رنگ کردن گلدان سفالی ،با این ترفند هر سفالی رنگ میشه!

تاریخ بروزرسانی : ۲۴ اسفند ۱۳۹۷

رنگ کردن گلدان سفالی و سفال های سفره هفت سین یکی از جذاب ترین کارهایی است که در روزهای پایانی سال نو می توانید برای آن وقت بگذارید و هنر خود را به نمایش بگذارید.

خودتان بسازید: اسفند ماه به انتهای خود رسیده است و اغلب همه به دنبال کارهای نهایی مانند آماده کردن سور و سات هفت سین هستند. در بیست و چهارمین روز از اسفند ماه و کمپین روز شمار تا نوروز ihome می خواهیم روش رنگ کردن سفال را به شما بگوییم تا در هفت سین تان بتوانید دست سازه ای خلاقانه بگذارید و هنر خود را به نمایش بگذارید. گلدان های رنگی که می تواند نوید آمدن بهار و روشنی باشد و زیبایی هفت سین تان را چند برابر کند. تا آخرین روز اسفند ماه با کمپین “روزشمار تا نوروز” همراه ihome باشید.

رنگ کردن گلدان سفالی

وسایل مورد نیاز جهت رنگ کردن گلدان سفالی

  • گلدان گلی
  • رنگ اکریلیک
  • قلم اسفنجی
  • سطل پلاستیکی
  • لاک
  • قلم چوبی
  • دستکش
  • حوله کاغذی
  • اسپری فیکساتور

رنگ کردن گلدان سفالی

رنگ کردن گلدان های سفالی با رنگ اکریلیک

برای رنگ کردن سفال و گلدان های سفالی را با استفاده از رنگ اکریلیک و با کمک قلم موی نرم می توانید رنگی یک دست بزنید، تا طرح و نقشی که با استفاده از تکنیکی که قرار است اجرا کنید، به خوبی بر روی آن دیده شود. در هنگام رنگ آمیزی سفال با رنگ اکریلیک توجه داشته باشید که حتما از رنگ های نسبتا تیره استفاده کنید.

رنگ کردن گلدان سفالی

 آماده کردن ظرف آب مرحله اول رنگ کردن گلدان سفالی

سطل پلاستیکی که انتخاب می کنید باید به اندازه ای باشد که گلدان در آن به راحتی قابل چرخش باشند تا طرح مورد نظر بر روی تمام گلدان بیفتد. سطل مورد نظر را از آب پر کنید. نکته ای که مهم است و باید به آن توجه کنید دمای آب است که باید گرم باشد زیرا اگر آب سرد باشد لاکی که به آب اضافه می کنیم سریعا خشک می شود.

رنگ کردن گلدان سفالی

اضافه کردن لاک به آب مرحله دوم رنگ آمیزی

به منظور جلوگیری از کثیف شدن دستان تان از دستکش پلاستیکی استفاده کنید. قطرات لاک را به ظرف آب اضافه کنید. بهتر است با فاصله کم از سطح آب، لاک را اضافه کنید که بر روی آب شناور باشد و اگر با فاصله زیاد لاک را در ظرف بریزید باعث ته نشین شدن لاک می شود. می توانید از 2 و یا 3 رنگ لاک استفاده کنید و به آب اضافه کنید. نکته مهم این است که باید خیلی سریع این کار را انجام دهید تا لاک خشک نشود.

رنگ کردن گلدان سفالی

ایجاد طرح مورد علاقه مرحله سوم رنگ آمیزی گلدان

پس از اضافه کردن لاک در آب گرم با استفاده از قلم چوبی روی لاک های سطح آب می کشیم تا طرحی شبیه به مرمر به وجود بیاید.

رنگ کردن گلدان سفالی

مرحله پنجم رنگ آمیزی، انتقال طرح به گلدان

پس از نقش آفرینی در آب با قلم چوبی و لاک، گلدان های گلی رنگ شده که خشک شده اند را از لبه بالای گلدان بلند کنید و داخل ظرف آب بگذارید به طوری که تمامی سطح گلدان آغشته به رنگ شود و طرح بر روی گلدان بیفتد و بعد بگذارید تا کاملا خشک شود.

رنگ کردن گلدان سفالی

برای آماده کردن ظرف برای رنگ کردن گلدان سفالی بعدی، حوله کاغذی را به دور قلم چوبی بپیچید و در ظرف آب بچرخانید تا رنگ های داخل ظرف به طور کامل تمیز شوند.

رنگ کردن گلدان سفالی

مرحله آخر رنگ آمیزی گلدان، فیکس کردن رنگ ها

برای جلوگیری از پاک شدن احتمالی طرح ها و ماندگاری بیشتر آن ها کافی است روی سطح کار را با اسپری فیکساتور بپوشانید، تا طراح های ماندگار تری داشته باشید و یا از رنگ مخصوص سفال استفاده کنید.

* برای همراهی با کمپین روز شمار تا نوروز و شرکت در آن کافی است از حال و هوای نوروز در منزلتان مثل خانه تکانی، چیدمان سفره هفت سین، مراسم و آداب خاص تان در عید نوروز و یا هر آنچه که برای شما تداعی کننده روزهای عید است عکس بگیرید و عکس خود را در صفحه اینستاگرام خود با  هشتگ #روزشمارتانوروز منتشر کنید و با ذکر نام و نام خانوادگی تان به صفحه اینستاگرام وبسایت ihome از طریق دایرکت ارسال کنید و ما را در لحظات خاطره انگیز خود همراه کنید.

در این روزهای پایان سال کانال تلگرام آی هوم  را فراموش نکنید!

 

نویسنده: شهرزاد چراغی | تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *