روز جهانی بی خانمان ها، خانه ای دارند به وسعت یک شهر!

تاریخ بروزرسانی : ۱۸ مهر ۱۳۹۶

خانه ای به وسعت یک شهر، تنها دارای من از این جهان است!

به گزارش مجله خبری ihome.ir : وقتی برای گزارش روز جهانی بی خانمان ها در شبکه های مجازی جست و جو می کردم ، در میان تصاویر متعدد شبکه های مجازی جمله ای ساده توجه من را بیش از بیش به خودش جلب کرد: ” برف دوست داری؟ اگه می تونی روش بخواب…!” جمله ای ساده ای که قطعا برای شما هم هضم آن دشوار است. تصور اینکه نداشتن یک سرپناه برای در امان ماندن از ساده ترین رخدادهای طبیعی تا چه حد می تواند آزار دهنده باشد، می تواند ابتدایی‌ترین تعریف برای پذیرش معضل بزرگ و جهانی بی‌خانمانی باشد.

بی خانمانی پدیده ی تازه ای در دنیا نیست، بلکه فاجعه ی بزرگی است که هم کشورهای توسعه‌ یافته و هم جهان سوم با آن روبه‌رو هستند. اگر بخواهیم از اعلامیه ها و نشست های متعدد حقوق بشر در رابطه با این معضل فاکتور بگیریم و به دنبال راه حلی برای حل این معضل باشیم، صادقانه باید بگوییم؛ ” لازم است از خودمان شروع کنیم!”

حداقل یک میلیارد و 200 میلیون نفر در سراسر دنیا هستند که در تامین حداقل نیازهای اولیه نظیر مسکن، خوراک، پوشاک و حتی آب برای زنده ماندن ناکام هستند و این آمار بی خانمانی را می توانیم تا حدی مقعولی به کشور خودمان تعمیم دهیم و با خودمان بگوییم که سهم ما از کمک به این افراد چیست؟ با این تفکر است که می توانیم به رسالت خود در باب مصرع ” بنی آدم اعضای یکدیگرند” به شایستگی عمل کنیم.

خوشبختانه همان قدر که می توانیم نیمه ی تاریک بی خانمانی را ببینیم و ساعت ها در مورد راهکارهای حمایت از این افراد آن به شعار و بحث بنشینیم، می توانیم  نیمه ی روشن فعالیت های مردم نهاد برای حمایت از وضعیت بی خانمان ها و سازماندهی به آن ها را سرلوحه ی راه خود قرار دهیم و با تکرار فعالیت های آن ها در این زمینه گره گشای این معضل باشیم.

روز جهانی بی خانمان ها

چگونه به بی خانمان ها کمک کنیم؟

برای حمایت از بی خانمان ها بهترین راه حل اعلام آمادگی به نهاد ها، انجمن های حمایتی دولتی و یا خصوصی از این افراد است. علاوه بر بهزیستی به عنوان یک نهاد دولتی برای سامان دهی به این افراد، یکی از معتبرترین نهاد های حمایتی مرتبط با بیخانمان ها جمعیت طلوع بی نشان است. جمعیت طلوع بی نشان ها سازمانی است مردم نهاد، غیر دولتی و غیر سیاسی که با انگیزه والای کمک به همنوع  و با هدف حمایت از زنان ، مردان و کودکان آسیب دیده اجتماعی از سال 1388 به صورت رسمی آغاز به فعالیت کرده است. طلوع به عنوان حامی تخصصی افراد درگیر با معضل کارتن خوابی، فعالیت خود را در هفت حوزه جذب، درمان، سرپناه، آموزش، اشتغال، بازگشت به خانواده و بازگشت به بدنه جامعه متمرکز کرده است.
ما نیز درخانواده ی آی‌هوم برآن شدیم تا سهم کوچکی از این رسالت بزرگ جهانی داشته باشیم و به عنوان یک مجموعه فعال در حوزه ملک با همراهی موسسه «مهربانه» که یک موسسه خوشنام در حوزه ی فعالیت‌های نیکوکارانه و خیرخواهانه است، هر ماه برای یک نفر هزینه تامین سرپناه یا تجهیز خانه را فراهم کنیم.اگر شما هم قصد دارید در ساختن زندگی دوباره ی یک انسان با ما سهیم باشید کافی است به صفحه اختصاصی پروژه‌های ihome.ir در مهربانه مراجعه کنید.

یادمان باشد: “وقتی برای تغییر جهان تلاش می کنیم، جهانمان تغییر می کند.”

[news_list title=”بیشتر بخوانید ” display=”category” count=”10″ show_more=”on”]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *