دکوراسیون منزل ایرانی ، خانه ای با حیاط آبی در قلب اصفهان!

تاریخ بروزرسانی : ۲۳ مهر ۱۳۹۷

معماری:  خانه حیاط آبی، نام یکی از جدیدترین پروژه های دفتر معماری آینه، در شهر تاریخی اصفهان است. این خانه با مساحت 300 مترمربع، با دادن پاسخ مناسب به چالش های پیش رویش و اهمیت دادن به بستر طراحی، توانسته است طرحی مدرن و از طرفی همگام با بافت با ارزش بنا، ارائه دهد. می توان از خانه حیاط آبی، به عنوان یک نمونه ی خوب از تعامل سنت و مدرنیته و دکوراسیون منزل ایرانی یاد کرد. به شما پیشنهاد می دهم این مطلب از ihome.ir را به هیچ وجه از دست ندهید.

دکوراسیون منزل ایرانی

مشخصات کلی  طراحی پروژه خانه ای با حیاط آبی

  • نام پروژه: خانه ای با حیاط آبی
  • موقعیت : اصفهان ، ایران
  • دفتر معماری: دفتر معماری آینه
  • معماران مسئول: علی سلطانی، عاطفه کرباسی و علی دهقانی
  • دستیار طراحی: بهنام امامی
  • مساحت : ۳۰۰ متر مربع
  • سال ساخت : 2017
  • سازندگان: QUICK-STEP, Kale
  • عکاس: فرشید نصرآبادی

دکوراسیون منزل ایرانی

خانه ای با حیاط آبی برای چه کسانی طراحی شده است؟

خانه حیاط آبی، خانه ای برای یک خانواده ی اصفهانی است. زمین آن در بخشی از شهر اصفهان واقع شده است که تقسیم بندی زمین در آن، تقریبا بر اساس الگوی غربی_شرقی است. طبق قوانین کنونی، زمانی که یک خانه در نیمه بالای زمین ساخته می شود، بخش اصلی خانه در معرض نور مزاحم غرب قرار دارد که این امر خانه را از نور جنوبی (بهترین جهت تابش نور خورشید در اصفهان) محروم می کند.

دکوراسیون منزل ایرانی

چالش های اصلی طراحی خانه ای با حیاط آبی چه بود ؟

همان طور که گفته شد: بخش اصلی خانه در معرض نور مزاحم غرب قرار داشته است که این امر خانه را از نور جنوبی (بهترین جهت تابش نور خورشید در اصفهان) محروم می کرد. این موضوع بزرگترین چالش پیش روی پروژه بود، که جهت پاسخ مناسب به آن، با ارائه یک طرح معماری از طریق طرح حیاط آبی به شکل یک حیاط مرکزی، که در گذشته الگوی تاریخی خانه ها در این منطقه بود، این مشکل نیز رفع شد.

دکوراسیون منزل ایرانی

جهت قابل دسترس کردن حیاط آبی از حیاط ورودی خانه و نیز آزاد کردن قسمت جنوبی خانه، حجم ساختمان از همسایه آن جدا شد. شکافی بین حجم ساختمان و دیوار همسایه ایجاد شده است، که در انتهای آن، از طریق تعدادی از پله ها، حیاط آبی قرار گرفته است. به این ترتیب، بخش داخلی خانه به طور کامل از حیاط به وسیله ی شکاف آبی قابل دسترسی است و در انتهای آن، حیاط آبی به عنوان نقطه عطفی به ایفای نقش پرداخته است.

بیشتر بخوانید: خانه های مدرن اصفهان، این آپارتمان کوچک دیدنی است!

دکوراسیون منزل ایرانی

دکوراسیون منزل ایرانی خانه ای با حیاط آبی چگونه شکل گرفت؟

در طراحی دکوراسیون منزل ایرانی خانه ای با حیاط آبی در طبقه اول، پس از ورود و در سمت غرب مشرف به حیاط ورودی، سالن مهمان قرار گرفته است. در کنار آشپزخانه کنار سالن مهمان، حیاط آبی، که از نور جنوبی سهیم است، به گونه ای طراحی شده است که نور شرقی و جنوبی را برای اتاق نشیمن و اتاق خواب اصلی در کنار هم فراهم کند.  در طبقه بالا، کتابخانه و اتاق خواب مهمان منظری رو به حیاط آبی دارند، درست مانند یکی از اتاق خواب های کودکان، که از دید خوبی به شکاف آبی نیز بهره مند شده است.

دکوراسیون منزل ایرانی

اتاق نشیمن دو طبقه ارتفاع دارد و با حیاط آبی و اتاق نشیمن کوچک در طبقه بالا، تشکیل یک “اندرونی” را همانند الگوی خانه های سنتی اصفهان می دهند. کاشی های آبی رنگ به کار رفته در طرح، یادآور تاریخ شهر اصفهان، در کنار آجر، خشونت زمین های غرب را کاهش می دهند.

دکوراسیون منزل ایرانی

فضاهایی که به طور مستقیم رو به حیاط اصلی و نور غربی باز می شوند، با نوعی حصیر که از گیاهان بومی اصفهان ساخته شده اند، شدت نور خورشید غرب را تنظیم کرده و آن را کنترل می کنند. این خانه با وجود آجر، حصیر ها و کاشی های آبی رنگش، هویت، خاطرات و مفاهیم برای این خانواده ی اصفهانی به ارمغان آورده است.

دکوراسیون منزل ایرانی

دکوراسیون منزل ایرانی

بررسی پلان و مقطع خانه ای با حیاط آبی

اگر شما هم از مشاهده ی دکوراسیون منزل ایرانی خانه ای با حیاط ایرانی لذت بردید و دوست دارید با جزییات بخش های دیگر آن آشنا شوید می توانید با بررسی پلان و مقطع آن به سادگی با جزییات بیشتر این خانه ی شیک در بوکان آشنا شوید.

گالری تصاویر پروژه خانه ای با حیاط آبی

اگر دوست دارید با طراحی های برجسته و معماری ایرانی بیشتر آشنا شوید، کانال تلگرام آی هوم را از دست ندهید!

 

منبع: archdaily | نویسنده: مهزاد پور رکنی | تحریریه وبسایت ihome.ir

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *