خرید املاک موروثی ، هرچه لازم است بدانید اینجاست!

تاریخ بروزرسانی : ۳ آذر ۱۳۹۸

پرسش و پاسخ: احتمالا تا حالا با زمین ها و املاکی رو به رو شده اید که بلااستفاده هستند و هیچ کس در آنها سکونت نمی کند. در چنین شرایطی شاید بتوان اولین احتمال در رابطه با این خانه ها را در این دانسته این املاک موروثی هستند و وارثان به دلیل اختلافاتی که دارند آن را رها کرده اند. در بعضی موارد افراد با املاک موروثی ای رو به رو می شوند که به دلیل شرایط ویژه و خوبی که دارند آنها را وسوسه کرده و تصمیم به خرید آن املاک می شوند. این دقیقا همان شرایطی است که باید با توجه به مسائل و موارد حقوقی پیش رفت و کار را جلو برد. در این مطلب از ihome.ir همراه ما باشید تا یا هم به موضوع خرید املاک موروثی بپردازیم و شما را با چم و خم های آن آشنا کنیم.

خرید املاک موروثی

مالکیت ملک موروثی

اولین مسئله مهم در زمان خرید املاک موروثی آن است که آن ملک به نام شخص فوت شده باشد. این یعنی برای مثال ملکی که در مالکیت همسر فرد فوت شده باشد دیگر در زمره املاک موروثی قرار نخواهند گرفت و فرزندان و ورثه آن فرد نمی توانند آن را تحت عنوان ملک موروثی به فروش برسانند.

خرید املاک موروثی

وارثان ملک موروثی

مسئله مهم دیگری که باید به آن پرداخت آن است که وارثان آن ملک دقیقا چه کسانی هستند. به طور کلی در قوانینی که به ارث و وارثان مربوط است گواهی ای با نام انحصار وراثت وجود دارد. این گواهی را مراجع قضایی صادر می کنند تا وارثان فرد فوت شده به شکل قانونی مشخص و تعیین شوند. بنابراین یکی از مدارکی که حتما برای فروش و یا خرید املاک موروثی مورد نیاز است گواهی انحصار وراثت بوده و با کمک آن شما به طور مشخص می فهمید که با چه کسانی معامله خواهید کرد.

خرید املاک موروثی

به یاد داشته باشید که در این میان باید به افراد صغیر نیز توجه لازم را داشت. بر اساس چیزی که در قانون آمده است شما نمی توانید با یک فرد صغیر معامله کرده و ملکی را از او خریداری نمایید. در چنین شرایطی پیش بینی قانون این است که برای او یک قیم در نظر گرفته شود که در این صورت برای معامله ملک شما با آن فرد قیم رو به رو خواهید بود. در این صورت شما باید به مدارکی که آماده می کنید یک قیم نامه را نیز اضافه نمایید. به یاد داشته باشید که بر اساس قانون فرد قیم اجازه آن را ندارد که اموال فرد صغیر را به فروش برساند و باید از دادسرای مربوطه اجازه این کار را بگیرد. بنابراین یادتان باشد که این اجازه و مجوز رسمی را در زمان معامله دریافت نمایید تا معامله ای کاملا قانونی و صحیح داشته باشید.

خرید املاک موروثی

در ادامه جا دارد به نکته مهم دیگری نیز بپردازیم. طبیعتا از مهم ترین دلایلی که یک ملک موروثی به حال خودش رها می شود اختلافاتی است که وارثان بر سر فروش آن ملک با یکدیگر دارند. اگر تصمیم به خرید املاک موروثی دارید باید این را بدانید که شما تنها زمانی می توانید این کار را انجام دهید که تمامی وارثان تصمیم به فروش ملک داشته باشند. بنابراین در زمان نوشتن مبایعه نامه تمامی وارثان و یا وکیلان آنها باید حضور داشته باشند تا مبایعه نامه را به امضا برسانند.

خرید املاک موروثی

حالا که صحبت از وکیلان وارثان شد باید به این مسئله مهم نیز اشاره کنیم. در بیشتر موارد وارثان در کشور حضور ندارند و به همین دلیل کار خرید و فروش آنها بر عهده وکیلشان قرار خواهد گرفت. در این میان شما به عنوان یک خریدار باید مسائلی را مورد توجه خود قرار دهید. در وهل اول شما باید داشتن وکالت نامه رسمی و معتبر او را بررسی کنید. این یعنی به هیچ عنوان دست نوشته و یا اینکه وارث به صورت تلفنی و شفاهی فردی را به عنوان وکیل خود انتخاب کند را قبول نکنید. به یاد داشته باشید که کسانی که در خارج از کشور هستند باید وکالت نامه را در یکی از کنسول گری های خارج از کشور و کشوری که در آن ساکن هستند تنظیم نمایند.

حالا وقت آن است که وکالت نامه و اختیاراتی که به وکیل داده شده است را بررسی نمایید. به طور کلی وکیل می بایست دارای دو اجازه از فرد وارث باشد. یکی اجازه فروش ملک و دیگری نیز اجازه دریافت پول حاصل از فروش ملک در معامله. پس برای جلوگیری از هرگونه مشکل و دردسری حتما وجود این دو مورد در وکالت نامه را بررسی نموده و از آن اطمینان خاطر حاصل نمایید.

خرید املاک موروثی

پرداخت مبلغ خرید ملک موروثی

از آنجایی که ملکی که خریداری می کنید دارای چندین وارث ااست قطعا در پرداخت هزینه با مسائلی رو به رو خواهید شد. یکی از بزرگ ترین اشتباهاتی که معمولا افراد در این زمان مرتکب می شوند آن است که کل مبلغ را به یکی از وارثان داده و از اون می خواهند که آن را بین سایرین تقسیم نماید. به یاد داشته باشید که شما به عنوان خریدار در خرید املاک موروثی باید سهم هر یک از وارثان را به صورت مجزا به آنها پرداخت نمایید.

خرید املاک موروثی

مفاصا حساب مالیاتی در خرید املاک موروثی

به طور کلی یکی از مدارکی که برای فروش و یا خرید املاک موروثی به آن نیاز خواهید داشت مفاصا حساب مالیات بر ارث است. بر اساس قانون وارثان باید تا زمانی با سقف 6 ماه اظهارنامه مالیاتی بر ارث را ارائه دهند تا اداره مالیات با توجه به دارایی های منقول و غیر منقول فرد فوت شده بررسی کرده و بدهی های مالیاتی او را اعلام نماید. در این شرایط مفاصا حساب مالیاتی صادر خواهد شد. در این میان باید حواستان باشد که آیا ملکی که قصد خرید آن را دارید در فهرست امواد فرد فوت شده در این مفاصا حساب آمده است یا نه و اگر نیامده بود از انجام این معامله صرف نظر نمایید.

بیشتر بخوانید: معامله مسکن به صورت وکالتی،همه چیز را بدانید!

خرید املاک موروثی

بررسی وصیت نامه در هنگام خرید املاک موروثی

به یاد داشته باشید که بررسی وصیت نامه از مهم ترین مسائل برای خرید املاک موروثی است. شما باید بدانید و مطمئن شوید که فرد فوت شده وصیت نامه ای دارد یا نه. اگر وصیت نامه ای وجود داشته باشد  شما از آن بی خبر باشید دردسرهای بسیاری برایتان پیش خواهد آمد، چرا که ممکن است آن فرد اموال خود را به فردی دیگر بخشیده و یا برای آن تصمیم دیگری گرفته باشد.

در نهایت نیز باید به این مسئله اشاره کنیم که حتما از همه مدارک انحصار وراثت، اوراق هویتی، مفاصا حساب مالیاتی، قیم نامه و… کپی بگیرید تا در صورت نیاز بتوانید به آنها رجوع نمایید.

بیشتر بخوانید: اصول و قوانین بازسازی ساختمان،اول بدانید بعد دست به کار شوید!

خرید املاک موروثی

حالا شما به ما بگویید:

اگر شما هم تجربه و اطلاعات مفیدی از نحوه خرید املاک موروثی دارید برای غنی تر شدن هر چه بیشتر این مطلب آن را از طریق دیدگاه های پایین همین مطلب با ما و سایر مخاطبان ihome.ir در میان بگذارید. بیش از بیش منتظر نظرات و پیشنهادات توسعه دهنده ی شما برای راهنمای معاملات مسکن هستم.

در مطالب بعدی شما را با اسرار بیشتری از خرید املاک موروثی آشنا خواهیم کرد، پس برای اطلاع از جامع ترین اطلاعات و اخبار مسکن ایران و جهان چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

نویسنده: طلوع حقیقت | تحریریه وبسایت ihome.ir

برچسب ها :

یک دیدگاه در “خرید املاک موروثی ، هرچه لازم است بدانید اینجاست!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *