چند درصد ایرانی ها صاحب خانه و چند درصد مستاجر هستند؟

تاریخ بروزرسانی : ۱۶ بهمن ۱۳۹۶

 آمار های منتشر شده از سرشماری های عمومی سال های ۱۳۸۵، ۱۳۹۰ و ۱۳۹۵ نشان می دهد از تعداد مالکین طی ۱۰ سال حدود ۸ درصد کم شده و به همین میزان بر تعداد مستاجرین اضافه شده است.

گزارش: روند صاحب خانه شدن مردم ایران طی ۱۰ سال گذشته کاهشی بوده است! آمار های منتشر شده از سرشماری های عمومی در در سال های ۱۳۸۵، ۱۳۹۰ و ۱۳۹۵ نشان می دهد از تعداد مالکین طی ۱۰ سال حدود ۸ درصد کم شده و به همین میزان بر تعداد مستاجرین اضافه شده است.

در حال حاضر ۵۴٫۶ درصد مردم ایران صاحب خانه هستند و ۳۶٫۸ درصد مستاجر بوده و ۸٫۶ درصد هم جز سایر تقسیم بندی می شوند. بنابر تحلیل های انجام شده، حدود ۱۱ سال زمان می‌برد تا یک ایرانی دارای شغل و درآمد با پس‌انداز صاحب خانه شود. همچنین یک خانوار ایرانی ۳۳ درصد از درآمد خود را صرف مسکن می‌کند.

نتایج “سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۵” در بخش مسکن نشان می‏ دهد از مجموع ۲۲ میلیون و ۸۳۰ هزار و ۳ واحد مسکونی معمولی در کشور تعداد ۸ میلیون و ۹۷۵ هزار و ۱۵۳ واحد (حدود ۴۰ درصد) آپارتمانی و تعداد ۱۳ میلیون و ۸۵۴ هزار و ۸۵۰ واحد(حدود ۶۰ درصد) غیر آپارتمانی می‎باشد. بدین ترتیب می توان گفت ۴۰ درصد ایرانی ها آپارتمان نشین هستند.

درصد افراد صاحب خانه و اجاره نشین کشور از سال 85 تا 95

 

منبع: مرکز آمار ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *