ساخت خانه چوبی گربه ، همین حالا دست به کار شوید!

تاریخ بروزرسانی : ۸ دی ۱۳۹۷

خودتان بسازید: دوستان پشمالوی ما همیشه بامزه و دوست داشتنی هستند اما نمی توان از جعبه خاک مخصوص آن ها که ممکن است چندان زیبا نباشند چشم پوشی کرد. کمدهایی وجود دارند که می توان این جعبه ها را در آن قرار داد که اغلب گران هستند. راه حل ما این است که با طراحی و ساخت این جعبه ها، این هزینه را کمتر کنید. ساختن این جعبه و یا کمد با استفاده از تخته چوب چند لا، باعث می شود تا به راحتی آن را در معرض نمایش بگذارید. البته این جعبه برای کسانی که در خانه های کوچک زندگی می کنند مناسب نیست.  این جعبه از بالا باز و بسته می شود که باعث می شود شما براحتی جعبه خاک را از آن خارج کنید و همچنین به پت شما فضای خصوصی می دهد. پایه های زاویه دار آن مدرن بودن و خطوط تخته های چند لایه به فضای شما سبک مینیمالیست اضافه می کنند. در ادامه با ihome.ir همراه باشید و مراحل ساخت خانه چوبی گربه را دنبال کنید.

وسایل مورد نیاز برای ساخت خانه چوبی گربه

 • جعبه خاک مخصوص گربه
 • متر
 • تخته چندلای کلفت
 • بشقاب یا کاسه بزرگ
 • اره مویی
 • سمباده
 • پارچه
 • چسب چوب
 • چسب کاغذی
 • چکش و میخ
 • ۲ عدد لولای در
 • دریل
 • پیچ گوشتی
 • ۴ عدد پایه میز
 • ۴ عدد نگهدارنده پایه میز اریب

نکته: تخته های چندلا انواع مختلف دارند. ما مدل دارای تنالیته رنگی را انتخاب کردیم اما شما می توانید طبق سلیقه و بودجه خود مدل های دیگر را انتخاب کنید.

ساخت خانه چوبی گربه

مرحله اول ساخت خانه گربه اندازه ها را مشخص کنید!

طول، عرض و ارتفاع جعبه خاک را اندازه بگیرید. این اندازه ها را برای بریدن تخته های چند لا احتیاج دارید. برای مثال جعبه خاک ما ۴۷ سانتی متر طول، ۳۸ سانتی متر عرض و ۱۳ سانتی متر ارتفاع دارد.

ساخت خانه چوبی گربه

تخته های چند لا را با اندازه هایی که دارید اندازه گیری کنید. طول تمام ۶ تخته ۵۰ سانتی متر باشد( تا به اندازه کافی برای گربه ها فضا باشد.) . برای قطعات جلو و عقب حداقل ۵/۲ سانتی متر به اتدازه عرض جعبه خاک اضافه کنید. برای عرض قطعات کناری نیز حداقل ۵/۲ سانتی متر به طول جعبه خاک اضافه کنید. برای قطعات پایین و بالا دقیقا ۵/۲ سانتی متر به قطعات جلویی و عقبی اضافه کنید. با این کار یک اتاق کوچک در داخل جعبه وجود خواهد داشت. می توانید بیشتر از ۵/۲ سانتی متر نیز به اندازه ها اضافه کنید تا جعبه بزرگتری ساخته شود. اما این نکته را در نظر بگیرید که این اندازه ها را کمتر نکنید. عکس پایین به شما در اندازه گیری کمک می کند.

ساخت خانه چوبی گربه

مرحله ۲ تخته چند لا را ببرید.

در این مرحله از ساخت خانه چوبی گربه ، تخته های اندازه گیری شده را ببرید و یا از نجاری بخواهید آن ها را برایتان ببرند. شما در مجموع به ۶ تخته احتیاج دارید: ۲ عدد برای بالا و پایین، ۲ عدد برای کناره ها و ۲ عدد برای جلو و عقب. برای مثال برای جعبه با اندازه های بالا تخته های چند لا به این اندازه ها هستند:

 • بالا و پایین: ۵۰ سانتی متر در ۴۴ سانتی متر
 • کناره ها : ۵۰ سانتی متر در ۵۰ سانتی متر
 • جلو و عقب : ۵۰ سانتی متر در ۴۱ سانتی متر

ساخت خانه چوبی گربه

مرحله ۳ حفره ای برای ورود ایجاد کنید.

برای مشخص کردن محل ورود دایره ای گربه در تخته جلوی جعبه، جعبه خاک را روی تخته پایینی جعبه قرار دهید و تخته جلویی را روی قطعه زیرین نگه دارید. ارتفاع جعبه خاک را روی تخته جلویی علامت بزنید.

ساخت خانه چوبی گربه

تخته جلویی را روی زمین بگذارید و بشقاب یا کاسه ای را روی آن و مماس با محل علامت گذاری شده قرار دهید. مطمئن باشید بشقاب یا کاسه ای که برای ایجاد حفره استفاده می کنید به اندازه کافی برای عبور گربه تان بزرگ باشد. دور آن را با مداد بر روی تخته خط بکشید.
با استفاده از دریل بر روی خط سوراخ هایی ایجاد کنید تا بتوانید اره مویی را از آن عبور دهید. سپس با دقت دور دایره را ببرید.

 ساخت خانه چوبی گربه

مرحله ۴ ساخت خانه چوبی گربه کناره ها را سمباده بکشید.

در این مرحله از ساخت خانه چوبی گربه ، اطراف حفره ایجاد شده را سمباده بکشید تا زبری آن از بین برود. اطراف تخته ای دیگر را نیز سمباده بکشید.

ساخت خانه چوبی گربه

مرحله ۵ تخته ها رابه هم بچسبانید.

حالا زمان سرهم کردن است! روی زمین پارچه ای بیاندازید تا مشکلی پیش نیاید. تخته پایینی را روی زمین بگذارید و تخته عقبی و یکی از تخته های کناری را با چسب چوب به آن بچسبانید.

ساخت خانه چوبی گربه

گوشه های تخته ها را با چسب کاعذی به هم بچسبانید تا در جای خود محکم شوند.

ساخت خانه چوبی گربه

حالا تخته کناری دوم و تخته جلو را در جای خود بچسبانید و با چسب کاغذی گوشه های شان را خوب به هم بچسبانید. اجازه دهید تا چسب خشک شود.

ساخت خانه چوبی گربه

مرحله ۶ تخته ها را به هم میخ کنید.

زمانیکه چسب خشک شد، هر یک از تخته ها را با میخ به تخته های کناری خود محکم کنید. همچنین می توانید تخته پایینی را با میخ به سایر تخته ها بچسبانید. اکنون می توانید چسب های کاغذی را بکنید.

بیشتر بخوانید: تمیز کردن جای خواب حیوانات خانگی، نکاتی که هرگز نمی دانستید!

مرحله ۷ لولاهای در را نصب کنید.

تخته بالایی را روی جعبه قرار دهید. لولاهای در را با فاصله حدودا ۱۰ سانتی متر از هر طرف قرار دهید و یک طرف آن ها را روی تخته بالایی و طرف دیگر آن را روی تخته کناری توسط دریل و پیچ گوشتی نصب کنید.

نکته:  اگر می خواهید جعبه از جلو باز شود نه از بالا، می توانید لولاها را روی تخته جلویی به جای تخته بالایی نصب کنید. (از نظر ما خارج کردن جعبه خاک از بالا راحت تر است) فقط فراموش نکنید که تخته جلویی را با چسب و میخ به سایر تخته ها نچسبانید و به جای آن تخته بالایی را به دیگر تخته ها میخ کنید.

ساخت خانه چوبی گربه

مرحله ۸ ساخت خانه چوبی گربه، پایه ها را نصب کنید.

جعبه ساخته شده را برگردانید. نگهدارنده های پایه را در ۴ گوشه تخته پایینی جعبه با فاصله حدود ۵-۴ سانتی متر از هر طرف پیچ کنید. یادآوری می شود که سوراخ کردن تخته با دریل از قبل، پیچ کردن نگهدارنده ها را آسان تر می کند.

ساخت خانه چوبی گربه

حالا پایه های میز را بر روی این نگهدارنده ها پیچ کنید و جعبه را دوباره بچرخانید.

مرحله ۹ جعبه خاک را داخل جعبه قرار دهید.

در این مرحله از خانه چوبی گربه جعبه خاک را داخل جعبه قرار دهید. مقداری خاک مخصوص تازه در آن بریزید و تمام! کار شما تمام شد.

ساخت خانه چوبی گربه

حالا گربه شما فضای آرام و بسته ای برای خود دارد  که مناسب فضای خانه شما نیز می باشد.

در مطالب بعدی آموزش های بیشتری برای ساختن وسایل خلاقانه در خانه به شما می دهیم، پس برای اطلاع از به روزترین ایده های خلاقانه و ساخت لوازم و وسایل بامزه چشم از کانال تلگرام آی هوم بر ندارید!

منبع: hunker | مترجم: حدیث حقیقت | تحریریه وبسایت ihome.ir

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *