روستاهای توریستی تهران، عید 97 را در پایتخت بمانید!

تاریخ بروزرسانی : ۱۴ آذر ۱۳۹۷

روستاهای اطراف تهران یکی از بهترین جاذبه های گردشگری پایتخت برای مسافرت های یک روزه تهران است. 5 روستای خوش آب و هوا امروز به شما معرفی کرده ایم که می توانید یک روز را در آن ها بگذرانید و از طبیعت بکر و زیبای آن ها لذت ببرید. 

تهران شناسي: اسفند ماه به نیمه خود رسیده است و زمان برنامه ریزی برای تعطیلات و به در کردن خستگی روزهای پر کار و فعالیت اسفند ماه است. ihome قصد دارد در کمپین “روزشمار تا نوروز” مکان هایی را به شما معرفی کند که اگر برنامه ای برای مسافرت چند روزه ندارید، باز هم در کنار خانواده تان برای تفریح چند ساعتی را در فضایی خارج از شهر بگذرانید که حال و هوای تان را عوض کند. می خواهیم روستاهایی را به شما معرفی کنیم که دور از دیدرس قرار گرفته است. روستا هایی خوش آب و هوا در نزدیکی تهران که با فاصله چند ساعته می توانید یک روز را در آن ها بگذرانید و از طبیعت بکر و زیبای آن ها لذت ببرید. با ما همراه باشید تا با جزییات هر یک از این روستا های زیبا آشنا شوید.

روستاهای توریستی تهران

روستای افجه

یکی از روستاهای توریستی تهران روستای افجه از توابع بخش لواسانات است و در 30 کیلومتری شمال شرقی تهران قرار دارد. آب و هوای روستای افجه به دلیل استقرار در ناحیه کوهستانی البرز در بهار و تابستان مطبوع و در پاییز و زمستان سرد است. در قدیم بخش عمده ای از زمین های این دشت به کاشت هویچ اختصاص داشته است اما امروز اثری از این محصول در این دشت دیده نمی شود و کشاورزان بیشتر به کشت محصولاتی مانند گیلاس پرداخته اند.

روستاهای توریستی تهران

این روستا یکی از روستاهای مورد توجه گردشگران و همچنین کوهنوردان است. کوهنوردان برای سعود به قله های اطراف روستا مانند قله آتشکده، ساکا و یخچال از این مسیر استفاده می کنند. آبشار پسچویک با 15 متر ارتفاع در شمال شرق روستای افجه و در یال کوه مشرف به دشت هویچ قرار دارد.

روستاهای توریستی تهران

یکی از جاذبه های گردشگری روستای افجه حمام تاریخی آن است که قدمت آن به دوره صفوی و یا اوایل حکومت قاجار بر می گردد. بنای حمام دارای طاق و گنبد و قوس های جناغی است که در حال حاضر هم نیز فعال است. مسیر دسترسی روستای افجه و دشت هویج از طریق جاده لشگرک به سمت لواسان است که در نهایت به روستای افجه می رسد.

روستاهای توریستی تهران

روستای آبنیک

یکی دیگر از روستا های اطراف تهران روستای آبنیک است. این روستای خوش آب و هوا از توابع بخش رودبار قصران شمیران است. طبیعت زیبای آن شما را به یاد تابلو های نقاشی می اندازد. این روستا در ضلع شمالی جاده اصلی و در دو طرف رودخانه کلارود (که محلی های آن منطقه به آن آبنیک می گویند)، قرار دارد. و از آن جایی که در دامنه ارتفاعات البرز قرار دارد یکی از جاذبه های کوهنوردی به شمار می رود.

روستاهای توریستی تهران

اگر اهل کوهنوردی هستید برای رفتن به ارتفاعات روستای آبنیک حتما برنامه ریزی کنید. در مسیر همین روستا تا دلتان بخواهد کوه و دشت و رود می بینید. روستای آبنیک مانند لواسان و اوشان و فشم جز مناطقی ییلاقی در تهران محسوب می شود.

روستاهاي توريستي تهران

در فصل بهار و تابستان که هوا بسیار گرم است مردم به ویلا های خود در این منطقه می آیند به همین دلیل در تابستان بیش از صد خانوار در روستا وجود دارد و در مقابل در زمستان به دلیل برف و یخبندان تعداد کمی خانوار در روستا هستند. مسیر دسترسی به روستای آبنیک 22 کیلومتری لواسان است که بعد از طی کردن فشم و روستای زایگان به روستای آبنیک می رسید.

روستاهاي توريستي تهران

روستای وردیج (واریش)

واریش روستایی است از توابع کن سولقان که در غربی ترین نقطه تهران قرار گرفته است و یکی از روستاهای نزدیک تهران است. دو روستای کوچک در دل هم در دامنه های البرز به نام وردیج و واریش یا ارواح سنگی قرار گرفته است. روستایی که در دل کوهستان قرار گرفته و به دور از هیاهو و شلوغی شهر می توانید یک روز آرام و بی دغدغه در آن بگذرانید.

روستاهای توریستی تهران

دسترسی به این روستا از طریق بزرگرراه تهران کرج و از بالای وردآورد امکان پذیر است. از بالای جاده وردآورد جاده ای آسفالته و پیچ در پیچ در امتداد رودخانه و دره ای عمیق شما را به روستای وردیج و بعد از آن به روستای واریش می رساند و همچنین می توانید از بزرگراه همت و بلوار پژوهش به روستای وردیج برسید.

روستاهاي توريستي تهران

بازدید از این روستای زیبا در فصل بهار را از دست ندهید زیرا درختان و باغ های وردیج و واریش با شکوفه های گیلاس یکدست و سپید پوش می شوند و منظره ای زیبا از طبیعت بهار را به نمایش می گذارند. روستای واریش در دل طبیعت و در دل کوه های احاطه شده قرار گرفته است و به دلیل هوای مناسب در فصل تابستان تعداد خانوار هایی که در این روستا زندگی می کنند به 40 هم میرسد و اما در زمستان به کمتر از 15 خانواده تقلیل می یابد.

روستاهاي توريستي تهران

ارتفاعات پهنه حصار رشته کوه و قله ای در منطقه البرز مرکزی و در شمال غربی تهران از ارتفاعات کن به ارتفاع 3375 متر وجود دارد که رودی از دامنه شرقی این کوه سرچشمه گرفته است که آبشار سنگان را می سازد و به رودخانه کن می ریزد. می توانید برای یک روز در این روستای خوش آب و هوا لذت ببرید.

* در ihome بیشتر بخوانید: جاذبه های گردشگری تهران، نوروز امسال مهمان پایتخت باشید!

روستاهاي توريستي تهران

روستای خور

روستای خور از روستاهای قدیمی شهرستان ساوجبلاغ است که پیشینه ای با بیش از 2000 سال دارد. در ناحیه ای سردسیر و در کوهستان های هشتگرد قرار گرفته است. روستای خور از شمال به منطقه کوهستانی طالقان و از جنوب به بزرگراه تهران قزوین و شهر هشتگرد منتهی می شود. پیشینه نام این روستا داشتن آب و هوای مناسب است که در ابتدا نام آن خرداد بوده است و به مرور زمان به خور تبدیل شده است.

روستاهاي توريستي تهران

از جاذبه های گردشگری روستای خور می توان به امامزاده سلیمان و امامزاده زبیده خاتون نام برد که قدمت بنای امامزاده سلیمان به دوران صفویه بر می گردد و همچنین برج و باروی قلعه خور و به چنار 800 ساله اش می توان اشاره کرد. آبشار زیبای خور با ارتفاع 50 متر و در مجاورت روستا در استان البرز واقع است و 2 کیلومیر از روستا فاصله دارد و با طی کردن 30 دقیقه به طبیعت بکر و زیبای پای آبشار می رسید.

روستاهاي توريستي تهران

تقریبا با طی کردن 17 کیلومتر و گذشتن از خوزنکلا، ارنگه و سیجان به روستای خور می رسید. در فصل سرد سال به دلیل برودت هوا آب آبشار یخ می زند و منظره زیبایی را ایجاد می کند. در مرکز روستا نیز بخشی به آثار سنگ هایی با قدمت 600-700 ساله خور اختصاص دارد که از جاذبه های دیگر روستای خور است.

روستاهاي توريستي تهران

روستای برگجهان

روستای زیبای برگجهان از توابع لواسانات است و همچنین در نزدیکی روستای افجه است. در مسیر، ابتدا روستای افجه است و بعد روستای برگجهان. آبشار زیبایی که در این روستا وجود دارد با پیاده روی و کوه پیمایی یک ساعته می توانید به آن برسید. آب و هوای روستای برگجهان در بهار و تابستان معتدل و در پاییز و زمستان سرد است.

روستاهاي توريستي تهران

رودخانه برگجهان از ارتفاعات روستا های اطراف سرچشمه می گیرد و پس از پیوستن به رودخانه به سد لتیان متصل می شود. در قدیم روستای برگ جهان از چهار محله تشکیل شده بود به نام محله سر دره، پادره، رودبار و شاهان اما امروزه هویت پیشین خود را از دست داده است و معماری آن نیز دست خوش تغییراتی بوده است. امروزه از آن چهار محله سردره باقی مانده است و بنای یک مسجد که قدمت آن به دوره پهلوی بر می گردد.

روستاهای توریستی تهران

سفال هایی از لایه های زیرین این روستای کوهستانی به دست آمده که از قدمت تاریخی این روستا است. از دیگر جاذبه های روستای برگجهان آرامگاه امامزاده اسماعیل است که در دامنه شرقی تپه ای معروف به تنگل خانه قرار گرفته است. برای رفتن به این روستای زیبا دو راه دارید. هم می توانید از تهران جاجرود و سد لتیان به روستای برگ جهان برسید و هم از مسیر تهران لواسان می توانید راهی این روستا بشوید.

کلام آخر…

می خواهیم در کمپین “روز شمار تا نوروز” فضاهایی را معرفی کنیم که  روزهای تعطیل نوروز ر خوب بسازید. اگر روستایی را می شناسید به ما معرفی کنید تا با شما به اشترک بگذاریم. ihome برای شنیدن نظرات شما آماده است.

* برای همراهی با کمپین روز شمار  تا نوروز و شرکت در آن کافی است از حال و هوای نوروز در منزلتان مثل خانه تکانی،، چیدمان سفره هفت سین، مراسم و آداب خاص تان در عید نوروز و یا هر آنچه که برای شما تداعی کننده روزهای عید است عکس بگیرید و عکس خود را در صفحه اینستاگرام خود با  هشتگ #روزشمارتانوروز منتشر کنید و با ذکر نام و نام خانوادگی تان به صفحه اینستاگرام وبسایت ihome از طریق دایرکت ارسال کنید و ما را در لحظات خاطره انگیز خود همراه کنید.

در این روزهای پایان سال کانال تلگرام آی هوم  را فراموش نکنید!

 

نویسنده:‌‌ شهرزاد چراغی | تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *