زمان مناسب کاشت سبزه عید برای استقبال از نوروز 98 !؟

تاریخ بروزرسانی : ۲ بهمن ۱۳۹۸

زمان مناسب کاشت سبزه عید با طول عمر و پرپشتی سبزه ها رابطه ای مستقیم دارد، پس باید بدانید که کدام نوع بذر را در چه زمانی بکارید تا علاوه بر سفره ی هفت سین تا پایان سیزده روز عید سبزه زیبا و تازه ای داشته باشید.

نکات خانه داری: امروز اولین روز از کمپین روز شمار تا نوروز ihome  است. حتما شما هم با نزدیک شدن به ماه آخر سال به فکر تهیه سفره هفت سینی زیباتر از سال های پیش می‌افتید. بی شک یکی از زیباترین اجزای سفره هفت سین، سبزه آن است. از قدیم الایام به دلیل نماد سرزندگی و سبزینگی، کاشت سبزه توسط بزرگتر خانواده مرسوم بوده است، اما متأسفانه امروزه به دلیل مشغله های زیاد بیشتر افراد روی به خرید سبزه‌های آماده آورده‌اند.
خرید سبزه می تواند انتخاب راحتی باشد، اما امسال لذت سبز کردن سبزه سفره هفت سین را به خودتان هدیه دهید و کمی متفاوت تر از سال های قبل عمل کنید. پس با تیم تحریریه ihome همراه باشید تا شما را با آموزش کاشت سبزه عید، انواع بذر سبزه عید ، مدت خیساندن انواع دانه ها و تاریخ مناسب کاشت آنها برای رشد کافی تا 13 فروردین ماه با هم یاد بگیریم، پس با ما همراه باشید.

زمان مناسب کاشت سبزه عید

آموزش کاشت سبزه عید نوروز

یکی از مهمترین نکاتی که باید درمورد جوانه زدن و تازه ماندن سبزه در نظر داشته باشید، محل نگهداری سبزه است که به نور کافی و دمای مناسب آن وابسته است. همچنین باید بدانید برای تهیه سبزه در اشکال متنوع می توانید شکل ظرف را متناسب با سلیقه تان تهیه کرده و یا به وسیله فوم طرح مورد نظرتان را شکل دهید و سپس اقدام به کاشت سبزه کنید. همچنین باید بدانید که سبزه عید را کی باید کاشت .

زمان مناسب کاشت سبزه عید

نکات مهم درباره کاشت بذر سبزه عید نوروز

  • حتما توجه داشته باشید که ظرف های فلزی برای سبز کردن سبزه مناسب نیست.
  • تناسب اندازه ظرف و مقدار بذر در طول عمر سبزه و پرپشتی و زیبایی آن بسیار موثر است، پس این موضوع را از یاد نبرید.
  • بهتر است برای آب دادن به سبزه از اسپری آبپاش استفاه کنید.
  • در مدت خیس کردن بذرها، 2 تا 3 بار در هفته آب ظرف را عوض کنید، توجه داشته باشید که نوع بذر مهم نیست و آب باید تا حدی در ظرف باشد که تمام بذرها در آب غوطه ور باشد.
  • بهتر است از ظروف سفالی برای سبز کردن سبزه ها استفاده کنید، اگر چنین ظرفی در دسترس تان نبود ظروف چینی هم برای سبز کردن سبزه ها مناسب است.
  • توجه داشته باشید که آبیاری بیش از حد و استفاده از ظروف پلاستیکی باعث بد بو شدن سبزه ها و به اصطلاح گندیدن آن می شود، پس از آبیاری بیش از اندازه خودداری کنید.

زمان مناسب کاشت سبزه عید

جدول زمان مناسب کاشت انواع بذر سبزه عید

زمان مناسب کاشت سبزه عید با طول عمر و پرپشتی سبزه ها رابطه ای مستقیم دارد، پس باید بدانید که کدام نوع بذر را در چه زمانی بکارید تا علاوه بر سفره ی هفت سین تا پایان سیزده روز عید سبزه زیبا و تازه ای داشته باشید؛ به همین منظور در جدول زیر شما را با زمان مناسب کاشت انواع بذر مثل زمان کاشت سبزه نارنج ،ذرت، عدس، شاهی، ماش و… آشنا کرده ایم:

انواع سبزه عید
 نوع بذر  مدت زمان خیساندن بذر  زمان مناسب کاشت بذر
خرفه 6 تا 8 ساعت  22 اسفندماه
عدس 10 تا 18 ساعت  15 اسفندماه
ماش 10 تا 18 ساعت 18 اسفندماه
گندم 10 تا 18 ساعت 20 اسفندماه
شاهی 10 تا 18 ساعت 22 اسفندماه
شنبلیله 6 تا 8 ساعت 16 اسفندماه
ارزن 6 تا 8 ساعت 16 اسفندماه
خاکشیر 6 تا 8 ساعت 24 اسفندماه
هسته لیمو،پرتقال یا نارنج 48 تا 72 ساعت 10 اسفندماه
ذرت 48 تا 72 ساعت 10 اسفندماه
یونجه 6 تا 8 ساعت 22 اسفندماه
تربچه 6 تا 8 ساعت 22 اسفندماه
کنجد سیاه 6 تا 8 ساعت 22 اسفندماه
سویا 10 تا 18 ساعت 22 اسفندماه
آفتاب گردان 10 تا 18 ساعت 22 اسفندماه

 

* برای همراهی با کمپین روز شمار تا نوروز و شرکت در آن کافی است از حال و هوای نوروز در منزلتان مثل خانه تکانی،، چیدمان سفره هفت سین، مراسم و آداب خاص تان در عید نوروز و یا هر آنچه که برای شما تداعی کننده روزهای عید است عکس بگیرید و عکس خود را در صفحه اینستاگرام خود با  هشتگ #روزشمارتانوروز منتشر کنید و با ذکر نام و نام خانوادگی تان به صفحه اینستاگرام وبسایت ihome از طریق دایرکت ارسال کنید و ما را در لحظات خاطره انگیز خود همراه کنید.

در این روزهای پایان سال کانال تلگرام آی هوم را فراموش نکنید!

 

نویسنده:‌‌ ساناز سردار نیا | تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *