خانه ویلایی کامیاران ، منحصر به فردترین معماری در کردستان!

تاریخ بروزرسانی : ۱۶ بهمن ۱۳۹۷

معماری: نوستالژی و خاطرات کودکی، طبیعت دیدنی توام با زندگی راحت و مدرن، خلاصه ای است از حس بی نظیر زندگی در خانه کامیاران! این خانه با مساحت 255 مترمربع به طراحی استدیو طراحی معماران گذر، در منطقه ای تحت همین نام واقع شده است. این خانه ویلایی تلفیقی است از وسوسه ی زندگی شهری و رویای زندگی در کودکی! یک نمونه ی موفق در پاسخ گویی به نیازهای کارفرما. با تیم تحریره ihome.ir همراه باشید تا با هم نگاهی به این پروژه بی نظیر داشته باشیم.

مشخصات کلی پروژه طراحی خانه کامیاران

 • نام پروژه: خانه کامیاران
 • موقعیت : کامیاران،کردستان، ایران
 • دفتر معماری: استدیو طراحی معماران گذر
 • معماران مسئول: راشد عزیزی، محمد کازرانی
 • مساحت : 255 مترمربع
 • سال ساخت: 2018
 • کاربری: مسکونی
 • سازندگان: Fantoni, Knauf, AGT
 • مهندس سازه: بهروز مرادی
 • کارفرما: حشمت قیسوندی
 • بودجه: 50000 دلار
 • عکاس: آرام الکنعان

چالش های پیش روی  در طراحی خانه ویلایی کامیاران

چالش اساسی پیش روی ساکنان شهرهای کوچک که مشغول به کشاورزی هستند، تفکیک بین زندگی شهری و روستایی است. بیشتر این افراد نوعی شغل خدماتی در شهر دارند و همان زمان مشاغل اجدادشان را نیز ادامه می دهند. در حالی که تمایل دارند از پیشرفت های موجود در زندگی شهری استفاده کنند، رویایی را برای زندگی نوستالژی گونه در روستا نیز دارند. در پروژه خانه ویلایی کامیاران ، دو قطبی بودن زندگی (در حقیقت خواسته های کارفرما) پایه و اساس فرآیند طراحی بوده است.

روند طراحی خانه ویلایی کامیاران

با بررسی خانه های کارفرما در روستا، چهار الگوی اساسی فیزیکی- فضایی که با زندگی روستایی مرتبط بودند شناسایی شدند: اول، فرم ایوان، که حضور آن به عنوان یک فضای واسط رو به حیاط اصلی قرار دارد، جهت دورهم جمع شدن اعضای خانواده در روزهای گرم فصل تابستان نقش بسیار مهمی ایفا می نماید. پس از آن توجه به طرح الگوی بهداشتی نیز ضروری می نمود. زیرا مردم در این منطقه اصرار دارند که توالت باید خارج از منطقه مسکونی و در گوشه حیاط باشد.

حتی در بسیاری از آپارتمان های مدرن در شهر کامیاران، درب توالت به داخل راهرو عمومی بین واحدها باز می شود! از سوی دیگر، الگوی حیاط، که به عنوان فضایی برای بازی کودکان، مراسم ها  و جشن های باستانی مانند چهارشنبه سوری و شب نوروز، نوحه خوانی و … در نظر گرفته شده بود را نمی توان نادیده گرفت.

در نهایت، با توجه به شغل پدر کارفرما که فرش فروشی بود، الگوی فضایی کنج و منزوی که به صورت یک اتاق خصوصی بزرگ با یک قفسه عظیم در گوشه ای بود مد نظر قرار گرفت. این اتاق دارای دیدی وسیع به زمین های کشاورزی بود و با فرش های رنگین پوشیده شد که سبب تکمیل آخرین حلقه ی پروژه گشت.

خانه ویلایی کامیاران

رودخانه بایسپرنه در امتداد محور شمال- جنوب شهر کامیاران در جریان است. خانه ویلایی کامیاران مورد طراحی در وسیع ترین بخش رودخانه یعنی دریاچه شهر قرار دارد به طوری که بخش غربی آن موازی با رودخانه است. بر اساس مکان قرارگیری زمین و ابعاد کوچک آن، تیم طراحی چهار الگو از سطوح خانه روستایی در بخش مسکن شهری تنظیم نمود.

خانه ویلایی کامیاران

طراحی نمای خانه ویلایی کامیاران

معماران پروژه از سنگ های درجه دوم برش خورده استفاده کردند که شباهات زیادی به سنگ های بوم آورد مورد استفاده در خانه های روستایی منطقه داشت. هم چنین جهت ایجاد سایه، تیم طراحی به سراغ یک سایه بان بومی به نام چیخ رفت. از طرفی استفاده از شیشه های رنگی در کنار سایه بان بومی، تغییرات متنوعی را در فصل ها و ساعات مختلف بر فضا حاکم می نمود.

خانه ویلایی کامیاران

چیخ در اصل یک نوع پوشش سقف بومی است که با موی بز بافته می شود. از مزایای آن می توان به ضد آب بودن آن و نیز برخورداری از مقاومت طولانی مدت در برابر نور مستقیم خورشید اشاره داشت.

خانه ویلایی کامیاران

هم چنین این ترکیب ویژگی های جالب دیگری را نیز شامل می شود: در فصل گرما موی بز حالت سست تری پیدا کرده و از سختی اش کم می شود که فاصله ایجاد شده بین رشته ها سبب جریان یافتن و نفوذ هوا در داخل می شود. در فصل سرما نیز با سخت شدن دوباره اش مانع ورود هوای سرد به داخل منزل می گردد. در نهایت نیز با کنترل تابش نور خورشید تاثیر به سزایی در تنظیم هوای داخلی منزل ایفا می کند.

خانه ویلایی کامیاران

بررسی پلان و مقطع پروژه خانه ویلایی کامیاران

اگر شما هم از مشاهده ی یکی از بهترین و جدیدترین خانه های ساخته شده در منطقه کامیاران، طراحی شده استدیو طراحی معماران گذر، تحت همین نام، لذت برده اید و دوست دارید با جزییات بخش های دیگر آن آشنا شوید می توانید با بررسی پلان و مقطع آن به سادگی با جزییات بیشتر این پروژه منحصر به فرد و خاص در کامیاران آشنا شوید.

گالری تصاویر پروژه خانه ویلایی کامیاران

 

اگر شما هم دوست دارید با طراحی های برجسته و معماری ایرانی بیشتر آشنا شوید، کانال تلگرام آی هوم را از دست ندهید!

 

منبع: archdaily | مترجم : مهزاد پور رکنی | تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *