دفتر کار خانه شماست؛ راهکارهایی برای جذاب‌تر کردن محل کار

تاریخ بروزرسانی : ۴ شهریور ۱۳۹۵

کی گفته محل کار نمی‌تونه شاد و جذاب باشه؟ یک نظریه استارتاپی که در اواخر دهه ۹۰ و اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی و با ظهور نام‌های بزرگی چون Google و Pixar که بلافاصله نام‌هایی چون Zappos، Facebook، ThinkGarden و سایرین را نیز به دنبال خود کشیدند، تصورات سنتی نسبت به اینکه یک دفتر کار ایده‌آل باید چگونه باشد، به کلی دگرگون شد.

به گزارش ihome.ir جامع‌ترین وب‌سایت املاک کشور، امروز دونات‌ها و ماگ‌های قهوه جایگزین آشپزخانه‌های چهار ستاره با سرآشپزهای حرفه‌ای شدند و لابی‌های خالی با نیروهای امنیتی و گلدان‌های گل مصنوعی خیلی زود جای خودشون رو به پوسترها و نمایشگرهای بزرگ ویدیویی دادند.

قطعا این تغییرات بهترین شیوه برای جذب استعدادهای درخشان در صنایعی بود که مدیران آن تقریبا از یافتن نیروهای مستعد ناامید شده بودند. علاوه براین، تغییرات فوق به خودی خود یک عامل انگیزشی مهم محسوب می‌شد.

مدیران کمپانی‌های مطرح و استارتاپ‌ها خیلی زود متوجه شدند که استفاده از سرگرمی‌ها، اسباب‌بازی‌های مختلف برای تمام گروه‌های سنی و وعده‌های خوراکی باکیفیت می‌تواند کارایی و بازدهی کارمندانی را که تا پیش از این دچار فرسایش و رخوت شده بودند، به میزان قابل توجهی بهبود دهد.

استفاده حداکثری از عملکرد کارمندان

فرقی نمی‌کند که صاحب یا استارتاپ ۵ نفره باشید یا مدیر یک شرکت چند ملیتی؛ برای ارتقای روحیه همکاری و وفاداری کارمندان و همینطور افزایش بهره‌وری آنها شیوه‌های خلاقانه و موثر بسیاری وجود دارد که در این گزارش به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

1c0e8963cc83e994516328873726178e

پنجره‌های دفتر خود را به سوی طبیعت بازکنید

همه ما به طور ذاتی از رفتن به دل طبیعت حس آرامش پیدا می‌کنیم. البته نشستن در پارک با لپ‌تاپ با وجود حشرات و گربه‌های مزاحم چندان هم خوشایند نیست. اما اگر نمی‌توانید در فضای باز کار کنید، می‌توانید دفتر کار خود را به گونه‌ای طراحی کنید که از طبیعت و زیبایی آن حداکثر استفاده را بکنید. Selgas Cano که یک شرکت طراحی و مهندسی است به راحتی این کار را کرده و دفتر کار خود را شبیه یک سوله طراحی کرده که پنجره‌های بزرگ آن مشرف به طبیعت زیبایی است. هر روز مهندسان خوش شانس این شرکت می‌توانند با دیدن طبیعت زیبای اطراف خود آرامش پیدا کنند.

selgas-cano-s-woodland-glazed-office-madrid-2900-8608374

دفتر کار را شبیه خانه خودتان کنید

این روزها بسیاری از کمپانی‌های مطرح دفاتر کاری خود را طوری طراحی می‌کنند که محیط آن حداکثر شباهت را به خانه داشته باشد. دلیل آن هم مشخص و موجه است زیرا بیشتر وقت کارمندان این روزها در محل کار می‌گذرد و هرچه محیط کار به محیط خانه نزدیک‌تر شود، کارمندان حس بهتر و راندمان بالاتری خواهند داشت.

هرچند کارمندان نیاز به محیطی دارند که باید با محیط خانه متفاوت باشد تا بتوانند به راحتی تمام نیازهای کاری خود را رفع کنند اما این بدان معنا نیست که این مکان نمی‌تواند مانند محیط خانه راحت باشد.

124979-848cf15a-99f7-4a5b-b256-7658b9bcb6bf-alanjensen_google_mg_3457-original-1395087290

طراحی اتاق بازی برای کارمندان

یکی از کمپانی‌های مطرح جهان که بازی جزوی از فعالیت‌های روزانه کارمندان آن محسوب می‌شود، کمپانی Lego است. بازاریاب‌ها، مهندسان و کارشناسان فروش کمپانی‌ Lego، بخشی از وقت روزانه خود را در اتاق بازی شرکت می‌گذرانند. بازی کردن قطعا تاثیر قابل توجهی در نزدیک‌تر شدن همکاران و رفع استرس کاری در آنها شده و راندمان یک شرکت را افزایش می‌دهد.

story_fantastic-google-office_image_726x726

تزریق اکسیژن به دفتر کار

اصلا لازم نیست که حتما یک مهمانی یا رویداد خاص در دفتر خود داشته باشید همین که بتوانید همیشه از گل و گیاه در دفتر کار استفاده کنید این کار نه تنها باعث می‌شود تا محیط خشک دفتر طبیعی‌تر، درخشان‌تر و جذاب تر شود، بلکه خلا میان فضای بیرون و داخل شرکت نیز رفع می‌شود.

5340970018_3687c19dbd_b

ترجمه: محسن عارفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *