خانه های مدرن اصفهان، این آپارتمان کوچک دیدنی است!

تاریخ بروزرسانی : ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷

یکی از خانه های مدرن اصفهان، به معماری مسیح فضیله خانه کوچک است که با نگاه نو به محدودیت ها و موانع، توجه خاصی را به خود معطوف کرده است. از این رو ما نیز امروز به بررسی بخش های مختلف آن پرداخته ایم.

معماری:در این مطلب از ihome.ir به بررسی پروژه ای از مسیح فضیله که در سال گذشته موفق به کسب رتبه سوم جایزه ی معمار شده است پرداخته ایم. این پروژه تحت عنوان خانه ی کوچک، در اصفهان، با مساحت 285 مترمربع در زمینی با ابعاد محدود ساخته شده است. این پروژه با استفاده از راهکارهای مناسب سعی در رفع موانع و محدودیت های پیش روی چنین فضاهای کوچکی کرده است.اگر برای آشنایی بیشتر با خانه های مدرن اصفهان وسوسه شده اید ، این مطلب را از دست ندهید.

خانه کوچک

مشخصات کلی پروژه طراحی خانه کوچک

 • موقعیت : اصفهان، ایران
 • معمار : مسیح فضیله
 • مساحت : 285 مترمربع
 • سال ساخت : 2016
 • مدیر اجرایی : امین دردشتی نیا
 • نظارت : مسیح فضیله
 • مشاور سازه : حسن فتحی
 • تاسیسات الکتریکی : حسین آلوئی
 • تاسيسات مکانیکی: عمادالدین زندیان
 • گرافيست: عفیفه زندیان
 • کارفرما: عباس جعفریان
 • مساحت زمين: 70 مترمربع
 • عکاس: فرشید نصرآبادی
 • جايزه: رتبه سوم مشترک جايزه معمار در گروه ساختمان های مسکونی آپارتماني، برگزار كننده مجله معمار، 1396

خانه کوچک

روند طراحی پروژه خانه کوچک در اصفهان

رشد جمعیت و تبدیل خانه های ویلایی به آپارتمان های کوچک ، سبب محدود کردن فضای ساختمان های مسکونی با عملکردی مشخص شده است که اغلب فاقد نور ، دید و منظر و هوای تازه است. چنین شرایطی نه تنها بر روحیه ساکنان تاثیر می گذارد ، بلکه بر تعاملات روزمره مردم با یک دیگر نیز اثر گذار است.

خانه کوچک

معرفی محدودیت های سایت پروژه خانه کوچک

پروژه خانه کوچک دارای مساحتی معادل 70 مترمربع است و در حالت معمول، می توانست تبدیل به فضایی با ویژگی های گفته شده شود. بنابراین طراحان پروژه سعی بر شکستن محدودیت های یک آپارتمان کوچک کرده و هر فضا به جای داشتن یک عملکرد ویژه ، تبدیل به یک فضای چند عملکردی شده و نیز همچنین تمام فضاهای این مجموعه دارای نور ، دید و منظر و تهویه مناسب می باشد.

خانه کوچک

علاوه بر این ، استفاده از گیاه در ترازهای مختلف و فضاهای استفاده نشده و ایجاد حس بصری و لامسه بین ساکنان و گیاهان، می توانند یادآور خانه های ویلایی در چنین ساختمان کوچکی باشند. از طرفی این امر بر روحیه و شادابی ساکنان آن تاثیر به سزایی خواهد داشت.

خانه کوچک

ایده اصلی طراحی پروژه خانه کوچک

به طور کلی می توان گفت ایده ی اصلی تیم طراحی خانه کوچک ، ایجاد مدلی جهت طراحی ساختمان های بلند مرتبه است که نه تنها دارای کیفیت مناسب برای زندگی است بلکه تاثیر مثبتی بر تعاملات افراد در جامعه دارد.

خانه کوچک

چالش های طراحی پروژه خانه کوچک

با توجه به ابعاد محدود زمین و محدودیت های ارتفاعی، تیم طراحی سعی در جداسازی فضاها به وسیله ی طراحی ریزفضاها با ارتفاع های مختلف، به جای استفاده از دیوار کردند. به این ترتیب، در طراحی خانه کوچک از طریق ایجاد ارتباط منطقی بین فضاها و رعایت سلسله مراتب، شاهد تشکیل فضاهای انعطاف پذیر و چند عملکردی هستیم.

خانه کوچک

بنابراین در این خانه ی مدرن اصفهان در عین کوچکی فضا، فضایی هارمونیک و گرم با نور بهینه خلق شد. حرکت از فضایی به فضای دیگر از طریق تعداد محدودی پله امکان پذیر است که خود سبب افزایش پویایی و حرکت در محیط می شود. از طرفی سهولت حرکت در محیط منجر به افزودن احساس آرامش به محیط می شود.

خانه کوچک

تقسیم بندی فضایی در طراحی پروژه خانه کوچک

به حداقل رساندن فضاهای استفاده نشده، سبب ایجاد تنوع فضایی برای ساکنان ساختمان خانه کوچک شده است. در حقیقت، کل فضای خانه به یک دستگاه پله تبدیل شده که در آن اختلاف ارتفاع پاگردها کم تر و به یک فضای قابل استفاده تبدیل شده اند. از طرفی این امر سبب ایجاد احساس حرکت و پویایی توام با حفظ احساس آرامش در فضا می شود.

خانه کوچک خانه کوچک  خانه کوچک

بررسی پلان و مقطع پروژه خانه کوچک

اگر شما هم از خانه های مدرن اصفهان به خصوص خانه کوچک لذت بردید و دوست دارید با جزییات بخش های دیگر آن آشنا شوید می توانید با بررسی پلان و مقطع آن به سادگی با جزییات بیشتر این خانه مدرن و شگفت انگیز آشنا شوید.

گالری تصاویر پروژه خانه کوچک

اگر دوست دارید با طراحی های برجسته و معماری ایرانی بیشتر آشنا شوید، کانال تلگرام آی هوم را از دست ندهید!

منبع: Archdaily | مترجم: مهزاد پور رکنی | تحریریه وبسایت ihome.ir

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *