رونق مسکن در گرو اصلاح سیاستگذاری پولی و مالی!

تاریخ بروزرسانی : ۱۱ آذر ۱۳۹۶

اصلاح سیاستگذاری پولی و مالی می‌تواند راهگشا رونق بازار مسکن شود در چنین حالتی صنعت ساخت‌وساز رونق خواهد یافت و از این طریق سرمایه‌گذار بخش مسکن با رغبت بیشتری در صنعت ساختمان ورود می‌کند.

یادداشت/علیرضا خسوری کارشناس بازار مسکن

نوسانات قیمتی دلیل روند کاهشی ساخت‌وسازها

بخشی از روند کاهشی در ساخت‌وسازها به دلیل نوسانات قیمتی بود که در بازار داشته‌ایم که از اواخر سال ۹۱ آغاز شده و تاکنون نیز ادامه دارد. البته این نوع نوسان قیمتی تا حدی متاثر از نوسانات قیمت نفت است.

درحال‌حاضر کاهش ساخت‌وساز در کشور تا حدودی به سیاست‌های اتخاذی دولت برمی‌گردد. حال باید دید دولت چه سیاستی را در صنعت ساخت‌وساز دنبال خواهد کرد. بحث دیگر در این زمینه، تاثیر نرخ سود بانکی بر بخش مسکن و ساخت‌وساز است، چرا که نرخ بهره بانکی باید به صورت عملیاتی کاهش یابد، در حالی‌که هم‌اکنون ریسک سرمایه‌گذاری بالا و امنیت سرمایه‌گذاری پایین است.

نگرانی از انباشت تقاضا

اگر سیاست دولت در بخش ساخت‌وساز به همین روند ادامه یابد، عمده نگرانی، انباشت تقاضا در بازار مسکن خواهد بود و ادامه این روند اثر تخریبی بر صنعت ساختمان در سال‌های آینده خواهد گذاشت. در طرح جامع مسکن پیش‌بینی شده بود که سالانه یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد مسکونی ساخته شود که این امر تحقق نیافت، قرار بود از این مقدار حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار واحد مسکونی نیز توسط مردم ساخته شود.

از سوی دیگر دولت نیز برنامه خاصی برای ساخت واحدهای مسکونی ندارد و چند سال از برنامه عقب است، بنابراین انباشت تقاضا بر بازار مسکن تاثیر منفی خواهد گذاشت.

دولت برنامه خاصی ندارد

دولت برنامه و سیاست خاصی را در ساخت‌وساز دنبال نمی‌کند و در این مورد شاهد برخی بی‌تفاوتی‌ها هستیم.

صنعت ساختمان و ساخت‌وساز با دیگر صنایع کشور وابسته است و ظرفیت اشتغالزایی بالایی دارد صنعت ساخت‌وساز یکی از دروازه‌های خروج اقتصاد از رکود است. دومین اقدام دولت برای رونق ساخت‌وساز در بخش مسکن این است که جسارت بیشتری به خرج دهد و حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد قیمت ملک را تسهیلات دهد. یعنی دولت سیاستگذاری خود در بانک‌ها را تغییر دهد.

اصلاح سیاستگذاری پولی و مالی می‌تواند راهگشا رونق بازار مسکن شود در چنین حالتی صنعت ساخت‌وساز رونق خواهد یافت و از این طریق سرمایه‌گذار بخش مسکن با رغبت بیشتری در صنعت ساختمان ورود می‌کند.

برای مطالعه یادداشت های تخصصی در حوزه املاک و بازار مسکن هر هفته شنبه ها مجله خبری ihome.ir را از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *