روف گاردن ، این بام بهشت کوچک خانه من است!

تاریخ بروزرسانی : ۳ مرداد ۱۳۹۸

دکوراسیون خارجی: دنیای ماشینی امروز، کمبود فضای سبز، ترافیک و شلوغی سبب شده است، داشتن حداقل باغچه ای برای تمامی شهرنشینان به خصوص از حیث سلامتی ضروری باشد. از طرفی حیاط های آپارتمان های امروزی هم چنگی به دلی نمی زند و بسیاری از ساختمان ها یا فاقد بالکن و تراس هستند و یا ابعادش آنقدر کوچک است که نمی تواند حق مطلب را ادا کند. این جاست که ایده ی روف گاردن قوت بیشتری می گیرد! شاید برایتان جالب باشد بدانید بام های سبز تنها کاربردشان زیبایی و جبران کمبود فضای سبز نیست و مزایای دیگری دارند که می توانند شما را بیش از پیش به ساخت چنین فضایی ترغیب کنند. با این مطلب از ihome.ir همراه شوید تا با در میان گذاشتن این ایده ها و اطلاعات، شما را شیفته ی بام سبز کنیم!

از بام سبز چه می دانید؟

به طور کلی به آن دسته از بام هایی که بخشی یا مقداری از آن با پوشش گیاهی و خاک، یا با محیط کشت روینده، ساخته شده باشد، بام سبز می گویند. البته امروزه بام هایی که بر اساس معماری سبز نیز ساخته شده اند را گاها بام سبز می نامند (برای مثال بام هایی که بر روی آن ها پنل های خورشیدی به کار رفته است). گیاهانی که بر روی بام به کار می روند باید به درستی انتخاب شوند تا با توجه به شرایط آب و هوایی محل، بتوانند دوام و ماندگاری داشته باشند. این بام ها بر اساس سیستم اجرایی انواع مختلفی دارند که شامل سیستم گسترده (Extensive)، سیستم متمرکز (Intensive) و سیستم مدولار یا جعبه گیاه (Planter Box) می شوند.

روف گاردن

مزایای روف گاردن

همان طور که در مقدمه به آن اشاره کردیم، مزایای این سیستم بیش از آن چیزی است که تصور می کنید. از مزایای این نوع بام ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاهش سیلاب، تامین فضایی سازگار و مطبوع برای کاربران ساختمان، بالا بردن طول عمر غشای بام (دو یا سه بار بیشتر) با محافظت از آنان در برابر اشعات UV مضر و صدمات آب و هوایی، تصفیه هوا و کاهش CO2 هوا و  کاهش اثرات گرمایش، تغییرات آب و هوایی شهری و کاهش بار گرمایش و سرمایش بنا.

چگونه روف گاردن خود را طراحی کنم؟

در اولین گام باید نگاهتان به این مسئله را روشن نمایید. برای مثال به دنبال این هستید که در تمامی فصول سال از آن استفاده کنید یا می خواهید تغییر فصل ها اختیار را به دست گیرند؟ حال باید تصمیم بگیرید که چه منظری می خواهید خلق کنید! تنها به بوته ها و یا چمن اکتفا می کنید یا دنبال درختچه های زینتی می گردید؟ هم چنین باید در نظر داشته باشید که کدام یک از این گیاهان در شرایط آب و هوایی محل زندگی تان دوام آورده و با آن سازگار است. بنابراین پیش از هرچیز باید گیاهان خود را با دقت انتخاب کنید. در گام بعدی باید مکان و قرار گیری گیاهان و المان ها و همین طور سیستم آبیاری را تعیین کنید. اما توجه کنید تعیین جای سیستم آبیاری، کاری نیست که از عهده شما برآید. می پرسید چرا؟ به دلیل این که آبیاری روف گاردن همواره چالشی ترین بخش کار است؛ زیرا گیاهان نیاز به آب دارند اما این آبیاری سبب مرطوب کردن سقف می شود. از این رو تعیین مکان سیستم های آبیاری باید توسط متخصص صورت گیرد.

نکته ی مهم دیگر که در طراحی بام سبز باید مد نظر داشت، نور خورشید و هواست! هر گیاهای جهت رشد و نمو به این دو فاکتور نیاز دارند؛ بنابراین مکان کاشت گیاهان باید در جایی از بام باشد که به این دو به راحتی دسترسی داشته باشند. هم چنین هنگام کاشت باید فواصل مناسب را بین گیاهان خود رعایت کنید تا مشکلی در جذب و نور و هوا نداشته باشند. بهتان پیشنهاد می کنم که گیاهان را در پالت های مربعی و با نوع یکسان در نظر گیرید. زیرا هم تنوع بیش از اندازه گیاهان از بعد بصری زیبا و مناسب نیست و هم شرایط نگهداری متفاوت هرکدام، نگهداری از آن را با دردسر بیشتری رو به رو می کند.

روف گاردن

ایده های طراحی روف گاردن

یک سایه بان طبیعی بسازید!

یکی از دلایلی که اکثر ما از سپری کردن زمان خود در تابستان ها پشت بام طفره می رویم، گرمای آفتاب است. با ساخت همچین سقفی همانند بالا و رشد دادن پیچک های زیبا بر روی آن، هم بر زیبایی فضایتان بیفزایی هم از گزند نور خورشید در امان باشید.

روف گاردن

از گیاهان خاص و زیبا استفاده کنید!

برای خاص تر شدن  روف گاردن خود نیاز نیست طرح ویژه ای پیاده کنید. گاهی انتخاب درست گیاهان از لحاظ هماهنگی و ایجاد ترکیبی مناسب از بعد ابعاد، رنگ و اشکال می تواند تاثیر ویژه ای بر نتیجه ی نهایی بگذارد. تصویر بالا می تواند نمونه ای کامل از این قضیه باشد. به گیاهان توپی بنفش رنگ و شمشادهایی که در تعادل با آن ها بر روی پایه های سنگی قرار گرفته اند بنگرید! منحصر به فرد نیست؟

روف گاردن

فضای نشستن را فراموش نکنید!

هیچ چیزی لذت بخش تر از آن نیست که ساعاتی بتوانید با خیال راحت از بهشت کوچکتان لذت ببرید. بنابراین حتما فضایی را برای نشستن در روف گاردن نظر داشته باشید. پیشنهاد ما به شما این است که از مبلمان فضای آزاد بهره برید تا مقاومت و دوام کافی را در برابر شرایط جوی داشته باشد.

روف گاردن

برای شماهایی که دنبال دردسر نیستید!

مطمئنا همه ی ما از فضای سبز آراسته خوشمان می آید؛ اما چند نفر از ما حاضر است زحمت رسیدگی و نگهداری از آن را به خود بدهد؟ مخصوصا اگر ساختمان مورد نظر فاقد سرایدار باشد. در این مواقع بهتر است بخش اعظم بام را با کف چوش پوشانده، و اطراف را با ساخت فلاور باکس مملو از گیاهان زیبا و هم چنین کم دردسر کنید. در این بین چوب یکی از زیباتری انتخاب هاست و هماهنگی بسیار خوبی، به عنوان متریالی برآمده از طبیعت، در کنار گیاهان خواهد داشت.

روف گاردن

طبیعت بیش تر!

اگر می خواهید طبیعت و فضای سبز بیشتری ایجاد کنید باید زمینه را سبز کنید! یعنی چه؟ یعنی از چمن در کف بام استفاده کنید. تاثیری که چمن در سرزندگی محیط دارد قابل وصف نیست. از طرفی نگهداری و مصرف آب بیشتری را طلب می کند. البته استفاده از چمن مصنوعی در روف گاردن نیز رایج است اما انتظار نداشته باشید طراوت و شادابی چمن طبیعی را به شما منتقل نماید.

بیشتر بخوانید: چمن مصنوعی، متفاوت ترین کفپوشی که خانه تان دیده است!

روف گاردن

من دنبال ایده ای لوکس تر هستم!

در جواب چنین افرادی باید بگویم: یک آتشدان برای فضای بیرونتان در نظر بگیرید! آتش و مبلمان های مدرن و خاص جلوه ای بسیار باشکوه به فضای بامتان خواهند داد و هم چنین آن را به فضایی قابل استفاده در زمستان ها نیز خواهند کرد.

روف گاردن

جایی برای جشن گرفتن!

حال که همت به خلق چنین فضایی کردید، آن را برای مهمانی و جشن هایتان در نظر بگیرید. این ایده در ایران معرکه خواهد بود! ما ایرانیان برخلاف مردم کشورهای اروپا و امریکا از مهمانی های پشت بامی بی بهره ایم. برای خلق چنین فضایی بیشتر از آن که بخواهید هزینه کنید، نیاز به سلیقه خواهید داشت.

روف گاردن

یک سکو بسازید!

این هم یک ایده ی جالب برای این که به کف سازی بام دست نبرید. در این صورت می توانید بر روی پلتفرم ایجاد شده، فضای سبز و نیز همانند تصویر نیمکت ها را قراردهید.حتی این روش به جلوگیری از مرطوب شدن سقف نیز کمک خواهد کرد.

روف گاردن

نورپردازی، یک اصل غیر قابل انکار!

هنگام طراحی روف گاردن ، محل قرارگیری نور ها را به هیچ وجه فراموش نکنید. برای زیبایی بیشتر همانند تصویر، نورها را به صورت مخفی و غیر مستقیم کار بگذارید. نور خورشیدی معمولا زیباتر از نور مهتابی در کنار فضای سبز عمل خواهد کرد.

برای اطلاع از به روزترین ایده های طراحی و دکوراسیون داخلی و تزیینات فضای بیرونی منزل چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

 

نویسنده: مهزاد پوررکنی | تحریریه وبسایت ihome.ir

برچسب ها :

۴ دیدگاه در “روف گاردن ، این بام بهشت کوچک خانه من است!

  1. عاطفه

    ایده ها واقعا زیبا و دلنشین بودند کاش خانه های شهری هم همچین محیطی رو فراهم کنند و تنها مختص برج های مسکونی نباشه

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *