خانه ویلایی در شیراز ، این خانه دل شما را می برد!

تاریخ بروزرسانی : ۱۲ فروردین ۱۳۹۸

معماری: خانه ویلایی شماره 3 به مساحت 750 مترمربع واقع در بلوار چمران شیراز، متعلق به خانواده‌ای کم جمعیت، در عین حال پر رفت و آمد است. این خانه در محدوده میانی شهر شیراز در بلواری سر سبز واقع شده و با باغ‌های قصردشت احاطه شده است. که در این مطلب قصد داریم شما را با این خانه جذاب که یکی از خانه های لوکس شیراز است بیشتر آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید.

خانه ویلایی مدرن

در یکی از کوچه‌های این بلوار یک فرعی به نام “بهشت” وجود دارد که یکی از زیباترین کوچه‌های آن منطقه است. کوچه‌های که اکثر باغ‌های آن به صورت بکر و طبیعی باقی مانده و فقط پنج پلاک مجوز ساخت “خانه باغ” در این محل را داشته‌اند که اگر گران ترین خانه شیراز نباشد بی شک در زمره ی یکی از آن ها خواهد.

خانه مدرن شیراز

به گفته ی دفتر معماری شار:” زمین مورد نظر ما با مساحت 750 متر مربع یکی از این پنج پلاک بود. متاسفانه از انبوه درختان موجود در باغ، به علت عدم رسیدگی مالک قبلی و قطع آب روان موجود فقط تعداد کمی درخت باقی مانده بود. در جانمایی اولیه ی توده ی بنا هدف اصلی طراحی، حفظ کلیه درختان موجود به هر قیمتی بود، بنا بر این حجم کلی بنا به نحوی در فضا قرار گرفت که هیچ درختی از مجموعه درختان باغ قطع نگردد یا در طی مراحل اجرا آسیب نبیند.”

طراحی داخلی خانه ویلایی

سازماندهی اصلی این خانه ویلایی و جانمایی فضاهای داخلی آن به نحوی صورت گرفت که در زیر زمین، استخر، یک اتاق خواب، سالنی جهت پذیرایی و یا میهمانی دور همی و یک انبار و اتاق سرایداری (با دسترسی از حیاط) قرار گیرد. در طبقه همکف، اتاق میهمان در کنارآشپزخانه و نهار خوری ، سالن نشیمن و سالن اصلی طراحی شد.

معماری خانه های مدرن شیراز

در طبقه اول  نیز سه اتاق خواب در کنار یک نشیمن خصوصی و فضایی کوچک جهت کار قرار گرفت.

طراحی داخلی ویلای مدرن

در طراحی داخلی این خانه همانند خانه های لوکس در شیراز ، انتخاب رنگ و بافت عناصر به گونه‌ای عمل شد که با توجه به تعدد فضاها، شلوغی های بصری معمول در فضا به صفر برسد و فضایی مطلوب با رنگ سفید و چوب طبیعی به وجود آید.

ویلاهای مدرن شیراز

در طراحی حیاط، رفع مشرفیت از همسایه‌ها و همچنین تامین نور زیرزمین مهمترین دغدغه طراحی بود، از این رو در حیاط پشت که درختان قدیمی فضایی بسیار دلنواز را فراهم کرده بودند. یک صبحانه خوری با دسترسی مستقیم به آشپزخانه به گونه‌ای که هیچ دیدی از اطراف به آن وجود نداشته باشد، طراحی شد.

طراحی داخلی خانه ویلایی

همچنین در قسمت پشتی این خانه ویلایی شیک و در ارتباط مستقیم با استخر، گودال باغچه‌ای طراحی گردید که هم با کمک فضای نورگیر داخلی از یک طرف و نورگیر سقفی استخر از طرف دیگر، به تامین نور زیر زمین کمک کند و هم فضایی باشد که استفاده‌کنندگان از استخر بتوانند آزادانه از فضای باز بیرون لذت ببرند.

خانه ویلایی مدرن

در حیاط جلو نیز بیشتر به ایجاد فضای سبز و دسترسی‌های متفاوت از بیرون به داخل اهمیت داده شد و همچنین فضایی نیز به نشستن‌های عصرگاهی اختصاص داده شد که آتش‌دانی نیز در وسط آن قرار داشت و این خانه ویلایی در شیراز را بیش از بیش برای کاربرانش دلپذیر کرد.

اگر دوست دارید با طراحی های برجسته ی ایرانی بیشتر آشنا شوید، کانال تلگرام آی هوم را از دست ندهید!

 

منبع: archdaily | ترجمه شده در تحریریه وبسایت ihome.ir

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *