دخالت دولت در بازار مسکن، بد یا خوب؟ یک کارشناس پاسخ می‌دهد!

تاریخ بروزرسانی : ۴ آذر ۱۳۹۸

دخالت دولت در بازار مسکن، بد یا خوب؟ یک کارشناس مسکن معتقد است دولت اگر دخالتی در نظام مهندسی و ساخت و ساز نداشته باشد، بازار مسیر خود را پیدا خواهد کرد .

مصاحبه: چندی پیش وزیر راه و شهرسازی از پیشنهاد سرمایه‌گذاری یک‌میلیارد دلاری دولت در مسکن با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی خبر داد و گفت: در بحث مسکن حمایتی روشی را پیش گرفتیم که بیشترین عایدی را برای جامعه و کمترین هزینه را برای دولت داشته باشد.

در همین رابطه علیرضا خسروی نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مجله خبری ihome.ir اظهار کرد: نباید این گفته ها را جدی گرفت زیرا تناقض‌هایی در این گفته ها وجود دارد به طور مثال وعده هایی مانند خرید هواپیما، احیای بافت فرسوده و تامین منابع صندوق مسکن یکم هیچکدام عملی نشد در کل صحبت های مسئولین زیباست اما پشتوانه علمی ندارد.

او در ادامه بیان کرد: حتی مجوز دولت برای اقساط مسکن مهر توسط مردم در بانک مسکن با هدف پشتوانه مالی برای صندوق مسکن یکم هم دردی را دوا نکرد زیرا تنها 80 هزار وام پرداخت می کنند؛ این رقم تاثیری در اقتصاد کشور ندارد و شوکی در بازار مسکن ایجاد نمی کند.

دخالت دولت در بازار مسکن، بد یا خوب؟

خسروی یادآور شد: در حال حاضر بانک ها با مشکل منابع مواجه هستند در این بین بحث فروش اوراق مطرح شد و باید سود این اوراق را برگردانند. بازار مسکن مانند فنری است که در این 5 سال دولت سعی کرد به آن فشار آورد و مطمئنا از این کار خسته می شود و مجبور به سیاست و تصمیم دیگری می شود.

این نماینده سابق مجلس تصریح کرد: یکی از همین تصمیم ها ورود دولت به اخذ مالیات از خانه های خالی بود، این مصوبه برای شش سال پیش است که دولت موظف به مالیات از خانه های خالی شد، حال پس از 6 سال تازه به فکر مالیات از خانه های خالی افتادند.

خسروی در پایان سخنانش بیان کرد: دولت اگر به بازار مسکن کاری نداشته باشد و دخالتی در نظام مهندسی و ساخت و ساز نکند، بازار مسیر خود را پیدا خواهد کرد. اما اگر به دخالت خود در این زمینه ادامه دهد مشکلات مسکن به وفور افزایش پیدا خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *