رازهای خانه داری ، این 15 عادت غلط را سریع تر کنار بگذارید!

تاریخ بروزرسانی : ۱۷ شهریور ۱۳۹۸

خانه داری: همه ما به دنبال راه های ساده و سریعی هستیم که بتوانیم با کمک آنها خانه خود را تمیز کنیم. در برخی از مواقع استفاده از راه های میانبر می تواند بهترین کار ممکن باشد، اما در کنار این موضوع باید این را بپذیریم که برخی از راه ها و عادت های ما برای تمیز کردن خانه اشتباه هستند و باید هر چه سریع تر آنها را کنار بگذاریم. وقت آن است که این عادات نادرست را بشکنیم و آنها را به کلی کنار بگذاریم، به همین دلیل هم در این مطلب از ihome.ir با شما هستیم تا به معرفی 15 مورد از رازهای خانه داری بپردازیم و شما را از آنها آگاه نماییم.

رازهای خانه داری

مرتب کردن کاغذهای بهم ریخته

حتی با این که امروزه بسیاری از صورت حساب ها و قبض ها به صورت آنلاین پرداخت می شوند، اما هنوز هم همه ما با در طول ماه با کوهی از کاغذها رو به رو می شویم که نمی دانیم با آنها چه کنیم. باید بگوییم که هر چه سریع تر از جمع کردن این کاغذها اجتناب کنید و این عادت را به کلی کنار بگذارید. بهتر است که حداقل یک بار در هفته زمان بگذارید و کاغذهایتان را سر و سامان دهید و آنهایی را که به دردتان نمی خورند همان موقع راهی سطل آشغال کنید! سایر کاغذهایی را که اهمیت دارند جمع آوری کرده و آنها را در پوشه ای منظم قرار دهید تا دچار شلوغی و به هم ریختگی نشوند.

رازهای خانه داری

رها نکردن حوله های خیس در حمام

یکی از عادات بدی که معمولا افراد دارند آن است که حوله های مرطوب و البته پرده های حمام خود را به حال خود رها می کنند. رازهای خانه داری به شما می گوید بهتر است که هر چه سریع تر این عادت را از سرتان بیرون کنید. بهتر است که بعد از هر بار استفاده از حوله حمام و پرده حمام و البته خیس شدنشان، آنها ار آویزان کنید تا هر چه زودتر خشک شوند و فرآیند رشد کپک و میکروب در آنها قطع شود. بهتر ات که حوله های خود را بعد از دو یا سه بار مصرف شست و شو دهید تا بار آنها سبک تر شود و خیالتان از بابت تمیز بودنشان راحت باشد.

رازهای خانه داری

استفاده کمتر از مواد شوینده

خیلی از افراد فکر می کنند که هر چه بیشتر از مواد شوینده استفاده کنند می توانند وسایل را بیشتر تمیز کنند، در صورتی که رازهای خانه داری به ما می گویند اصلا چنین چیزی نیست! استفاده بیش از حد از مواد شوینده می تواند صدماتی به مراتب بیشتر از مزایا آن داشته باشد. اگر مواد شوینده اضافی شما به خوبی تمیز نشوند می توانند غبار و آلودگی های بیشتری را به خود بگیرند و به همین نسبت نیز آسیب زا باشند، به همین دلیل حتما در زمان شست و شوی وسایل خود از مواد شوینده به اندازه کافی استفاده کنید تا علاوه بر مسائل گفته شده، از هدر رفتن آنها نیز جلوگیری نمایید.

بیشتر بخوانید: اشتباهات رایج نظافت منزل ، دیگه بهداشت خونم کامله!

تمیز نکردن خانه با وسایل آلوده!

چگونه می توانید از وسیله ای کثیف انتظار داشته باشید که نتایج تمیز و مرتبی برایتان به جا بگذارد؟ برای مثال اگر جاروبرقی شما آلوده است و هنوز آن را تمیز نکرده اید باید این را بدانید که هیچ کمکی به تمیزی محیط خانه نخواهید کرد و فقط آلودگی ها و میکروب ها را به اطراف می چرخانید! پس بهتر است که بعد از هر بار استفاده از چنین وسایلی آنها را به خوبی تمیز کرده و با کمک مواد ضدعفونی کننده هر گونه میکروب را از آنها دور کنید. در کنار این مسئله نیز بهتر است که بعد از پشت سر گذاشتن هر دوره ای، این وسایل را به کلی تغییر دهید و به دنبال وسایلی تازه نفس تر باشید.

رازهای خانه داری

استفاده از یک پاک کننده مناسب برای حمام

رازهای خانه داری به شما می گوید درست است که استفاده از دستمال مرطوب ضدعفونی کننده برای سطوح موجود در آشپزخانه انتخاب درستی است، اما این دلیل نمی شود که می تواند برای سایر فضاهایی اعم از حمام نیز مناسب باشد. وقتی یک دستمال را بر می دارید و شروع به تمیز کردن سطوح حمام می کنید، با رسیدن به دستگیره و ها و سایر سطوح، میکروب های موجود در فضا را از سطحی به سطح دیگر انتقال می دهید. پس برای موثر بودن فرآیند تمیز کردن حمام خود بهتر است که دستمال مرطوبتان را عوض کنید. این کار به شما کمک می کند که بتوانید تمامی سطوح موجود در حمام را به خوبی تمیز و ضدعفونی نمایید.

رازهای خانه داری

شستن به موقع ظروف کثیف

خیلی از افراد بعد از استفاده از هر ظرفی، آن را به سینک آشپزخانه می سپارند و آن را همان جا رها می کنند. این کار باعث می شود که در نهایت با کوهی از ظرف های کثیف رو به رو شوید و به مرور زمان، شرایط موجود برای رشد باکتری ها را فراهم آورید. پس بهتر است که به خود و سایر اعضا خانواده تان تذکر دهید که بعد از هر بار استفاده از ظروف، آنها را به طور کامل بشویید و یا به دست ماشین ظرفشویی بسپارید.

رازهای خانه داری

نپوشیدن کفش های بیرون در خانه

بسیاری از افراد کفش های بیرون خود را در داخل خانه رها می کنند و آنها را همان جا نیز می پوشند. باید بدانید که این کار باعث پخش شدن میکروب ها و باکتری ها در محیط خانه می شود. رازهای خانه داری به شما می گوید بهتر است که برای جلوگیری از این موضوع، نیمکت و یا جاکفشی ای در کنار در قرار دهید. علاوه بر این شما می توانید بخشی را برای کفش های خیس و یا گلی اختصاص دهید تا از ورود میکروب و پخش شدن آن به داخل خانه جلوگیری نمایید.

رازهای خانه داری

جمع آوری صحیح مواد ضدعفونی کننده

خیلی از افراد عادت دارند که وسایل شوینده و ضدعفونی کننده خود را به صورت یک جا نگهداری کنند و در نتیجه در زمان انتخاب نیز زمان زیادی را برای پیدا کردن شوینده مورد نظرشان صرف نمایند. باید بدانید که برای این کار راه های بهتری نیز وجود خواهد داشت. شما می توانید این مواد شوینده و ضدعفونی کننده را از یکدیگر تفکیک کنید، برای مثال پاک کننده های مربوط به حمام را در ظرف و یا محفظه ای جداگانه قرار دهید و آنها را در زیر روشویی حمام بگنجانید. در کنار این نیز، شوینده هایی که برای پاک کردن و زدودن گرد و خاک های خانه مورد استفاده قرار می گیرند را نیز در دسترس قرار دهید. در نهایت هم شوینده های مربوط به لباس را در اطراف ماشین لباس شویی و یا در لاندری تان نگهداری نمایید.

رازهای خانه داری

مرتب قرار دادن مواد غذایی در یخچال و فریزر

معمولا خیلی از ما در یخچال و فریزرمان با مواد غذایی ای رو به رو می شویم که هیچ کدام از اعضای خانواده آنها را دوست ندارند و در نتیجه اصلا خورده نمی شوند. بهتر است برای سازماندهی مواد غذایی درون یخچالتان آماده شوید. شما می توانید مواد غذایی را قبل از آن که تاریخ مصرفشان بگذرد به موقع مصرف کرده و از یخچال خارج نمایید، یادتان باشد که داشتن مواد غذایی مانده در یخچال و فریزر بستر خوبی برای رشد میکروب و باکتری خواهد بود و در نتیجه نیز می تواند باعث بروز مشکلات بسیاری شود.

بیشتر بخوانید: نظم دهی به یخچال ،مرتب کردن مواد غذایی در کمتر از 5 دقیقه!

رازهای خانه داری

مرتب کردن تخت خواب

حتی اگر تمام فضای اتاق خواب تمیز و مرتب باشد، نامرتب بودن تخت خواب می تواند محیط را شلخته و نامرتب نشان دهد. رازهای خانه داری به شما می گوید بهتر است که هر روز صبح قبل از آن که از اتاق خواب خارج شوید، روتختی تان را مرتب کنید و آن را سامان دهید.

رازهای خانه داری

خواندن دستورالعمل ها

احتمالا برای شما هم پیش آمده است که مجبور شوید فرایند تمیز کردن یک سطح را مجددا تکرار کنید، چرا که از چگونگی کار کردن با آن ماده شوینده را به خوبی نمی دانستید. پس بهتر است که قبل از انجام هر کاری، دستورالعمل هایی را که در پشت هر یک از محصولات نوشته شده اند را به خوبی مطالعه کنید تا هم سرعت کار خود را افزایش دهید و هم در نهایت بتوانید به نتیجه مطلوبی دست یابید.

رازهای خانه داری

عدم استفاده از مواد شوینده قوی

درست است که در برخی موارد استفاده از مواد شوینده قوی، تنها راهی است که پیش رویتان قرار دارد، اما باید این را بدانید که استفاده بیش از حد از آنها می تواند بسیار آسیب زا باشد، برای مثال استفاده از این مواد شوینده قوی می تواند برای سلامتی فرزندان کوچک شما و هم چنین حیوان خانگی تان بسیار آسیب زا و خطرناک باشد. مثال خوبی که می توان از آن یاد کرد کلر است! ممکن است که استفاده از کلر در بسیاری از موارد به کمک شما آمده باشد، اما باید این را بدانید که این ماده می تواند سمی بوده و برایتان مشکل ساز نیز بشود، به همین دلیل توصیه ما این است که به دنبال مواد شوینده ملایم باشید تا از بروز هر گونه خطراتی جلوگیری نمایید.

رازهای خانه داری

گردگیری کردن در ابتدا تمیزکاری

بسیاری از افراد گردگیری کردن را آخرین مرحله تمیز کردن خانه می دانند، اما رازهای خانه داری به شما می گوید که بهتر است قبل از هر چیز به سراغ گردگیری سطوح بروید تا در نهایت بتوانید گرد و خاک های ریخته شده بر روی زمین را با جارو پاک کنید. علاوه بر این بهتر است که گردگیری سطوح را در بازه های زمانی کوتاهی انجام دهید، چرا که اگر گرد و خاک زیادی بر روی سطوح باشد، با پاک کردن آنها تنها باعث جا به جا شدنشان خواهید شد نه از بین بردنشان!

رازهای خانه داری

به سرانجام رساندن کارها

همه ما در طول تمیز کردن خانه، وقفه هایی ایجاد می کنید، اما بهتر است که مدت این وقفه ها را کوتاه کنیم و کارها را پشت گوش نیندازیم، برای مثال اگر میز اتو و لباس های چروک را بیرون آورده اید، بهتر است که تا زمان به اتمام نرساندن آنها، کار را رها نکنید.

اگر تنها 15 دقیقه زمان دارید تا به تمیز کردن خانه بپردازید بهتر است که از قرار دادن وسایل در جای مشخص خودشان شروع کنید. بعد از آن می توانید با فکر آزادتر، سایر کارها را نیز به انجام برسانید.

بیشتر بخوانید: مرتب کردن خانه ، 10 راه ساده برای جلوگیری از بهم ریختگی خانه!

رازهای خانه داری

تمیز کردن به موقع خانه

یکی از عادات بدی که بسیار از افراد دارند این است که از تمیز کردن خانه اجتناب می کنند تا زمانی که دیگر با شرایط وحشتناک و فاجعه ای رو به رو شوند و مجبور به تمیز کردن خانه گردند. باید بدانید که اگر شما و هر کدام از اعضای خانواده تان به صورت روزانه و البته با فشار کمتری به تمیز کردن خانه و اتاق خود بپردازید، هیچگاه با کوهی از آلودگی ها و شلوغی ها رو به رو نخواهید شد. پس بهتر است که به صورت روزانه به استفاده از ماشین لباس شویی، تمیز کردن اتاق ها و… بپردازید و بار تمیز کردن خانه را برای خود سبک کنید.

در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از رازهای خانه داری آشنا می کنیم، پس برای اطلاع از به روزترین ایده ها و نکات خانه داری چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

 

منبع: thespruce | مترجم: طلوع حقیقت | تحریریه وبسایت ihome.ir

برچسب ها :

۲ دیدگاه در “رازهای خانه داری ، این 15 عادت غلط را سریع تر کنار بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *