمت های ناصاف را صیقل بدهید.

ساخت آبچکان داخل کابینت

ساخت آبچکان داخل کابینت

مرحله هشتم: محافظ بشقاب ها را بسازید.

دومین تکه بزرگ جدا شده سبد ظروف را بردارید تا از آن به عنوان محافظ بشقاب ها استفاده کنید. قسمت اضافی آن را برش بزنید تا به صورت عمودی در قسمت بالای سبد قرار گیرد. قسمت محافظ کمی عریض تر از قفسه بشقاب ها است. پس آنها را یک اندازه کنید.

قفسه محافظ را روی قسمت پشتی تخته ضد آب و درست بالای قفسه بشقاب ها پیچ کنید.

ساخت آبچکان داخل کابینت

ساخت آبچکان داخل کابینت

مرحله نهم: قفسه فنجان ها را آماده کنید.

در این مرحله از ساخت آبچکان داخل کابینت ، یکی از کوچکترین قسمت های جدا شده سبد بامبو را برداشته تا برای قرار دادن فنجان و لیوان از آن استفاده کنید. ابعاد قفسه بشقاب ها را می توانید به عنوان راهنما در ابعاد در نظر بگیرید. تیغه باقی مانده را هم برای این بخش برش داده و سمباده بکشید. قطعه آماده را درون کابینت قرار دهید.

ساخت آبچکان داخل کابینت

آستین ها را بالا بزنید و به سراغ شستن ظروف بروید حال قدر این نعمت را می دانید که ظروف بعد از شستن مکان خوبی برای خشک شدن دارند!

در مطالب بعدی آموزش های بیشتری برای تعمیرات منزل با شما در میان می گذاریم، بس برای اطلاع از به روزترین ایده های طراحی و دکوراسیون و ساده ترین روش های تعمیرات منزل  چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

منبع:‌‌ hunker | ترجمه شده در تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *