رنگ کردن وسایل چوبی در خانه ، با رنگ گچی معجزه کنید!

تاریخ بروزرسانی : ۵ آذر ۱۳۹۸

خودتان بسازید: گاهی برخی از وسایل چوبی محبوب و زیبایمان به اندازه ای کهنه و قدیمی می شوند که باید از رده خارج شوند. ولی علاقه شخصی ما به آنها هر قدمی را به تعویق می اندازد. یکی از روش های ساده برای حفظ هر وسیله قدیمی این است که آن را مرمت کرده و به شکل جدیدی در دکوراسیون خانه نگهداری کنید. رنگ گچی یکی از ساده ترین راهکارهایی است که بدون نیاز به زیرسازی و سنباده کشی زیاد می تواند ظاهر وسایل چوبی تان را تغییر دهد. فرمولاسیون قوی این رنگ باعث می شود روی هر سطحی قرار بگیرد و سریع هم خشک شود. سطح مخملی و مات این رنگ، ظاهری جذاب به وسایل می دهد. Ihome.ir روش رنگ کردن وسایل چوبی در خانه را آموزش می دهد.

رنگ گچی را با رنگ مخصوصی که روی تخته های گچی قابل نوشتن استفاده می شود، اشتباه نگیرید. این رنگ دارای پایه لاتکس است که با ماده پودری خشک مخصوص، کلسیم کربنات یا پلاستر ترکیب می شود.

رنگ کردن وسایل چوبی در خانه

وسایل مورد نیاز برای رنگ کردن وسایل چوبی در خانه

 • دستمال
 • آب و صابون
 • الکل صنعتی
 • چسب نقاشی
 • ماسک
 • سنباده
 • پر کننده چوب
 • پارچه بدون پرز
 • رنگ گچی
 • برس رنگ گچی، سر تخت یا غلتکی
 • جلا دهنده
 • واکس شفاف یا تیره
 • برس واکس

رنگ کردن وسایل چوبی در خانه

مرحله اول: سطوح را خوب تمیز کنید.

در مرحله اول رنگ کردن وسایل چوبی در خانه ، با استفاده از دستمال تمیز همه سطوح وسیله چوبی خود را تمیز کنید. اگر کثیفی و گرد و غبار زیادی ندارد، با کمی آب و صابون می توانید چربی و گرد و غبار کم را از بین ببرید. ولی اگر جرم و آلودگی زیادی روی وسیله تان وجود دارد، با الکل و آب آن را تمیز کنید و اجازه دهید کاملا خشک شود.

اگر روی وسیله تان هر بخش غیر چوبی وجود دارد، آن را با استفاده از چسب نقاشی بپوشانید یا اگر ممکن است قبل از ادامه کار آن بخش را جدا کنید تا رنگی نشود.

مرحله دوم: سنباده کشی را نادیده نگیرید!

به طور معمول نمی توان سنباده کشی وسایل را نادیده گرفت. رنگ گچی قرار است عیوب وسیله شما را به خوبی بپوشاند و اگر مشکلی وجود داشته باشد، رنگ به خوبی عمل نمی کند. سطوح سفتی که خط و خش زیادی دارد، سطوح رنگ شده ای که بخش از رنگ آن جدا شده یا روکش روی چوبی که ور آمده و باد کرده باید اصلاح شوند.

رنگ کردن وسایل چوبی در خانه

قبل از شروع رنگ کردن وسایل چوبی در خانه ماسک بزنید. سپس با استفاده از یک سنباده متوسط همه حباب ها، ترک و بخش های کنده شده که روی سطح کار دیده می شود را صاف کنید. اگر عمق آسیب زیاد است، باید آن را با ماده پر کننده چوب بپوشانید و سپس با سنباده سطح را صاف و یکدست کنید. در انتهای این مرحله با دستمال بدون پرز همه ذرات حاصل از سنباده کشی را پاک کنید.

مرحله سوم: از وارنیش یا جلا دهنده استفاده کنید.

به دلیل اینکه رنگ را روی چوب خام استفاده نمی کنید، نیازی به جلادهنده نیست. ولی اگر وسیله چوبی تان خام بوده و هیچ رنگ یا پوششی ندارد، باید از یک لایه جلا دهنده روی آن استفاده کنید تا رنگ درون ذرات چوب نفوذ نکند. در برخی از رنگ های روشن مانند سفید هم می توانید جلا دهنده را بین لایه های رنگ به کار ببرید.

مرحله چهارم: رنگ بزنید.

در این مرحله از رنگ کردن وسایل چوبی در خانه ،ابتدا قوطی رنگ را هم بزنید یا تکان دهید تا رنگدانه ها به خوبی حل شوند. برس مخصوص رنگ گچی از موهای طبیعی ساخته شده است و بافت آنتیکی روی سطح کار باقی می گذارد. می توانید آن را در جهات مختلف روی سطوح بکشید.

رنگ کردن وسایل چوبی در خانه

برای لایه دوم هم مثل لایه زیرین عمل کنید. برس مصنوعی سر تخت هم می تواند مناسب باشد. غلتک متراکم را هم می توانید برای رنگ گچی استفاده کنید تا سطح صافتری بر جای بگذارد. ولی از آنجایی که رنگ گچی بسیار غلیظ است، مقدار زیادی از آن درون غلتک نفوذ می کند.

رنگ کردن وسایل چوبی در خانه

مرحله پنجم: شبیه سازی کنید یا نکنید.

یکی از مزیت های رنگ گچی این است که می توانید ظاهر آن را با کمک سنباده به بافت مورد نظر شبیه سازی کنید. برای این منظور از سنباده متوسط استفاده کنید. قسمت های بالایی، لبه ها و تیزی های کار را سنباده بکشید تا وسیله تان به فرم وسایل آنتیک و قدیمی در بیاید.

رنگ کردن وسایل چوبی در خانه

مرحله ششم: واکس بزنید.

 بعد از رنگ زدن، در مرحله آخر رنگ کردن وسایل چوبی در خانه ، بهتر است سطح وسیله را با یک لایه مطمئن بپوشانید تا از خط و خش در امان باشد. برای این منظور از واکس شفاف استفاده کنید تا سطحی مخملی و براق بر جای بگذارد. همچنین می توانید از واکس تیره استفاده کنید تا ظاهر وسیله را آنتیک و قدیمی تر کند. این کار را با برس مخصوص واکس انجام دهید.

در مطالب بعدی آموزش های بیشتری برای تعمیرات منزل با شما در میان می گذاریم، بس برای اطلاع از به روزترین ایده های طراحی و دکوراسیون و ساده ترین روش های تعمیرات منزل  چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

منبع:‌‌ hunker | مترجم: صدف حقیقت| تحریریه وبسایت ihome.ir

۳ دیدگاه در “رنگ کردن وسایل چوبی در خانه ، با رنگ گچی معجزه کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *