خرید املاک وقفی ، چجوری میشه مطمئن پیش رفت؟

تاریخ بروزرسانی : ۲۶ تیر ۱۳۹۸

پرسش و پاسخ: خرید خانه و ملک همیشه به نوبه خود دارای حواشی مخصوص به خود است که با توجه به شرایط ویژه تری که ممکن است گاهی به وجود بیاید می تواند پیچیده تر هم بشود. این مسئله دیدگاهی است که در ذهن بسیاری از افراد شکل بسته و شاید باعث شده که خرید خانه در ذهن خیلی از افراد تبدیل به یک غول بزرگ شده باشد. با این حال باید گفت که کلید حل این حواشی و مسائل، داشتن اطلاعاتی کافی از مسائل حقوقی و نحوه خرید و فروش املاک است. یکی از انواع املاک و خانه هایی که خرید آنها معمولا برای افراد سختی هایی را به دنبال دارد خرید املاک وقفی است. به همین دلیل هم در این مطلب از ihome.ir تصمیم داریم این موضوع را موشکافانه تر بررسی کنیم تا بدانید که برای هر کاری راه حل های حقوقی وجود دارد که می تواند کار شما را به مراتب ساده تر کند.

خرید املاک وقفی

درباره املاک وقفی

به طور کلی می توان گفت که املاک وقفی به دو دسته وقف عام و وقف خاص تقسیم می شوند. در منابع حقوقی این طور آمده است که «در وقف خاص اصولا موقوف علیهم یعنی کسانی که از منافع وقف استفاده می نمایند پس از فوت واقف نوعی حس و حال مالکیت به مال وقفی پیدا می ‌کنند به ‌ویژه اگر متولی و اداره‌ک ننده آن از بین ورثه تعیین شده باشد». در این میان در رابطه با وقف عام نیز چنین گفته شده است که «گاهی برای مصارف عامه وقف می گردد مانند ساختن مسجد و بیمارستان که به آن وقف عام گفته می ‌شود».

خرید املاک وقفی

به طور کلی قاعده بر این است که نمی توان املاک را پس از وقف آنها به فروش رساند و عمر و قدمت بنا نیز توجیهی برای آن نخواهد بود. با این حال 4 گروه از املاک وقفی هستند که قابل فروش بوده و توسط فروشندگانی عرضه می شوند:

  • املاک وقفی که خراب شده هستند.
  • احتمال آن که در آینده نزدیک خراب شوند وجود دارد.
  • بین موقوف علیهم اختلافاتی بر سر ملک پیش آید.
  • بین موقوف علیهم اختلاف باشد و احتمال آن که ملک تخریب شود وجود دارد.

در کنار این 4 گروه، شرایطی نیز برای فروش املاک وقفی در نظر گرفته شده است. بر اساس منابع حقوقی دو شرط اصلی برای آن به این شرح است:

  • بازسازی و عمران آن بسیار سخت بوده و با مشکل مواجه باشد.
  • در صورت داشتن قابلیت عمران، هزینه سنگینی نیاز داشته باشد و کسی حاضر به تامین آن هزینه نشود.

خرید املاک وقفی

مزایای خرید املاک وقفی

امروزه تعداد املاک وقفی ای که در سطح کشور وجود دارد بسیار زیاد است و با مراجعه به مشاورین املاک می توانید درصد بسیار بالایی از آنها را مشاهده نمایید. خرید املاک وقفی مزیت هایی دارد که می تواند در روند خرید ملک پیش رویتان قرار بگیرد. یکی از مهم ترین دلایلی که بسیاری از افراد را به سمت خرید املاک وقفی سوق می دهد قیمت پایین آنهاست. در واقع می توان گفت که یک ملک وقفسی در مقایسه با ملک های معمولی دیگری که شرایط مشابهی با آن دارد چیزی در حدود 5 تا 20 درصد ارزان تر خواهد بود. بدیهی است که این معیار در انتخاب املاک وقفی نقش به سزایی خواهد داشت.

خرید املاک وقفی

خرید املاک وقفی مزیت های دیگری نیز به دنبال دارد. برای مثال وقتی شما ملک وقفی ای را خریداری می کنید دیگر خیالتان راحت است که بعد از گذشت زمانی، کسی نمی آید که در رابطه با آن مدعی باشد. این یعنی از آینده این ملک نیز آسوده خاطر خواهید بود.

نکته ای که شاید خیلی از افراد از آن باخبر نباشند آن است که وقتی کسی بر اساس قانون و با کسب اجازه از فرد متولی و هم چنین پرداخت هزینه های مربوطه ملک اوقافی را به صورت زمین خریداری نماید می تواند از تمامی تسهیلاتی که به زمین مربوط می شود استفاده کند. این یعنی دریافت وام و همین طور ساخت و ساز بر روی این زمین نیز وجود خواهد داشت. با این تفاوت که با این کارها شما به شکل کامل و قطعی صاحب زمین نخواهید شد و باید به پرداخت اجاره مربوطه اقدام نمایید. در رابطه با مسئله اجاره زمین در ادامه به شکل مفصلی توضیح خواهیم داد.

خرید املاک وقفی

عرصه و عیان چیست؟

احتمالا وقتی صحبت از خرید املاک وقفی می شود با دو اصطلاح عرصه و عیان رو به رو می گردید. عرصه در واقع زمین املاک وقفی به حسای می آید که شما نمی توانید آن را به شکل مستقیم خرید و یا فروش نمایید. عیان نیز خانه و ساختمانی است که بر روی این زمین بنا شده و شما می توانید با خریدش، آن را به نام خود کرده و بعدها به فروش رسانده و یا اجاره اش دهید. در این راستا باید بگوییم که املاک موقوفی دارای دو سند هستند که یکی از آنها مربوط به عیان و دیگری مربوط به عرصه خواهد بود. شاید بتوان این گونه گفت که وقتی شما خانه ای را با سند وقفی اش خریداری می کنید در واقع زمین آن را از فرد متولی موقوفه اجاره می کنید.

شاید خیلی از افراد ندانند که اصطلاح متولی دقیقا به چه کسی اطلاق می شود. شما باید پیش از آن که به خرید ملک موقوفی خود اقدام کنید پس و جو نمایید که ملک مربوطه وقف عام است یا خاص؟ با فهمیدن این اطلاعات شما در خواهید یافت که برای پرداخت اجاره زمین و یا خرید و فروش ملکتان با چه افرادی رو به رو شده و سر و کار خواهید داشت.

خرید املاک وقفی

پرداخت اجاره برای املاک وقفی

وقتی شما در عیان و یا همان ساختمان ملک وقفی سکونت دارید و یا آن را اجاره می دهید باید به طور سالانه اجاره ای را به فرد یا افراد متولی پرداخت کنید. این میزان از اجاره به دلیل استفاده از زمین و یا همان عرصه است و مبلغ آن نیز خیلی قابل توجه نبوده و با توجه به شرایط مختلف املاک، متفاوت خواهد بود.

اگر تصمیم به خرید املاک وقفی دارید و از شرایط ماجرا نیز باخیر شده اید، پیش از اقدام به خرید از مشاورین املاک و متخصصانی که در این حوزه فعالیت می کنند کمک گرفته و با آنها مشورت کنید تا در نهایت به معامله ای درست و قانونی دست یابید.

حالا شما به ما بگویید:

اگر شما هم تجربه مفیدی از خرید املاک وقفی دارید برای غنی تر شدن هر چه بیشتر این مطلب آن را از طریق دیدگاه های پایین همین مطلب با ما و سایر مخاطبان ihome.ir در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای راهنمای معاملات مسکن هستم.

در مطالب بعدی شما را با اسرار بیشتری از خرید املاک وقفی آشنا خواهیم کرد، پس برای اطلاع از جامع ترین اطلاعات و اخبار مسکن ایران و جهان چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

نویسنده: طلوع حقیقت | تحریریه وبسایت ihome.ir

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *