دلایل گرانی مسکن ، برعهده دولت است یا مشاوران املاک؟!

تاریخ بروزرسانی : ۴ آذر ۱۳۹۸

مصاحبه: حسام عقبایی نائب رئیس اول اتحادیه املاک و مستغلات در مصاحبه با ihome.ir در خصوص اینکه برخی بر این باورند که یکی از دلایل گرانی مسکن مشاوران املاک هستند گفت: آنچه که در حال حاضر در بازار مسکن مشاهده می شود باز ماندن مردم از قیمت مسکن است.

شرایط پرداخت وام مسکن در سال 98

وی گفت: بر اساس اعلام مرکز آمار ایران از سال ۷۴ تا ۹۴ طی ۲۰ سال قیمت مسکن ۱۰۴ برابر شده و در سال  ۹۷ تا ۹۸ بالای ۱۰۰ درصد افزایش قیمت مشاهده شده است اما درآمد مردم با این افزایش قیمت ها همخوانی نداشته است .

نائب رئیس اول اتحادیه املاک و مستغلات افزود: ما درکشوری زندگی می کنیم که قیمت زمین، ۷۰ تا ۹۰ درصد و ساخت و ساز و نیروی متخصص، ۲۰ تا ۳۰ درصد بر قیمت‌ها تاثیرگذار هستند.

بیشتر بخوانید: بازدید رئیس اتحادیه مشاوران املاک از وبسایت ihome.ir !

گرفتن وام خرید مسکن از بانک ملی

عقبایی مشکل اصلی افزایش قیمت مسکن و دلایل گرانی مسکن را ضعف مدیریت دانست و افزود: در خصوص مساله‌ای همچون مسکن باید برنامه ریزی و آمایش سرزمین وجود داشته باشد و میزان جمعیت تحت بررسی قرار گیرد که تا چند سال آتی به چه میزان مسکن نیاز است و این امر نیز محقق نخواهد شد مگر آنکه دولت با برنامه ریزی سنجیده تر در جهت رفع این معضل گام بردارد.

بیشتر بخوانید: وام مسکن ، صفر تا صد شرایط جدید اخذ آن از بانک مسکن!

وی با اشاره به اینکه بیش از ۱۳۰۰ شغل و ۳۰۰ صنعت با حوزه مسکن در ارتباط هستند ، افزود: آخرین حلقه در حوزه مسکن مشاوران املاک هستند که چون متقاضیان ملک با این افراد در ارتباط هستند، بر این باورند که مشاوران املاک افزایش دهنده قیمت ملک هستند، این در حالیست  که این قشر برای عقد قرارداد، فعالیت خود را به سمت توافق فروشنده و خریدار سوق می دهند که معامله صورت بگیرد بنابراین ما این مساله را که مشاوران املاک عامل گرانی مسکن هستند، ۱۰۰ درصد رد می کنیم.

نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک ادامه داد: اگر قیمت مسکن به صورتی نامتعارف رشد کند کاهش معاملات دیده خواهد شد، بنابراین اگر قیمت مسکن بالا رود به طور حتم مشاور املاک نیز معاملات کمتری را صورت خواهد داد و درآمد کمتری را خواهد داشت .

وی در رابطه با عوامل اصلی افزایش قیمت مسکن گفت: نبود مدیریت و عدم پیاده‌سازی برنامه جامع در کشور، عدم توجه به عرضه و تقاضا و نبود توجه به تولید مسکن، از عوامل اصلی کاهش قیمت مسکل هستند.

بیشتر بخوانید: شرایط پرداخت وام مسکن در سال 98 ، هر آنچه که باید امسال بدانید!

وام مسکن زوجین

عقبایی همچنین در رابطه با دلایل گرانی مسکن بیان کرد : به طور کلی  در ۶ سال گذشته ۴۵ درصدکاهش تولید مسکن داشته ایم و با توجه به اینکه سالی یک میلیون ازدواج در کشور صورت می پذیرد و تنها ۳۰۰ هزار تولید مسکن وجود دارد بنابراین به وضوح می توان پی برد که عرضه و تقاضا بایکدیگر توازن ندارند و این امر باعث افزایش قیمت‌ها می شود.

اگر شما هم تمایل به خرید ، فروش‌و اجاره ملک در تهران یا سایر شهرستان ها را دارید ، می توانید از وبسایت ihome.ir بازدید کنید و روزانه با صدها آگهی به روز در تهران و سایر شهرهای ایران آشنا شوید.

تحریریه وبسایت ihome.ir

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *