خانه های کوچک ایرانی، زندگی متفاوت در سوئیت 45 متری روی بام!

تاریخ بروزرسانی : ۲۲ آبان ۱۳۹۶

خواسته ی کارفرمای پروژه خانه 45 متری شیراز تبدیل انباری روی خرپشته ی یک ساختمان مسکونی به محلی برای سکونت بود و با توجه به متراژ کم فضای آن، هدف ما پیاده کردن طرحی بود که امکان ارائه ی کلیه خدمات یک فضای مسکونی در این فضای کوچک را داشته باشد.

خانه های ایرانی: هدف از اجرای پروژه طراحی خانه 45 متری تغییر شکل انباری موجود بر روی پشت بام یک آپارتمان مسکونی به مکان قابل زیستن بوده است. با در نظر گرفتن این حقیقت که فضای موجود بسیار محدود بود، کانسپت اولیه تیم طراحی به سرپرستی امیر حسین اشعری، ایجاد تمام بخش های فضای مورد نیاز مسکونی در فضای کوچک این چنینی بوده است؛ به همین منظور در این مطلب از ihome تصمیم گرفتیم شما را با بخش های مختلف این خانه منحصر به فرد آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید.

خانه 45 متری شیراز

دکوراسیون داخلی خانه 45 متری

مشخصات عمومی پروژه خانه 45 متری

  • نام پروژه: خانه 45 متری
  • موقعیت: خیابان باغ شاه، شیراز، ایران
  • دفتر معماری: امیرحسین اشعری
  • معمار: امیرحسین اشعری
  • تیم طراحی: زهرا جعفری، افشین اشعری
  • کارفرما: Beaulieu
  • مساحت: 45 متر مربع
  • سال پروژه: 1395 – 1396
  • عکس: پرهام تقی اف، امیرعلی غفاری

دکوراسیون خانه 45 متری

معماری داخلی خانه 45 متری

ایده اولیه طراحی خانه 45 متری

از زبان معمار: خواسته ی کارفرمای خانه 45 متری شیراز تبدیل انباری روی خرپشته ی یک ساختمان مسکونی به محلی برای سکونت بود و با توجه به متراژ کم فضای آن، هدف ما پیاده کردن طرحی بود که امکان ارائه ی کلیه خدمات یک فضای مسکونی در این فضای کوچک را داشته باشد. همین امر باعث شد، فضا را به گونه ای طراحی کنیم که با دارا بودن قابلیت تطبیق با نیازهای مختلف ساکنانش، گونه های متفاوتی از خود را به نمایش بگذارد. در واقع ما می خواستیم به جای چندبخشی کردن فضا، یک فضای یکپارچه داشته باشیم که در شرایط متفاوت، شکل ها و عملکردهای مختلفی را ارائه دهد.

خانه های کوچک ایرانی

خانه 45 متری شیراز

چالش های طراحی خانه 45 متری

فضای اولیه خانه 45 متری شیراز 30 متر مربع بوده است و برای افزایش فضای موجود، از ضلع جنوبی ساختمان آن را بسط داده تا به مساحت 45 متر مربع رسیده و همچنین چشم انداز بهتری هم داشته باشیم. در فضای اضافه شده، ارتفاع سقف به اندازه یک متر افزایش پیدا کرده تا چرخش هوا بهتر انجام شود و همچنین فضای بیشتری برای مبلمان در دسترس قرار بگیرد. در نهایت، شیب سقف در بخش اضافه شده در پاسخ به آب و هوای بومی منطقه (آفتاب و باران) و نیز چالش ساختاری بنا تعیین شده است.

طراحی خانه های کوچک ایرانی

دکوراسیون داخلی خانه های کوچک

تامین نیازهای کارفرما در طراحی خانه 45 متری

پنجره سه تکه تمام شیشه این سوئیت، الهامی از پنجره خانه های باستانی یعنی “ارسی” است. با باز کردن این پنجره توسط قرقره و چرخ، هیچ مرزی بین درون و بیرون خانه دیده نمی شود و اتصال مستقلی به فضای بیرون بوجود می آید.

طراحی خانه های کوچک

خانه 45 متری شیراز

در طراحی این خانه کوچک ایرانی با توجه اینکه در تابستان نور خورشید با زاویه 80 درجه سانتی گراد در ضلع جنوبی ساختمان می تابد، یک شبکه توری فلزی و درخت مو در مقابل پنجره جاسازی شده است تا از ورود آفتاب آزار دهنده تابستان به فضای داخل جلوگیری کرده، مانع از ورود نور خوشایند زمستانی نیز نشده و در نهایت حریم خصوصی و کیفیت بصری فضای درونی را نیز افزایش دهد.

طراحی خانه کوچک 45 متری

طراحی داخلی خانه 45 متری شیراز

به جای اینکه همه فضا به سقف اختصاص داده شود، فضای نیمه بازی(تراس پشت بام) را به عنوان یک فضای ضروری در مکان مسکونی ایجاد کردیم. فضای معرفی شده این قابلیت را دارد تا با فضای اصلی و داخلی ادغام شده و می تواند به عنوان میز غذاخوری، باربیکیو و فضای سیکار کشیدن استفاده شود.

دکوراسیون داخلی خانه 45 متری

طراحی داخلی خانه 45 متری

طراحی داخلی خانه 45 متری

دکوراسیون داخلی خانه 45 متری به گونه ای انجام شده است که امکان انجام تمام فعالیت های روزانه و شبانه را فراهم می کند. تمام فضاهای خدماتی مانند آشپزی، یخچال، ماشین لباسشویی، کمد و قفسه های نگهداری در کناره های این سوئیت در حالی جاسازی شده اند که درب های بازشو داشته و این وسایل مخفی را می توان به راحتی جابه جا کرد.

دکوراسیون داخلی خانه 45 متری

دکوراسیون داخلی خانه 45 متری

میزی جزیره ای با عملکرد چندمنظوره برای غذاخوری، مطالعه، کار و دیگر فعالیت های روزانه طراحی شده است. برای اینکه تداوم بین سطح زمین و دیوارهای اطراف ایجاد شود، فضای نشستن با دو سطح مختلف طراحی شده که در محل تقاطع دیوار و سطح زمین تعبیه شده است. این مکان نه تنها مکانی برای نشستن خلق می کند، بلکه فضایی برای نگهداری و قرار دادن وسایل را نیز تامین می کند. این سطح از “ابرک”،  تابی در شیراز الهام می گیرد و به عنوان جریانی پویا برای مخفی کردن اختلاف ارتفاعی مورد استفاده قرار می گیرد که اخیرا به لحاظ احتیاج به سقف اضافه شده است.

پلان خانه 45 متری

مقطع خانه 45 متری

بررسی پلان و مقطع  خانه 45 متری

اگر شما هم از طراحی خانه 45 متری شیراز لذت بردید و دوست دارید با جزییات بخش های دیگر آن آشنا شوید می توانید با بررسی پلان و مقطع آن به سادگی با جزییات بیشتر این خانه مدرن و شگفت انگیز آشنا شوید.

گالری تصاویر خانه 45 متری

اگر دوست دارید با طراحی های برجسته ی ایرانی بیشتر آشنا شوید، کانال تلگرام آی هوم را از دست ندهید!

منبع: Archdaily |ترجمه شده در  تحریریه وبسایت ihome.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *