رازهای خانه تکانی، اول آشپزخانه را بتکانید!

تاریخ بروزرسانی : ۹ اسفند ۱۳۹۸

خانه داری:  وقتی صحبت از نزدیک شدن به سال جدید و عید نوروز می شود معمولا یکی از اصلی ترین و قدیمی ترین سنت های مربوط به آن در ذهن هر کدام از ما جای می گیرند: خانه تکانی! روند و پروسه خانه تکانی در صورتی که بدون برنامه ریزی دقیق و مشخص انجام بگیرد می تواند به نوبه خود به عنوان یک دغدغه بزرگ پیش از فرا رسیدن سال جدید ذهن همه افراد خانواده را به خود مشغول کند، اما در این بین با داشتن یک برنامه ریزی و طبقه بندی مشخص از کارها می توان به خوبی از پس تمامی آنها بر آمد. در این مطلب از ihome.ir تصمیم داریم که به سراغ یکی از اصلی ترین و پرچالش ترین فضاهای خانه برای خانه تکانی برویم و با ارائه یک برنامه منظم و لیست خانه تکانی به شما کمک کنیم که خیلی راحت تر از چیزی که فکرش را می کنید بتوانید از پس آن بر آیید پس برای آشنایی با رازهای خانه تکانی با ما همراه باشید.

تمیز کردن یخچال

تمیز کردن یخچال و فریزر

رازهای خانه تکانی به شما می گوید، یکی از اولین مراحلی که باید در خانه تکانی آشپزخانه تان به سراغ آن بروی، تمیز کردن یخچال و فریزر است. بهتر است که سر و گوشی آب دهید و مواد غذایی بی مصرف و یا تاریخ گذشته را دور بیندازید. تمامی قسمت های یخچال را مورد بررسی قرار دهید و اگر در جایی لکه ای می بینید سریع دست به کار شوید. تمامی محتویات آن را خارج کنید و فضای درون یخچال، طبقه ها و همین طور کشوها را به خوبی تمیز کنید. سپس وسایلی را که از یخچال بیرون آورده اید به شکلی منظم و طبقه بندی شده درون آن بچینید.

برای آن که بتوانید فریزر خود را تمیز کنید بهتر است که به سراغ یک دستمال خیس و مرطوب بروید و دست به کار شوید. سرمای فریزر احتمالا کمی کار شما را سخت تر خواهد کرد، به همین دلیل نیز استفاده از این دستمال به خوبی به کارتان خواهد آمد. دستی به سر و روی مواد غذایی درون فریزر بکشید و مواد گوشتی را از سبزیجات تفکیک کنید.

مطالب زیر در این زمینه به شما بیشتر کمک می کند:

تمیز کردن کابینت های آشپزخانه

تمیز کردن کابینت های آشپزخانه

احتمالا کابینت های آشپزخانه شما نیز بخشی از خانه هستند که مرتب کردن و تمیز کردن آنها را پشت گوش می اندازید. خانه تکانی آشپزخانه بهترین فرصت برای تمیز و مرتب کردن کابینت های آشپزخانه است. نگاهی به ظرف و ظروفتان بیندازید و اگر ظرفی هست که از تمیز نبودن آن مطمئن نیستید سریعا دست به کار شوید.

اگر در بین ظروفتان از بسته هایی پلاستیکی و یا مقوایی نگهداری می کنید آنها را هر چه زودتر بردارید و دور بیندازید، چرا که این وسایل می توانند بر ایجاد آلودگی در سطوح ظروفتان تاثیر گذار باشند، ضمن اینکه نظم و ترنیب داخل کابینت را نیز مختل می کنند.

تمیز کردن کابینت های آشپزخانه

رازهای خانه تکانی به شما می گوید، به سراغ کابینت حبوبات بروید و شیشه های خالی را مجددا پر کنید. مواد غذایی بی مصرف و یا تاریخ گذشته را نیز بردارید و از کابینت خارج کنید. این کار به شما کمک می کند که فضایی سازماندهی شده تر و منظم تر داشته باشید. مواد غذایی ای را که هنوز در کیسه های پلاستیکی شان نگهداری می کنید بردارید و آنها را به شیشه هایی منظم انتقال دهید.

حالا وقت آن است که به سراغ کابینت داروها بروید و داروهای تاریخ گذشته و بدون استفاده را نیز دور بیندازید. این بخش از کابنیت ها به شدت مستعد شلوغی و به هم ریختگی ای است که می تواند شما را گیج کند، به همین دلیل نیز باید حتما دستی به سر و روی آن بکشید.

تمیز کردن کابینت های آشپزخانه

اگر تصمیم به تمیز کردن کابینت های آشپزخانه تان دارید برای بردن اثرات دست، لکه، جوهر و چیزهایی از این دست به هیچ عنوان به سراغ موادی مانند استون، وایتکس و چیزهایی از این دست به  صورت مستقیم نروید، چرا که این مواد می توانند روکش کابینت شما را به شدن آسیب بزنند، به همین دلیل نیز بهتر است که این مواد شوینده را با مقداری آن مخلوط کرده و آنها را رقیق تر نمایید. اگر هم کابینت هایتان فلزی هستند می توانید از پودرهای ماشین لباس شویی و یا اسپری های چند منظوره برای تمیز کردن آنها استفاده نمایید.

مطالب زیر در این زمینه به شما بیشتر کمک می کند:

تمیز کردن داخل کشوها

تمیز کردن داخل کشوها

داخل کشوهای کابینت نیز یکی از پردردسرترین بخش های آشپزخانه است که غالبا تمیز کردن و مرتب کردن آنها پشت گوش انداخته می شود. به جای آن که از شلوغی کشوها کلافه شوید و به همین دلیل نیز برخی از وسایل قابل استفاده را دور بیندازید دستی به سر و رویشان بکشید و با طبقه بندی آنها، تمامی کابینت را منظم و مرتب کنید.

دسته بندی وسایل درون کشوها می تواند ذهن شما را منظم تر کند و دسترسی تان به هر کدام از وسایل را نیز به مراتب آسان تر نماید. برای مثال شما می توانید قاشق ها را در بخشی مشخص شده از کشوها قرار دهید و چنگال ها را با فاصله در کنار آنها. در این میان استفاده از وسایل طبقه بندی و نظم دهی و همین طور جداکننده های کشو نیز می تواند بسیار موثر عمل کند.

مطالب زیر در این زمینه به شما بیشتر کمک می کند:

تمیز کردن گاز آشپزخانه

تمیز کردن گاز آشپزخانه

تمیز کردن گاز آشپزخانه برخلاف چیزی که تصور می شود اصلا کار سخت و چالش برانگیزی نیست. شما می توانید با به کار گرفتن راه ها و ترفندهایی به خوبی از پس آن بر آیید. شما می توانید از ترکیب یک پیمانه نمک، یک پیمانه جوش شیرین، یک پیمانه آب و در صورت نیاز کمی سرکه استفاده کنید و آن را بر روی قسمت های داخل فر و یا سطح گاز اسپری کنید. این کار باعث می شود که چربی ها و لکه های خشک شده کم کم از روی سطوح جدا شوند تا بعد بتوانید با خیال راحت با کمک یک دستمال مرطوب آنها را پاک کنید.

نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که نباید در فضای خالی بین دو جداره شیشه فر آب ریخته شود، به همین دلیل نیز سعی کنید قبل از استفاده از این محلول سطح جداره شیشه ها را بپوشانید تا از این که هیچ آب و محلولی به درون آن نفوذ نمی کند اطمینان خاطر حاصل کنید. شما می توانید علاوه بر این محلول، برای تمیز کردن سطح گاز از پاک کننده های چند منظوره و مخصوصی که امروزه در بازار وجود دارند نیز بهره بگیرید.

مطالب زیر در این زمینه به شما بیشتر کمک می کند:

تمیز کردن سینک ظرفشویی

تمیز کردن سینک ظرفشویی

کم کم به قسمت های پایانی پروسه خانه تکانی آشپزخانه مان نزدیک می شویم. در این بخش وقت آن می رسد که به سراغ سینک ظرفشویی برویم و دستی به سر و روی آن بکشیم. برای این کار می توانید از ترکیب نمک و جوش شیرین استفاده کنید و آن را به شکل یک خمیر در بیاورید. با این ترکیب می توانید در کنار یک دستمال نرم و یا یک اسفنج، سینک ظرفشویی خود را به بهترین شکل ممکن تمیز کنید.

تمیز کردن سینک ظرفشویی

رازهای خانه تکانی به شما می گوید، اگر در سینک آشپزخانه تان رسوبی آهکی وجود دارد می توانید کمی سرکه بر روی آن بریزید و روی آن را یک دستمال و یا حوله بکشید و اجازه دهید که شب تا صبح در همان وضعیت باقی بماند. بعد از آن هم می توانید سطح آن را با آب به خوبی بشویید و از تمیز شدن و برق اقتادن آن لذت ببرید. اگر از این روش جوابی نگرفتید نیز می توانید به ترکیب خمیر سرکه و نمک فکر کنید و آن را بر روی سطح بمالید. برای از بین بردن بوی بد سینک ظرفشویی تان نیز پیشنهاد ما استفاده از لیموترش و مقداری نمک است.

مطالب زیر در این زمینه به شما بیشتر کمک می کند:

* برای همراهی با کمپین ۳۰ روز تا نوروز و شرکت در آن کافی است از حال و هوای نوروز در منزلتان مثل خانه تکانی،، چیدمان سفره هفت سین، مراسم و آداب خاص تان در عید نوروز و یا هر آنچه که برای شما تداعی کننده روزهای عید است عکس بگیرید و عکس خود را در صفحه اینستاگرام خود با هشتگ عیدانه آی‌هوم منتشر کنید و یا به صفحه اینستاگرام وبسایت ihome.ir از طریق دایرکت ارسال کنید و ما را در لحظات خاطره انگیز خود همراه کنید.

در این روزهای پایان سال کانال تلگرام آی هوم را فراموش نکنید!

 

نویسنده:‌‌ طلوع حقیقت | تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *