روز جهانی مسکن، با این روز مهم بیشتر آشنا شوید!

تاریخ بروزرسانی : ۲۷ آبان ۱۳۹۶

در این گزارش قصد داریم به مناسبت روز جهانی مسکن شما را با تاریخچه این روز و علت نامگذاری آن بیشتر آشنا کرده تا بتوانیم برای بی خانمان ها سرپناهی ایجاد کنیم.

بی خانمان ها فلسفه ای در باب زندگی دارند که آنها را از دارا بودن می ترساند.
جرزی کاسینسکی

به گزارش مجله خبری ihome.ir ، بی خانمانی یک مسئله مهم است، حتی در جهانی که ما ساده لوحانه آن را “کشورهای توسعه یافته”می‌نامیم؛ روز مسکن بنیان گزارده شده تا حرکتی به سوی مقابله با بی خانمانی در سراسر جهان باشد. طبق بررسی های انجام شده در سال 2008، فقط در آمریکا 643 هزار بی خانمان وجود دارد، و در کانادا حدود 200 هزار نفر بی خانمان هستند. در بسیاری از مناطق دنیا بی خانمانی را یک نوع جرم میدانند. روز مسکن کمک می کند تا این درک از مساله بی خانمانی تغییر کند و می کوشد برای آنان که از بی خانمانی رنج می برند خانه ای فراهم نماید.

تاریخ روز مسکن

روز مسکن برای اولین بار در سال 1998 مطرح شد تا بی خانمانی را به عنوان یک فاجعه ملی معرفی نماید. شهردارهای کلان شهر های کانادا، از جمله شهردار تورنتو مل لاستمن، اعلامیه ای از سوی کمیته مدیریت بحران تورنتو منتشر کردند و بطور رسمی بی خانمانی را ی مساله غیرمجرمانه قلمداد کردند اما بر فاجعه ملی بودن آن اصرار داشتند. همچون هر فرد دیگری در جهان، هر کانادایی حق دارد که خانه ای امن داشته باشد.

تصور اشتباه رایجی وجود دارد که بیشتر بی خانمان ها کسانی هستند که تمایلی به کار کردن ندارند، این تصور عمدتا توسط آمارها نقض شده است. در آمریکا 25 درصد بی خانمان ها کسانی هستند که از بیماری های ذهنی رنج می برند و 13 درصد کسانی هستند که از خشونت خانه هایشان فرار کرده اند و سرگردانی در خیابان را به زندگی در خانه و در کنار خشونت‌ورزان ترجیح می دهند.

متاسفانه، 12 درصد بی خانمان ها معلولین نیروهای نظامی هستند که عموما ارتش آنها را پس از انجام وظایفشان رها نموده است. حتی 238 هزار تن از بی خانمان ها از افراد خانواده نیروهای نظامی هستند که در معابر یا پناهگاه ها زندگی می کنند.

چگونه روز مسکن را ارج نهیم

وقتی صبح بیدار می شوید و به سقف بالای سرتان نگاه می کنید، اولین چیزی که می تواند به ذهنتان خطور کند آن است که خوش شانس هستید و نیز آنکه خانه ای گرم دارید که می توانید هر شب به آن بازگردید. سپس می توانید به جامعه خود نگاه کنید و ببینید که چقدر بی خانمانی بر آن سایه انداخته است؛ ممکن است متعجب شوید که حتی در جوامع کوچکتر کسانی هستند که مجبورند هر شب در خیابان بخوابند یا در پناهگاه ها سکنی گزینند. در روز مسکن، به سازمان های مربوطه در جامعه خود توجه کنید و ببینید برای تغییر در اطرافتان چه از دستتان بر می آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *