ساختمان های مدرن ایران، ردپای مدرنیته در آپارتمان نیلوفر!

تاریخ بروزرسانی : ۷ خرداد ۱۳۹۷

یکی از ساختمان های مدرن ایران که امروز به بررسی آن پرداختیم ، ساختمان نیلوفر 22، به طراحی استودیو صاحب، واقع در تهران است. در ادامه با بررسی این ساختمان مدرن با ما همراه باشید.

معماری:ساختمان نیلوفر 22، پروژه ای واقع در تهران، با کاربری مسکونی و به طراحی استودیو صاحب می باشد. این ساختمان مدرن، با مساحت 2200 مترمربع توسط معماران مسئولش،  امیررضا صاحب و مریم شاکر، توانسته است بازتعریفی جدید از تیپولوژی مرسوم در تهران ارائه دهد. این پروژه با حمل معنایی عمیق، لایق بررسی و تفکر بیش تر می باشد. بدین منظور اگر به اندازه ی کافی برای شناخت بیش تر این ساختمان مدرن ایرانی و منحصر به فرد وسوسه شده اید، این مطلب از ihome.ir را از دست ندهید. پس با ما همراه باشید.

ساختمان های مدرن ایران

مشخصات کلی ساختمان مدرن نیلوفر 22

  • نام پروژه:  ساختمان مسکونی نیلوفر ۲۲
  • دفتر معماری: استودیو صاحب
  • موقعیت:  تهران ، ایران
  • معمار مسئول:  امیر رضا صاحب، مریم شاکر
  • تیم طراحی:  پریا وحید فرهمندی، گل‌مریم نادریان
  • مساحت: 2200 مترمربع
  • سال ساخت: 2017
  • گرافیست:‌  سارا حسینیان امیری
  • اجرا : فرید صاحب، محمد دهبندی
  • عکاس : محمد حسن اتفاق ، علی دقیق

ساختمان های مدرن ایران

خاستگاه طراحی ساختمان مدرن نیلوفر 22

ساختمان نیلوفر 22 یک آپارتمان 10 واحدی است. در تهران شاهد ساختمان هایی هستیم که حاصل غلبه ی نظام‌های سازه‌ای و اقتصادی بر فرم معماری‌ می باشند. قواعد دو بعدی تیپولوژی میان بافت همراه با ساخت و سازهای متداول که به دنبال جواب‌های آماده و آسان می‌باشد و به همین دلیل مانع از فرم های پیچیده تر و آزمون نشده ی معماری می شود. در واقع این ساختمان مدرن ایران ، تلاشی جهت مقابله با این شرایط در تهران است.

ساختمان های مدرن ایران

ایده های طراحی ساختمان مدرن نیلوفر 22

ایده ی اصلی این ساختمان مدرن ایران، در راستای تغییر چنین شرایطی در این پروژه، تقسیم توده ی ساختمان به باکس های منفرد و سپس بازتعریف توده به وسیله ی چینش این باکس ها با یک نظم جدید در کنار یک دیگر است. این باکس ها دارای دو چهره ی متضاد هستند. با چرخش 90 درجه ای در امتداد یک محور عمودی، دو گروه مجزا از باکس ها ایجاد می شوند. گروه اول، باکس هایی میان خالی در نما هستند که نقش گشودگی و تامین نور و تهویه  را دارند و گروه دوم  باکس هایی صلب هستند که وظیفه آن ها تامین فضای نیمه باز و تعریف حریم بالکن است.

ساختمان های مدرن ایران

بازتعریف حجم این ساختمان مدرن ایران، از طریق کنارهم قرارگیری نامنظم باکس ها بر روی یک دیگر که سیستم های افقی و عمودی معمولی در نما را مختل کرده و ادراک بصری سطوح مشترک در ساختمان را به تعویق می اندازد. بنابراین نیلوفر 22 یک تلاش جزئی برای مقابله با قواعد این نوع تیپولوژی است و تلاش می کند تا امکانات و ایده های جدید در این تیپولوژی را بیابد.

ساختمان های مدرن ایران ساختمان های مدرن ایران ساختمان های مدرن ایران ساختمان های مدرن ایران

بررسی پلان و مقطع ساختمان مدرن نیلوفر 22

اگر شما هم از مشاهده ی این ساختمان مدرن ایرانی لذت بردید و دوست دارید با جزییات بخش های دیگر آن آشنا شوید می توانید با بررسی پلان و مقطع آن به سادگی با جزییات بیشتر این خانه ی شیک در تهران آشنا شوید.

گالری تصاویر ساختمان مدرن نیلوفر 22

اگر دوست دارید با طراحی های برجسته و معماری ایرانی بیشتر آشنا شوید، کانال تلگرام آی هوم را از دست ندهید!

منبع: Archdaily | مترجم: مهزاد پور رکنی | تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *