زمین رایگان، تنها راه رونق ساخت و ساز!

تاریخ بروزرسانی : ۱۸ فروردین ۱۳۹۷

یک کارشناس مسکن گفت: دولت می‌تواند با طرح‌های مشارکتی و دادن زمین رایگان، مردم و سرمایه‌گذاران را به ساخت‌وساز ترغیب کند.

مصاحبه با علیرضا خسروی، عضو سابق کمیسیون عمران مجلس

علیرضا خسروی، عضو سابق کمیسیون عمران مجلس در گفتگو با خبرنگار مجله خبری ihome.ir گفت: دلایل مختلفی در رکود مسکن وجود دارد .یکی از این موارد عدم همخوانی رکود مسکن با سیاست‌های اقتصادی دولت است. دولت تورم را کاغذی کاهش داده، قرار بر آن بود که ما به جیب مردم نگاه کنیم؛ تورمی که در بازار احساس می شود به دلیل نبود نقدینگی در جامعه است، این تورم همزمان با رکود هم قرار گرفته، این امر بسیار خطرناک است.

خسروی در ادامه یادآور شد: وقتی رکود اتفاق افتد عمده صنایع تعطیل و خرید و فروشی اتفاق نمی‌افتد و پولی به پیمانکار داده نمی‌شود و تا وقتی پول نباشد قدرت خریدی هم وجود ندارد.

وی خاطر نشان کرد: یکی از دروازه‌هایی خروج از رکود دروازه مسکن است اما متاسفانه دولت خیلی دیر به این نتیجه رسید. این یکی از اشکالاتی است که در تیم اقتصادی دولت وجود دارد.

این کارشناس مسکن بیان کرد: ما می‌توانیم با حمایت از ساخت‌وساز کشور را از حالت رکود در بیاوریم. خوبی مسکن این است که چه تحریم باشیم چه نباشیم هیچ بخشی از مسکن احتیاجی به مباحث تحریم ندارد و تهدیدی به حساب نمی‌آید، امیدواریم دولت در این قسمت متمرکز شود تا بتواند بخش رکود را زودتر حل و فصل کند.

شوک٬ تنها راه خروج مسکن از رکود

وی در پایان با اشاره به اینکه بخش مسکن روزهای خوبی را سپری نمی‌کند و این را می‌توان در آمارهای ارائه ‌شده از سوی شهرداری‌ها و صدور پایان‌کار ساختمانی مشاهده کرد، افزود: خروج مسکن از رکود نیازمند شوک قوی است، با ارائه وام های چند میلیونی این بازار از رکود خارج نخواهد شد. دولت می‌تواند با طرح‌های مشارکتی و دادن زمین رایگان، مردم و سرمایه‌گذاران را به ساخت‌وساز ترغیب کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *