دکوراسیون منزل به سبک مدرن ، همانند حرفه ای ها عمل کنیم!

تاریخ بروزرسانی : ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸

دکوراسیون داخلی:  دوست دارید همانند حرفه ای ها خانه خود را چیدمان کنید؟ این اقدام نیازمند آگاهی و مهارت های تخصصی در این زمینه است که مطالعه در این مورد می تواند کمک شایانی بکند. چه سبکی را برای دکوراسیون منزل خود در نظر گرفته اید؟ بسیاری از ما در مورد سبک ها، خصوصیات و ویژگی هایشان اطلاعات درستی نداریم و هنگامی که با این میزان از دانسته ها دست به چیدمان می زنیم، نتیجه کار از کیفیت لازم برخوردار نخواهد بود. از این رو این دسته از مقالات ihome.ir، به بررسی سبک های موجود اختصاص یافته است. سبک مورد نظر در این شماره، دکوراسیون منزل به سبک مدرن است. آیا مفهومی که از این سبک در ذهنتان نقش بسته درست است؟

دکوراسیون منزل به سبک مدرن یا معاصر؟

بسیاری از افراد از واژه مدرن بدون دانستن معنای دقیق و صحیح آن استفاده می کنند و به عبارتی به هر چیزی که برخلاف سنت باشد، ویژگی مدرن بودن می چسبانند! در حالی که سبک مدرن مفاهیم خاص خود را دارد و در این حد گسترده نیست. حتی بعضی افراد معاصر را با مدرن یکی دانسته و تفاوتی بین آن ها قائل نیستند. این امر در حالی است که این دو واژه، دو مفهومی کاملا جدا از یک دیگر دارند. بنابراین در این بخش می خواهیم تفاوت های دکوراسیون منزل به سبک مدرن و معاصر برای شما روشن کنیم.

سبک مدرن به برهه زمانی خاصی اشاره دارد در حالی که سبک معاصر در جریان و تکامل است. در حقیقت طراحی مدرن مربوط به اویل تا اواسط قرن بیستم است. ریشه های اصلی این سبک را که در نیمه اول قرن بیستم محبوبیت زیادی به دست آورده، باید در آلمان و اسکاندیناوی جستجو کرد. از آن طرف طراحی معاصر، سبکی است که در حال حاضر در معرض اجراست و به وقوع می پیوندد.

دکوراسیون منزل به سبک مدرن

از سبک مدرن چه می دانید؟

زمینه و به نوعی پیش درامد سبک مدرن، گوتیک و رنسانس با بافت های سنگین، تزئینات و بسیاری از عناصر تاریک و دراماتیک بود. در مقابل، سبک مدرن تمامی موارد پیشین را رد کرده و به دنبال خطوط تمیز، مستقیم، فضاهای بی آلایش و ساده است. شعار این سبک گویای همه چیز است: فرم تابع عملکرد است! در کنار مینیمال کردن، یک طراحی خنثی نیز از دیگر قوانین این سبک است.

بیشتر بخوانید: دکوراسیون خانه مدرن ، چگونه چیدمان به روز داشته باشیم؟!

بیش ترین رنگ های به کار رفته در طراحی دکوراسیون منزل به سبک مدرن معمولا سفید، بژ و سایه هایی از مشکی است. تمایل این سبک به استفاده از متریال های طبیعی سبب می شود از پالت رنگ های طبیعی استفاده شود؛ هم چنین استفاده از رنگ های چشم گیر هیچوقت برای کل دیوار نخواهد بود. این بدان معناست که تنها بخشی از دیوار را برای ایجاد نقطه کانونی به رنگ های جسورانه، جهت کاستن از خنثی و بی انرژی بودن محیط، رنگ می نمایند.

یک پلان باز، تعریف با المان ها!

دکوراسیون منزل به سبک مدرن از چیدمان هایی با کانسپت باز در پلان خانه پیروی می کند. به طور کلی در این سبک به دنبال استفاده هر چه کم تر از دیوارها هستیم. در مقابل این مبلمان و المان ها هستند که کار تقسیم بندی و تعریف فضا را بر عهده دارند. به عنوان مثال در این مدل طراحی، کانتر آشپزخانه خود نقش جداکننده فضای ناهار خوری را از آشپزخانه بازی خواهد کرد. نکته ی مهم دیگر تاکید بر حضور نور طبیعی در فضا جهت ایجاد احساس سیال و باز بودن آن است.

بیشتر بخوانید: 7 روش تقسیم بندی خانه های پلان باز با کمک دیوار کاذب!

بنابراین در دکوراسیون منزل به سبک مدرن نباید پنجره های منزل را پوشانده و از ورود نور جلوگیری کنید. به دنبال پیروی از این سبک، از شلوغ کردن و استفاده از تزیینات زائد در منزل خود بپرهیزید. هر چه محیط خلوت تر باشد، بر اصول این سبک منطبق تر است. در کنار استفاده از خطوط صاف و تمیز، خانه های چیدمان شده به این سبک در عین حال می توانند بسیار کنج و راحت باشند.

دکوراسیون منزل به سبک مدرن

سادگی، شرط اصلی دکوراسیون منزل به سبک مدرن !

از دیگر ویژگی های این استایل استفاده از متریال های جدیدی نظیر بتن مسلح و فولاد برای ساخت سازه ساختمان بود. در کنار پنجره های بزرگ، سقف تخت نیز از مواردی بود که در این سبک رعایت می شد و فرم کلی ساختمان معمولا به صورت یک مکعب ساده و خالص طراحی می شد. خطوط افقی و عمودی قوی در معماری مدرنیستی در طرح مبلمان و دکوراسیون نیز مورد استفاده قرار می گیرد؛ هم چنین استفاده از ستون های استوانه ای از دیگر مواردی بود که وارد این سبک شد.

دکوراسیون منزل به سبک مدرن

یک انتخاب مهم در مبلمان !

دکوراسیون منزل به سبک مدرن را با مبلمان های خاص و منحصر به فردش می شناسند. شاید نتوان این هیچ دوره ای را به اندازه ی این زمان در طراحی مبلمان های یونیک پیشتاز و وسیع دانست. در این دوره اکثر معماران نامی، در زمینه طراحی مبلمان و یا طراحی صنعتی حداقل یک اثر را به نام خود خلق کرده اند. بنابراین برای این که به این سبک منزل خود را چیدمان نمایید، به دنبال استفاده از چنین لوازم و المان هایی در محیط خود باشید. به یاد داشته باشید قرار نیست کل مبلمان به این سبک چدمان شود. به تعداد محدود بسنده کنید!

بیشتر بخوانید: جديدترين مدل مبل راحتی ، پرطرفدارترین های بازار را اینجا ببینید!

دکوراسیون منزل به سبک مدرن

نه به تزیینات و شلوغ کاری در دکوراسیون منزل به سبک مدرن !

اضافه ها را دور بریزید! همان طور که پیش تر اشاره کردیم این سبک مخالف استفاده از تریینات و به عبارتی شلوغ کاری است! در بخش قبل از وسایل خاص صحبت کردیم؛ جهت روشن تر کردن موضوع باید افزود که جز تعدادی محدود، کلیت مبلمان ها ساده هستند. این بدان معناست که اولویت انتخاب با مبلمان با پارچه های ساده و فاقد الگوهای درشت و چشم گیر است.

وقتی صحبت از آشپزخانه است، تا حد امکان درهای ساده برای کابینت های خود انتخاب کنید و از به کار بردن دستگیره با طرح های گیاهی و شلوغ خودداری کنید.

دکوراسیون منزل به سبک مدرن

کلام آخر…

از مطالب یاد شده تعجب کردید؟ حال باید پس از خواندن این نکات متوجه معنی واقعی سبک مدرن شده باشید. واقعیت این مفهوم چقدر با آن چه در ذهن داشتید تفاوت داشت؟ در حقیقت می توان گفت بسیاری از طراحی هایی که ما در ذهنمان به آن ها برچسب مدرن می زنیم در حقیقت، ترکیبی از سبک مدرن و معاصر و یا به طور کلی معاصر است. در پایان برای بهتر آشنا شدن با این سبک بهتان پیشنهاد می کنم تا می توانید عکس هایی با مضمون دکوراسیون منزل به سبک مدرن را در اینترنت جستجو کنید. در مطلب بعدی از این سری مقالات به سراغ معرفی سبکی دیگر خواهیم رفت. تا آن زمان خدانگهدار .

برای اطلاع از به روزترین ایده های طراحی و دکوراسیون داخلی چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

 

نویسنده: مهزاد پوررکنی | تحریریه وبسایت ihome.ir

برچسب ها :

۲ دیدگاه در “دکوراسیون منزل به سبک مدرن ، همانند حرفه ای ها عمل کنیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *