خرید و فروش زمین ، اطلاعات حقوقی لازمه کار شما خواهد بود!

تاریخ بروزرسانی : ۱۲ تیر ۱۳۹۸

پرسش و پاسخ:  وقتی صحبت از خرید و فروش ملک و خانه ای می شود خیلی از افراد به واسطه اطلاع رسانی دقیق و فراوانی که در این زمینه صورت گرفته است تا حدودی می دانند که مسائل حقوقی خرید و فروش ملک چگونه است و از اول تا آخر معامله باید چه کارهایی انجام دهند تا معامله ای سالم تر و درست تر داشته باشند. اما شاید در برخی از شرایط خرید و فروش زمین کمتر مورد بحث و بررسی قرار گرفته است و به همین دلیل نیز هنوز بسیاری از افراد نمی دانند که مسائل و اطلاعات حقوقی مربوط به آن به چه شکلی است. به همین دلیل نیز در این مطلب از ihome.ir تصمیم داریم به موضوع خرید و فروش زمین بپردازیم و شما را با چم و خم این مسئله آشنا کنیم.

خرید و فروش زمین

همراهی با مشاورین املاک

درست است که شاید در وهله اول به نظر برسد که کمک گرفتن صرف از مشاورین املاک صفر تا صد معامله را به بهترین و درست ترین حالت ممکن پیش خواهد برد و دیگر با وجود یک مشاور املاک می توانیم خیال آسوده ای داشته باشیم! اما واقعیت این است که همیشه چنین اتفاقی رخ نخواهد داد. باید اعتراف کرد که درصد بالایی از کلاهبرداری ها و جرم هایی که در زمینه خرید و فروش زمین و ملک صورت می گیرد به مشاورین املاک ارتباط پیدا می کند. این یعنی شما باید در انتخاب مشاور املاک خود نهایت دقت را داشته باشید و به راحتی به هر کسی اعتماد نکنید.

به طور کلی می توان گفت که برای انتخاب یک مشاور املاک قابل اعتماد باید از داشتن و صحت مجوز اتحادیه مسکن او اطمینان خاطر حاصل نمود. در کنار این موضوع نیز بهتر است به سراغ مشاورین مسکن و بنگاه های مسکنی بروید که بیشتر از سایرین شناخته شده هستند و به دنبال آن بیشتر از سایر موارد قابل اعتماد خواهند بود. این مسئله به شما کمک می کند که در انتخاب خریدار و یا فروشنده زمین خود و همین طور تمامی فرایندهای معامله خیالی آسوده داشته باشید و با اطمینان خاطر از مشاور املاک خود کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید: تخلف بنگاه املاک ، چگونه با این مشکل برخورد کنیم؟

خرید و فروش زمین

نکات حقوقی در مورد خرید و فروش زمین

در فرایند خرید و فروش زمین ، نکات حقوقی بسیاری هستند که با احاطه بر آنها و داشتن اطلاعاتی کافی در موردشان می توانید به معامله ای درست و مطمئن دست یابید. اولین مورد توجه به قوانین خرید زمین از نهادها و اشخاص حقوقی است. در منابع حقوقی آمده است که « برای این نوع از خرید زمین لازم است که مجوزهای وکالت طرف فروشنده از نهاد مربوطه را با نهایت دقت مورد بررسی قرار دهید و از صحت و درستی شان نیز مطمئن شوید. هم چنین باید توجه داشته باشید که خرید زمین‌ هایی که توسط دادگاه‌ های انقلاب مصادره و به دستگاه‌ هایی مانند بنیاد شهید، ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، کمیته امداد، بنیاد مستضعفان و… انتقال پیدا کرده اند، به طور معمول با مشکلاتی همراه خواهد بود. چرا که مالکان قبلی این زمین ها ممکن است ادعایی را درباره‌ ملک سابق خود مطرح نمایند که از سمت نهادهای قضایی مورد بررسی قرار خواهند گرفت».

خرید و فروش زمین

باید گفت که برخی از زمین هایی که در سطح کشور به کشاورزی مربوط می شوند سند رسمی ندارند و سند آنها تنها به صورت های سنتی و محلی منعقد شده اند. در چنین شرایطی اگر تصمیم به خرید چنین زمین هایی دارید باید قبل از انعقاد هر قراردادی به سراغ مراجع مربوطه و دفاتر اسناد رسمی بروید و استعلام هایی تهیه کنید تا از صحت این اسناد اطمینان خاطر پیدا کنید.

زمانی که قصد خرید زمینی را دارید باید از صحت هویت فروشنده باخبر شوید. به همین دلیل باید مدارک و کارت شناسایی او را به خوبی بررسی کرده و با سند ملک و سایر مدارک مربوطه تطبیق دهید. یادتان باشد در صورتی که فرد فروشنده ادعا کرد که وکالت بلاعزل شخص دیگری را برای فروش دارد باید قبل از آن که کاری کنید با مراجعه به دفترخانه مروبطه، وکالت را استعلام کنید.

خرید و فروش زمین

نوشتن قولنامه خرید و فروش زمین

نوشتن قولنامه خرید و فروش زمین بخش بسیار مهمی از فرایند معامله به شمار می آید. در این قسمت شما باید اطلاعات بسیاری داشته باشید و تا دست پر وارد معامله شده و آن را به بهترین حالت ممکن پشت سر بگذارید. به طور معمول معامله ها به صورت مرحله ای پیش می روند و در این میان نیز بسیاری از مدارک و اسناد دو طرف معامله به عنوان یک ضمانت اجرایی نزد مشاورین املاک مربوطه به صورت امانت نگه داشته خواهد شد. بهتر است پیش از انعقاد قولنامه مربوطه، سند خرید زمین را به طور کامل بررسی نمایید و از کد رهگیری آن استعلام بگیرید. لازم به ذکر است که کد رهگیری در واقع همان کدی است که برای تضمین صحت معامله ارائه می گردد.

این کد به شما کمک می کند که از هرگونه مشکلات احتمالی اعم از فروش زمین به چنیدن نفر، کلاهبرداری و… جلوگیری کنید. صدور این کد هیچ گونه هزینه ای به دنبال ندارد و به همین دللی هم بنگاه نباید هزینه ای از این بابت از شما دریافت نماید. کد رهگیری با توجه به کد پستی ده‌ رقمی و هم چنین آدرس زمین یا ملک صادر می گردد. شما می توانید در زمان خرید زمین، کد رهگیری صادر شده را از راه سامانه ثبت معاملات و املاک ایران در آدرس www.iranamlaak.ir بررسی نمایید.

بیشتر بخوانید: دریافت کد رهگیری املاک ، همه آنچه که باید بدانید!

خرید و فروش زمین

همان طور که گفته شد شما باید سند را به طور کامل مورد بررسی قرار داده و به تمامی جزئیات آن دقت نموده و آنها را تطبیق دهید. یادتان باشد که به طور کلی قولنامه شما باید در سه نسخه تنظیم گردد تا بعد از امضای هر کدام از طرفین و شاهدانشان، هر کدام از نسخه ها نزد خریدار، فروشنده و بنگاه مشاورین مسکن نگهداری شوند. سعی کنید در فرایند خرید و فروش زمین خود تمامی جوانب را سنجیده و در اطمینان خاطر حاصل کردن از تمامی اطلاعات و مدارک با کسی رو در بایستی نداشته باشید. قطعا محکم کاری های شما پیش از عقد قرارداد و معامله می تواند در داشتن معامله ای سالم تر و به دور از هرگونه حاشیه، مسئله و مشکلی به شما کمک کند.

حالا شما به ما بگویید:

اگر شما هم تجربه مفیدی از خرید و فروش زمین دارید برای غنی تر شدن هر چه بیشتر این مطلب آن را از طریق دیدگاه های پایین همین مطلب با ما و سایر مخاطبان ihome.ir در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای راهنمای معاملات مسکن هستم.

در مطالب بعدی شما را با اسرار بیشتری از خرید و فروش زمین  آشنا خواهیم کرد، پس برای اطلاع از جامع ترین اطلاعات و اخبار مسکن ایران و جهان چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

نویسنده: طلوع حقیقت | تحریریه وبسایت ihome.ir

برچسب ها :

یک دیدگاه در “خرید و فروش زمین ، اطلاعات حقوقی لازمه کار شما خواهد بود!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *